Çocuğunuzun Zekası Elinizde

0
çocuğunuzun zekası elinizde
çocuğunuzun zekası elinizde

Bir bebekleri olacağını öğrenen ana babaların en büyük merakı bebeğin fiziksel özellikleridir. Gözleri ne renk olacak? Yüzü kime benzeyecek? Anne tarafına mı yoksa baba tarafına mı çekecek?

Oysa çocuğunuzun hayat boyu başarısını etkileyecek faktörlerden birisine; onun zekasına odaklanmak yıllar sonra okul yıllarında aklımıza gelir. Okula uyum sağlayabilecek mi? İyi karneler getirecek mi? Uzun ve başarılı bir hayatı olacak mı? En önemlisi çocuğunuz zeki mi?

ZEKA GENETİK Mİ?

Yıllarca zekanın genetik olduğuna inandık. Buna göre, zeki ana babaların zeki çocukları olur, ortalama aileler ise ortalama zekalı çocuklara sahip olurlardı.

Oysa son yıllarda beyin üzerinde yapılan çalışmalar zekanın genetik dışındaki faktörlerle de şekillendiğini kanıtlıyor bize. Bir başka deyişle çocuğunuzun daha zeki olması sizin elinizde. Bunu sağlayabilmek için de en önemli zaman dilimi doğumu izleyen ilk bir yıl!

Evet, ilk bir yıl. Çünkü siz bebeğinizin gazıyla, uykusuyla, tam olarak doyup doymadığıyla ilgilenirken onun beyinde inanılmaz mucizeler gerçekleşiyor. Bebek beyni doğumdan sonraki bir yılda hızla büyüyerek doğum sırasındaki büyüklüğünün tam üç katına ulaşıyor. Üstelik sadece fiziksel olarak büyümüyor beyin. ‘Nöron’  adını verdiğimiz beyin sinirleri birbirleri arasında bağlantılar kurarak beynin karmaşık iç yapısını oluşturuyorlar. Olabildiğince çok bağlantı, olabildiğince gelişmiş bir zeka demek. Nöron bağlantıları artırmanın tek yolu ise; çocuğa deneyimler yaşatmak.

YA KULLAN YA KAYBET

Her bebek, geleceği için ihtiyaç duyabileceğinden çok daha fazla beyin siniri ile dünyaya geliyor. Ve yaşanan her deneyim -bir gülümseme, tekrarlanan melodiler, okunan kitaplar – bir bebeğin gördüğü, dokunduğu, hissettiği, tattığı her şey beyin sinir bağlantılarında elektriksel aktivitelere dönüşüyor. Öte yandan az yaşanan deneyimler örneğin  bedensel hareketlerin az olması, hareketli bir müziğe tempo tutulmaması, bebekle az konuşulması, dış dünya ile temasın fazla olmaması ya da sevginin yeterince hissedilmemesi gibi nedenlerle sinir bağlantıları zayıflıyor ve yok oluyor..Ve beyin elinde kalan sinirlerle yoluna devam ediyor.

Bunun anlamı nedir? Doğumdan itibaren ilk yıldaki yetiştirme stiliniz bebeğinizin geleceğini değiştirebilir.  Yapmanız gereken bebeğinizin öğrenme, anlama ve sorun çözme becerilerini geliştirmek. İşte bunu yapabilmek için size birkaç fikir:

ZEKİ ÇOCUKLARIN İÇECEĞİ: ANNE SÜTÜ

Neredeyse tüm araştırmalar, emzirilen bebeklerin ileri yaşlarda yapılan IQ testlerinden emzirilmemiş olan bebeklere oranla çok daha yüksek puanlar aldığını gösteriyor. Ayrıca emzirilen bebekler daha iyi bir akademik başarı gösterebiliyor.

OYUNCAKLAR DEĞİL, İLİŞKİLER

Bir çocuğun zekasını etkileyen ne kadar çok oyuncağa sahip olduğu değil, ne kadar çok anlamlı ilişki yaşadığıdır. Çünkü zeka nesnelere değil, ilişkilere bağlıdır. Tekrar tekrar aynı melodiyi çalan bir oyuncak yerine, bebeğinin gözüne bakarak şarkılar söyleyen bir anne, çizgi film yerine masallar anlatan bir baba sahip olunacak en değerli hazinedir.

KARŞILIKLI KONUŞUN

Akıllı bir bebek sadece onunla nasıl konuştuğunuzu değil, aynı zamanda kendisini nasıl dinlediğinizi de fark eder. Bebekler ağladıklarında ya da farklı sesler çıkardıklarında sizden bir karşı tepki beklerler. Bebeğinizin seslerden oluşan dilini anlayarak onu daha fazla iletişim için heveslendirirsiniz.

KİTAP OKUYUN

Bebeğinize kitap okumaya başlamak için onun 4-5 yaşına gelmesini mi bekliyorsunuz? Kitap okumak için hiçbir yas erken değildir. Kitap okurken sadece yazılanları seslendirmeyin aynı zamanda resimlerden, duygulardan, hikayenin sizin hayatlarınızdaki karşılığından da söz edin.

Önceki İçerikTeknolojiden Arınmış Bir Aile Yaratmanın 4 Yolu!
Sonraki İçerikDünyaya Geliş Sıranız Kaderinizi Çiziyor!
1969 Lüleburgaz doğumludur. İstanbul Üniversitesi ve Buckingham Üniversitesi’de İşletme Yönetimi eğitimi almıştır. Mesleki hayatına ‘Öğrenme’ üzerine çalışmalar yaparak başlamış, ASTD’nin Eğitim Yönetimi sertifikasını alarak Türkiye’de Kurumsal Eğitim Yönetimi, İhtiyaç Analizi, Eğitim Etkinliğinin Dört Basamaklı Analizi seminerlerini vermiştir. Bu dönemde ‘Yeniden Öğrenme’ (Nobel) adlı kitabı yayınlanmıştır. 2000-2016 yılları arasında bir özel eğitim kurumunda yönetici olarak çalışmış aynı zamanda Beyin Temelli Öğrenme, Eğitim Psikolojisi, Yetişkin Eğitimi alanında çalışmış; Fatma Gök ve Rıfat Okçabol’lun derslerine katılmış; Michael Apple, Peter Mayo, Jerrold Lyne Kachur, Mike Cole, Roger Dale, Susan Robertson, Peter Mclaren gibi eğitimcilerin seminerlerine katılmıştır. 2008-2013 yılları arasında Birgün Gazetesi Eğitim Sayfasında köşe yazıları yazmış, 2014’te Aileye Rağmen (Asi Kitap) adlı kitabı yayınlanmıştır.