Alp: Analitik Öğrenen

Eğitimciler İçin
4 mat analitik öğrenen

Alp öğrencilik hayatı boyunca okulda hiç zorlanmayan bir öğrenci oldu. İlkokula başladığı ilk haftalardan başlayarak okula kolayca uyum sağladı. Öğretmeni dinlemesini istediğinde dinledi, soru sorduğunda yanıtladı. Öğretmeninin anlattıklarını öğrenmekten zevk aldı ve sınavlardan hep yüksek notlar aldı.

Çoğu zaman Alp’in en büyük şikayeti arkadaşlarının ders sırasında öğretmenini dinlemeyip çok konuşmaları ve anlatılanları bir kerede anlayamamalarıydı. Matematik ve Fen Bilgisi gibi dersleri çok sever, beden eğitimi dersinde sıkılırdı.

Derslerde Aktif, Bahçede Sessiz !

Alp derslerde kendine çok güvenen ve her konuda rahatça konuşabilen biri olmasına rağmen, sosyal olarak sessiz ve içe dönük bir öğrenciydi. Çok yakın bir arkadaşı yoktu. Arkadaş gruplarına girmekte de zorluk çekerdi. Biraz da bu yüzden teneffüslerde çoğu zaman sınıfta kalır, ders çalışır ya da ödevlerini bitirirdi.

Okul bahçesindeki top oyunlarında, yarışlarda öne çıkamaz; arkadaşları çağırmadıkça onların yanına gidemezdi. Takım sporlarından da hoşlanmazdı. Tam da bu yüzden okulda hiçbir takıma girmemiş onun yerine yüzme öğrenmeyi tercih etmişti.

Bireysel – Beyaz Yakalı Meslekler

Alp’in bu eğilimi meslek seçimini de etkileyecekti.  İnsanlarla sürekli iletişim halinde olacağı, onları ikna etmesinin beklendiği satış, pazarlama ya da ekip yönetimi gibi alanlara yönelmedi. Bir öğrenci olarak sahip olduğu eğilim, onun meslek seçimini de şekillendirmişti.

  • Alp, 4 MAT modelindeki kavramsal öğrenen öğrencidir.
  • Sınıf içinde kendine güvenir, öğretmeniyle net bir iletişim vardır. Anlamadığı konuları sorar, konuyu detaylandırır, not alır ve sonuçlar çıkartır. Yaptıkları yazılı ödev, proje çalışması gibi görevleri en iyi standartlarda bitirmeye özen gösterir.
  • Alp gibi öğrenciler, yeni kavramları, teorileri öğrenmekten zevk alır. Bilgiyi sınıflandırmak, listelemek, yeni bilgilerle karşılaştırmak onlar için kolayca yapılacak bir etkinliktir.
  • Bireysel olarak çalışmak konusunda başarılıdır. Grup çalışmaları, uygulamalar yapmak yerine okuyarak, not alarak, münazaralar yaparak öğrenmeyi tercih eder. Hareketli, gürültülü ortamlar yerine sessizlik içinde çalışmayı isterler.
  • Genel olarak duygularını ifade etmekte zorlu çekerler. Herkesin fikirlerini söylediği, standartların dışına çıkarak yaratıcı çözümlerin üretildiği çalışma gruplarında rahat edemez, söz verilmedikçe konuşmazlar. Geleneksel sınırların dışına çıkmakta zorluk çekerler.
  • Sosyal faaliyetlerde, sanat etkinliklerinde, kol çalışmalarında olmamayı tercih ederler.

4 MAT Öğrenme Eğilimi Modeli hakkında bilgilenmek için “4 MAT Öğrenme Modeli ya da Daha İyi Öğretmek Mümkün mü?” adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Farklı öğrenme eğilimleri için “Alp: Analitik Öğrenen”, “Duygu: Yansıtıcı Öğrenen”, “Rüzgar: Sağduyulu Öğrenen” adlı makalelere de göz atabilirsiniz.

Kaynak: Bu makalenin hazırlanmasında Bernice McCarth’nin Tales of Four Learner adlı kitabından faydalanılmıştır.
Etiketler: 4 MAT, analitik öğrenen, Dört Öğrenenin Hikayesi, öğrenme eğilimleri

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam