BM’de Tarihi Bir Konuşma Yapan Greta Türkiye’yi Şikayet Etti!

Aileler İçinEğitimciler İçinGenel
greta thunberg
Reklam
A+ A-

ABD’nin New York şehrinde 74. cüsü düzenlenen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun ilk gününe damgasını vurdu.  20 Eylül tarihinde dünyanın en büyük çevre protestosunun hemen ardından biraraya gelen BM Genel Kurulu açılışında Genel Sekreter Guterres’ in hemen ardından söz alan , tarihi bir konuşma gerçekleştirdi.

greta thunberg

greta thunberg

Bu arada BM Genel Kurulunda sıra dışı bir olay daha gerçekleştirdi. Aralarında İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’in de bulunduğu 16 geç aktivist, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu beş ülke hakkında iklim değişikliğiyle mücadele konusunda yeterli adımları atmadıkları gerekçesiyle BM’ye şikayet etti. BM’ye sunulan resmi şikayet dilekçesinde Türkiye’nin yanı sıra Fransa, Almanya, Brezilya ve Arjantin yer alıyor.

Greta Thunberg’in konuşmasının metni aşağıdaki gibi:

greta thunberg

greta thunberg

Nasıl Cüret Edersiniz?

“Bütün ekosistem çöküyor. Kitlesel bir yokoluşun başlangıcındayız. Ve bütün konuştuğunuz para ve ekonomik büyüme masalları. Nasıl cüret edersiniz?

Yaşananlar yanlış. Ben burada bulunmamalıydım.  Okyanusun öteki tarafındaki okuluma dönmüş olmalıydım. Yine de hepiniz benden umut bekliyorsunuz? Nasıl cüret edersiniz!

“Boş sözlerinizle benim hayallerimi ve çocukluğumu çaldınız. Ama buna rağmen şanslılardanım. Çoğu insan acı çekiyor. İnsanlar ölüyor.

greta thunberg

greta thunberg

“Aciliyeti anladığınızı söylüyorsunuz ama…

“Bilim insanları 30 yıldan bu yana herşeyi açıkça anlatıyor. Hala başlarınızı çevirmeye ve politikalarınız hiçbir yere varmazken  elinizden geldiğini yaptığınızı söylemeye nasıl cüret edersiniz.

“Bugünkü emisyon seviyeleriyle, kalan CO2 bütçemiz 8.5 seneden önce tükenecek.

“Bizi ‘duyduğunuzu’ ve aciliyeti anladığınızı söylüyorsunuz. Çok üzgünüm ama buna inanamıyorum. Çünkü durumu tam olarak anladıysanız ve buna karşın harekete geçmemeye devam ediyorsanız, bu sizi kötü yapar. Ve ben buna inanmayı reddediyorum.

greta thunberg

greta thunberg

“Sonuçları hep birlikte yaşayacağız”

“Popüler fikir olan emisyonları 10 yılda yarı yarıya azaltma fikri, bize sadece 1.5 derece sınırı ve insan kontrolünün ötesinde geri dönüşü olmayan zincirleme reaksoyunları başlatma konusunda yarı yarıya şans veriyor.

“Belki %50 şans sizin için kabul edilebilir. Ancak bu rakamlar, dönüşü olmayan noktaları, çoğu beslenme döngüsünü, toksik hava kirliliği altında saklanan ısınmayı içermiyor.

“Ayrıca benim ve benim çocuklarımın jenerasyonunun henüz başında olan teknolojilerle sizin emisyonlarınızın bulunduğu milyarlarca ton havayı emmesine güveniyorlar.

“Biz bu %50 riski kabul edemeyiz -sonuçlarını birlikte yaşamak zorundayız.

greta thunberg

greta thunberg

“Gelecek nesillerin gözleri üzerinizde”

“Hükümetlerarası İklim Değişimi paneli verilerine göre 1.5C derecelik sıcaklık artışının altında kalma şansının %67 olması için , 1 Ocak 2018’deyken, dünya çapında 420 gigatonluk karbondioksit salınımı hakkı kalmıştı. O rakam şimdiden 350 gigatonun altına düştü.

“Bugünkü emisyon seviyeleriyle birlikte, kalan CO2 bütçesinin tamamen sekiz buçuk yıldan daha az bir sürede tükeneceğini tahmin ediyoruz.

“Bugün bu rakamlara uygun olarak sunulan hiçbir çözüm veya plan yeterli olmayacak. Çünkü bu rakamlar çok rahatsız edici. Ve sizhala bunu söyleyecek kadar olgun değilsiniz.

“Bizi hayal kırıklığına uğratıyorsunuz. Fakat gençler ihanetinizi anlamaya başladı. Gelecek nesillerin gözleri sizin üzerinizde.

“Eğer bizi başarısızlığa uğratmayı seçerseniz, sizi asla affetmeyeceğimizi söylüyorum. Bundan kurtulmanıza izin vermeyeceğiz. Tam burada, tam şu an çizgiyi çizdiğimiz yer. Dünya uyanıyor. Ve değişmek istiyor, beğenin ya da beğenmeyin.

Etiketler: , , , ,
Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Bunlar da Var

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

BÜLTENE KATILIN

E-posta listemize kayıt olarak yeni makalelerimizden haberdar olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkürler.

Bir hata oluştu.

Reklam
Menü