Kategoriler: Eğitimciler İçin

Alp: Analitik Öğrenen

Google Reklam

Alp öğrencilik hayatı boyunca okulda hiç zorlanmayan bir öğrenci oldu. İlkokula başladığı ilk haftalardan başlayarak okula kolayca uyum sağladı. Öğretmeni dinlemesini istediğinde dinledi, soru sorduğunda yanıtladı. Öğretmeninin anlattıklarını öğrenmekten zevk aldı ve sınavlardan hep yüksek notlar aldı.

Çoğu zaman Alp’in en büyük şikayeti arkadaşlarının ders sırasında öğretmenini dinlemeyip çok konuşmaları ve anlatılanları bir kerede anlayamamalarıydı. Matematik ve Fen Bilgisi gibi dersleri çok sever, beden eğitimi dersinde sıkılırdı.

Derslerde Aktif, Bahçede Sessiz !

Alp derslerde kendine çok güvenen ve her konuda rahatça konuşabilen biri olmasına rağmen, sosyal olarak sessiz ve içe dönük bir öğrenciydi. Çok yakın bir arkadaşı yoktu. Arkadaş gruplarına girmekte de zorluk çekerdi. Biraz da bu yüzden teneffüslerde çoğu zaman sınıfta kalır, ders çalışır ya da ödevlerini bitirirdi.

Okul bahçesindeki top oyunlarında, yarışlarda öne çıkamaz; arkadaşları çağırmadıkça onların yanına gidemezdi. Takım sporlarından da hoşlanmazdı. Tam da bu yüzden okulda hiçbir takıma girmemiş onun yerine yüzme öğrenmeyi tercih etmişti.

Bireysel – Beyaz Yakalı Meslekler

Alp’in bu eğilimi meslek seçimini de etkileyecekti.  İnsanlarla sürekli iletişim halinde olacağı, onları ikna etmesinin beklendiği satış, pazarlama ya da ekip yönetimi gibi alanlara yönelmedi. Bir öğrenci olarak sahip olduğu eğilim, onun meslek seçimini de şekillendirmişti.

  • Alp, 4 MAT modelindeki kavramsal öğrenen öğrencidir.
  • Sınıf içinde kendine güvenir, öğretmeniyle net bir iletişim vardır. Anlamadığı konuları sorar, konuyu detaylandırır, not alır ve sonuçlar çıkartır. Yaptıkları yazılı ödev, proje çalışması gibi görevleri en iyi standartlarda bitirmeye özen gösterir.
  • Alp gibi öğrenciler, yeni kavramları, teorileri öğrenmekten zevk alır. Bilgiyi sınıflandırmak, listelemek, yeni bilgilerle karşılaştırmak onlar için kolayca yapılacak bir etkinliktir.
  • Bireysel olarak çalışmak konusunda başarılıdır. Grup çalışmaları, uygulamalar yapmak yerine okuyarak, not alarak, münazaralar yaparak öğrenmeyi tercih eder. Hareketli, gürültülü ortamlar yerine sessizlik içinde çalışmayı isterler.
  • Genel olarak duygularını ifade etmekte zorlu çekerler. Herkesin fikirlerini söylediği, standartların dışına çıkarak yaratıcı çözümlerin üretildiği çalışma gruplarında rahat edemez, söz verilmedikçe konuşmazlar. Geleneksel sınırların dışına çıkmakta zorluk çekerler.
  • Sosyal faaliyetlerde, sanat etkinliklerinde, kol çalışmalarında olmamayı tercih ederler.

4 MAT Öğrenme Eğilimi Modeli hakkında bilgilenmek için “4 MAT Öğrenme Modeli ya da Daha İyi Öğretmek Mümkün mü?” adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Farklı öğrenme eğilimleri için “Alp: Analitik Öğrenen”, “Duygu: Yansıtıcı Öğrenen”, “Rüzgar: Sağduyulu Öğrenen” adlı makalelere de göz atabilirsiniz.

Kaynak: Bu makalenin hazırlanmasında Bernice McCarth’nin Tales of Four Learner adlı kitabından faydalanılmıştır.
Google Reklam
Eğitim Kolektifi

Leave a Comment

Yeni Yazılar

Köy Okulları Açılıyor mu? Yeni Karar Neler İçeriyor?

  Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim Kolektifi olarak da gündemde tutmaya çaba gösterdiğimiz bir konuda önemli…

2 gün önce

Leonardo Da Vinci’den Çocuklara 7 Ders

Da Vinci insanlık tarihinin şüphesiz  en sıra dışı kişiliklerinin başında gelir; bir rönesans dâhisidir; ressam,…

1 hafta önce

Neden 2-7 Yaş Beyin Gelişiminin En Önemli Dönemidir?

Albert Einstein’ın çocukluğunu bilenler, büyüdüğünde bilim dünyasına büyük katkılarda bulunacak bir bilim insanı olacağını tahmin…

1 hafta önce

Ölçme ve Değerlendirme: Not Verirken Ne Kadar Adiliz?

  Ölçme ve değerlendirmenin adil bir şekilde yapılması ve sonucun doğru amaçlarla kullanılması bir başka…

1 hafta önce

Daha Uzun ve Akıllı Çocukların Sırrı, Genetik Olarak Farklı Ebeveynler‏!

Çocuklarınıza bir üstünlük vermek istiyor musunuz? O halde eşinizi okyanus ötesinden bulun. Daha uzun ve…

2 hafta önce

İki Sınav, İki Sistem: Fransa’daki Lise Bitirme Sınavı Bizi Kendi Eğitim Sistemimizle Yüzleştiriyor!

Dünyanın hemen hemen her ülkesinde öğrenciler lise eğitimlerini bitirirken sınavlara girer ve bu sınavlardaki başarılarına…

4 hafta önce