7 Temel İlkede Okulda Mindfulness

Eğitimciler İçin
7 Temel İlkede Okulda Mindfulness

Mindfulness son dönemlerin gözde uygulamalarından. Dünyanın hemen her köşesinde sınıf içi uygulamaların sayısı artıkça da öğrenciler açısından dikkat etmemiz gereken yeni duyarlıkların farkına varıyoruz. Örneğin travma deneyimi olan çocukların gözlerini kapatarak, sessizce oturmakta zorlanmaları ve bu sessizliği bir tehdit gibi hissetmeleri bu yeni bilgilerden.

Öğretmenler genel olarak mindfulness çalışmasını öğrencilere kendilerini daha iyi yönetme, konsantre olma, öfkelerini dindirme ve hayal kırıklığı, dışlanma gibi olumsuz duygularla başetme becerilerini kazandırabilmek için uyguluyorlar. Bununla birlikte pek çok öğretmen mindfulness becerilerinin en çok kendilerine fayda sağladığını, onları  daha kontrolü, sabırlı ve sakin öğretmenler yaptığını belirtiyorlar.

Peki mindfulness uygularken nelere dikkat etmeliyiz?  İşte bir kaç maddeyle mindfulness çalışmalarınızı kolaylaştıracak bazı öneriler.

Zarar Vermeyin!

Çocuğa zarar vermeme birinci ilke çünkü özellikle travma deneyimi olan çocuğa –mindfulness ya da başka bir uygulamayla- zarar verme olasılığımız var. Deneyimlerimiz bize meditasyon uygulamalarının çocuğa üstünü örtmüş olduğu duyguları yeniden hatırlatabileceğini, kaygısını yükseltebileceğini, sakinleşmek yerine öfkelenerek ya da korkarak tepki verebileceğini gösteriyor. Bunu engellemek için öğrencilerin gözlerini kapatmaya ya da hareket etmeden, sabit bir şekilde oturmaya zorlanmamaları en temel koşul olarak karşımıza çıkıyor. Uygulamaya katılmakta isteksiz ya da kararsız olan çocuklara saygı duyulması, arkadaşlarının onlara ayrımcı bir dil kullanmaması da çok önemlidir.

Öte yandan uygulama sırasında öğretmenin de gözlerini uzun süre kapatması öğrencileri gözlemesini ve yardıma ihtiyacı olan çocukları farketmesini engelleyeceği için öğretmenlerin uygulamaya girmemesi de önemlidir.

Mindfulness Öğretmenlerin Yeni Silahı
Mindfulness Öğretmenlerin Yeni Silahı

Standart uygulamalar, standart sonuçlar beklemeyin!

Çocuklarla yapılan her uygulama gibi mindfulness uygulaması da bambaşka bir şeye dönüşecek ve planladığınızdan çok daha farklı sonuçlar yaratacaktır. Çocukların mutlaka gözlerini kapatmasını ya da her seferinde aynı heyecanla size katılmalarını beklemeyin. Her uygulama farklı olacaktır.

Her eğitim çalışmasında olduğu gibi kimin çalışmadan ne alarak gideceğini asla bilemezsiniz. Bazen en ilgisiz, en uyumsuz olarak gördüğünüz öğrenciniz en çok fayda gören öğrenciniz olabilir!

Güvenlik ve Huzur Duygusunun Varlığı Önemli

Mindfulness uygulaması için çocukların kendilerini rahat ve güvenli hissedecekleri bir ortamda olmaları da çok önemlidir. Bu nedenle örneğin sadece sıralardan ve tahtadan oluşmuş geleneksel bir sınıfta uygulama yapmak ve sonuç almak zordur.  Başka bir sınıfı kullanmak ya da kendi sınıflarını şiltelerle, alçak masalarla daha ‘huzurlu’ hale getirmek çocukların da sevdiği bir fikirdir.

Güven ve Saygı Temel Kural

Mindfulness uygulamasında yer alacak öğrenciler bir süre sonra kendi aralarında bir grup dinamiği oluşturur ve bunun sürdürülmesine ihtiyaç duyarlar. Bu iklimin kuralları daha ilk günlerde öğretmen tarafından açıklanmalı ve korunmalıdır.

Öğrencilerin kendilerini ifade etme, eleştirilmeden, saygı görerek oldukları gibi var olabilme, hata yapabilme, duygu ve ihtiyaçlarını ifade etme haklarına saygı duyulan gruplar hem mindfulness uygulamasının hem de her çeşit öğrenmenin en iyi haliyle gerçekleştiği sosyal ortamlardır.

Mindfulness çocukların dünyaya bakışınıgeliştirir. Eşitlik, varolmak, duygularını kabul etmek, bütüncül bakmak gibi konularda öğrencilere yeni haklar ve farkındalıklar öğretir.
Mindfulness çocukların dünyaya bakışınıgeliştirir. Eşitlik, varolmak, duygularını kabul etmek, bütüncül bakmak gibi konularda öğrencilere yeni haklar ve farkındalıklar öğretir.

Öğretmenin Kimliği Mindfullessı etkiler!

Mindfulness, öğretmelerin geleneksel olarak öğrencilerle iletişime geçtiği diğer tekniklerden farklıdır. Eşitlik, varolmak, duygularını kabul etmek, bütüncül bakmak gibi konularda öğrencilere yeni haklar ve farkındalıklar öğretir.

Bu nedenle bir süre sonra mindfulness uygulamasını yapacak öğretmenin –ve diğer öğretmenlerin de- kimliği de önemli hale gelecek; öğrencileri arasında ayrımcılık yapan, onlara saygı göstermeyen –en basit şekliyle- öğrenciler tarafından sevilmeyen bir eğitimcinin mindfulness uygulaması kabul görmeyecektir.  Ancak etkiler bununla da sınırlı kalmaz, mindfuless uygulaması diğer uygulamalardan ayrı değerlendirilemeyeceği için öğrenciler öğretmenlerini diğer derslerde de ‘farketmeye’ başlar, öğretmenlerinden daha fazla tutarlılık beklerler.

Uyaranların Doğru Yönetilmesi

Öğrencilerin Mindfulness uygulamasına tam cevap verebilmeleri için çevredeki uyaranların yönetilmesi önemlidir. Bazen öğrenciler yaşadıkları yüksek duygular nedeniyle mindfulness’a uyum sağlayamazlar. Sadece bir önceki teneffüste çok üzülmüş ya da öfkelenmiş olmaları bile buna neden olabilir. Bazen bir sınav sonucu, bazen bir arkadaşıyla olan iletişimi çocukları etkiler. Bazen de sadece içinde bulundukları sınıf; dışardan gelen sesler, bir önceki dersten kalmış bir şey çocukların dikkatini dağıtabilir.

Böyle durumlarda müzik konsantrasyonun sağlanması için iyi bir yardımcıdır.  Çoğumuz müziğin çocukların dikkatini dağıtacağını, onları daha fazla hareketlendireceğini düşünsek de doğru müzik çocukların sakinleşmesine, duygularından sıyrılmalarına yardımcı olur ve mindfulness uygulamalarının sonucuna katkıda bulunur.

mindfulness
mindfulness

Sadece an değil, tüm bir hayat!

Bazen çocukların  sadece içinde bulundukları ana konsantre olmaları çocuklara anlamlı gelmez ya da yapsalar bile dinginleşerek bir sonuç yaratamazlar.

Böyle durumlarda öğrencinize duygularını ve dikkatini yönetmeyi öğrenmesinin daha sonraki -kendini üzgün, öfkeli, anlaşılmamış hissettiği- zamanlarda yardımcı olacağından söz edebilirsiniz.

Örneğin derin nefes alma egzersizi -özellikle sonuç görme ihtiyacı olan öğrenciler için- sınavlar öncesi de kullanılabilecek önemli bir çalışmadır. Nefes düzenlenlenmesiyle öğrenci stresini azaltabilir, odaklanabilir ve işine konsantre olabilir.

Etiketler: çocuk, eğitim, mindfulness, mindfulness uygulaması, okul, travma

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam