Çocuğunuzun Zekası Elinizde

Aileler İçin
Aileler İçin
çocuğunuzun zekası elinizde

Bir bebekleri olacağını öğrenen ana babaların en büyük merakı bebeğin fiziksel özellikleridir. Gözleri ne renk olacak? Yüzü kime benzeyecek? Anne tarafına mı yoksa baba tarafına mı çekecek?

Oysa çocuğunuzun hayat boyu başarısını etkileyecek faktörlerden birisine; onun zekasına odaklanmak yıllar sonra okul yıllarında aklımıza gelir. Okula uyum sağlayabilecek mi? İyi karneler getirecek mi? Uzun ve başarılı bir hayatı olacak mı? En önemlisi çocuğunuz zeki mi?

ZEKA GENETİK Mİ?

Yıllarca zekanın genetik olduğuna inandık. Buna göre, zeki ana babaların zeki çocukları olur, ortalama aileler ise ortalama zekalı çocuklara sahip olurlardı.

Oysa son yıllarda beyin üzerinde yapılan çalışmalar zekanın genetik dışındaki faktörlerle de şekillendiğini kanıtlıyor bize. Bir başka deyişle çocuğunuzun daha zeki olması sizin elinizde. Bunu sağlayabilmek için de en önemli zaman dilimi doğumu izleyen ilk bir yıl!

Evet, ilk bir yıl. Çünkü siz bebeğinizin gazıyla, uykusuyla, tam olarak doyup doymadığıyla ilgilenirken onun beyinde inanılmaz mucizeler gerçekleşiyor. Bebek beyni doğumdan sonraki bir yılda hızla büyüyerek doğum sırasındaki büyüklüğünün tam üç katına ulaşıyor. Üstelik sadece fiziksel olarak büyümüyor beyin. ‘Nöron’  adını verdiğimiz beyin sinirleri birbirleri arasında bağlantılar kurarak beynin karmaşık iç yapısını oluşturuyorlar. Olabildiğince çok bağlantı, olabildiğince gelişmiş bir zeka demek. Nöron bağlantıları artırmanın tek yolu ise; çocuğa deneyimler yaşatmak.

YA KULLAN YA KAYBET

Her bebek, geleceği için ihtiyaç duyabileceğinden çok daha fazla beyin siniri ile dünyaya geliyor. Ve yaşanan her deneyim -bir gülümseme, tekrarlanan melodiler, okunan kitaplar – bir bebeğin gördüğü, dokunduğu, hissettiği, tattığı her şey beyin sinir bağlantılarında elektriksel aktivitelere dönüşüyor. Öte yandan az yaşanan deneyimler örneğin  bedensel hareketlerin az olması, hareketli bir müziğe tempo tutulmaması, bebekle az konuşulması, dış dünya ile temasın fazla olmaması ya da sevginin yeterince hissedilmemesi gibi nedenlerle sinir bağlantıları zayıflıyor ve yok oluyor..Ve beyin elinde kalan sinirlerle yoluna devam ediyor.

Bunun anlamı nedir? Doğumdan itibaren ilk yıldaki yetiştirme stiliniz bebeğinizin geleceğini değiştirebilir.  Yapmanız gereken bebeğinizin öğrenme, anlama ve sorun çözme becerilerini geliştirmek. İşte bunu yapabilmek için size birkaç fikir:

ZEKİ ÇOCUKLARIN İÇECEĞİ: ANNE SÜTÜ

Neredeyse tüm araştırmalar, emzirilen bebeklerin ileri yaşlarda yapılan IQ testlerinden emzirilmemiş olan bebeklere oranla çok daha yüksek puanlar aldığını gösteriyor. Ayrıca emzirilen bebekler daha iyi bir akademik başarı gösterebiliyor.

OYUNCAKLAR DEĞİL, İLİŞKİLER

Bir çocuğun zekasını etkileyen ne kadar çok oyuncağa sahip olduğu değil, ne kadar çok anlamlı ilişki yaşadığıdır. Çünkü zeka nesnelere değil, ilişkilere bağlıdır. Tekrar tekrar aynı melodiyi çalan bir oyuncak yerine, bebeğinin gözüne bakarak şarkılar söyleyen bir anne, çizgi film yerine masallar anlatan bir baba sahip olunacak en değerli hazinedir.

KARŞILIKLI KONUŞUN

Akıllı bir bebek sadece onunla nasıl konuştuğunuzu değil, aynı zamanda kendisini nasıl dinlediğinizi de fark eder. Bebekler ağladıklarında ya da farklı sesler çıkardıklarında sizden bir karşı tepki beklerler. Bebeğinizin seslerden oluşan dilini anlayarak onu daha fazla iletişim için heveslendirirsiniz.

KİTAP OKUYUN

Bebeğinize kitap okumaya başlamak için onun 4-5 yaşına gelmesini mi bekliyorsunuz? Kitap okumak için hiçbir yas erken değildir. Kitap okurken sadece yazılanları seslendirmeyin aynı zamanda resimlerden, duygulardan, hikayenin sizin hayatlarınızdaki karşılığından da söz edin.

Yazar Hakkında

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Bunlarda Var

En Yeniler

En Popüler

K Kuşağı adını Açlık Oyunları adlı dizinin mücadeleci karakteri Katniss'ten alıyor.

İşte Dünyayı Değiştirecek Kuşak: K Kuşağı

X, Y, Z ya da Baby Boomers. Kuşak kavramı, 20.yüzyıl toplumunu tanımlarken sıklıkla başvurduğumuz kavramların başında geliyor. Her şeyin çok hızlı yaşandığı; kültürün, teknolojinin büyük bir hızla değiştiği ve insanların…
Eğitime Dair Doğru Sandıklarımızı Kökten Dönüştürecek 6 Madde

Herkesin Doğru Sandığı 6 Büyük Eğitim Miti

Hepimizin iyi eğitimin nasıl olması gerektiğine dair inançlarımız vardır. Bu inançlardan bazıları yıllar içinde toplum genelinde de benimsenmiş, genel bir inanca dönüşmüştür. Aslında çoğu bilimsel doğru olmayan bu bilgiler, önce…
Çocuğum Disleksik Olabilir mi?

Çocuğum Disleksik Olabilir mi?

Çoğumuz okumak için nefes almak kadar kolay ve sıradan bir eylemdir. Sözcükler, cümleler ya da metinler önümüze çıktığında istemsiz bir şekilde yazıları okuruz. Disleksik olanlar için ise okumak yüksek dikkat,…

Dosyalar

BÜLTENE KATILIN

E-posta listemize kayıt olarak yeni makalelerimizden haberdar olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkürler.

Bir hata oluştu.

Menü