Çocuklara Zamanı ve Beklemeyi Öğretecek 4 Teknik

GenelAileler İçin
Çocuklara Beklemeyi ve Zaman Kavramını Öğretmek

Günümüz hız çağı. Biz büyükler bile beklemekten nefret eder ve beklememiz istendiğinde kolayca öfkelenirken çocuklarımıza bu beceriyi nasıl öğretebileceğimizi hiç düşündünüz mü?

Çoğumuz beklenmesi gereken zamanlarda -kendimizin de yaptığımız gibi- çocuklarımızın eline bir cep telefonu ya da tablet tutuşturduğumuz için bu gereksinimi hissetmiyor olabiliriz. Bununla birlikte küçük yaşlarda zaman kavramını, kişisel kontrolü, beklemeyi  ve kendi kendini meşgul edebilmeyi öğrenmek bir çocuğa verilebilecek büyük armağanlardan biri değil midir?

Aşağıda çocuklarımıza zaman kavramını kavratabilmek için kullanabileceğiniz basit, görsel ve etkili tekniğin sizin için de faydalı olacağını umuyoruz.

Çocuklara Saati ve Zaman Kavramını Öğretmek

Böylece çocuk saatlerle görevler arasında bağlantı kurabileceği gibi aynı zamanda günlük rutinini de öğrenecektir.
Böylece çocuk saatlerle görevler arasında bağlantı kurabileceği gibi aynı zamanda günlük rutinini de öğrenecektir.

Zamanı ölçmek ve kavramsallaştırmak çocukların ancak 8-9 yaşına geldikten sonra edinebildikleri bir beceridir. Bu nedenle 1 saatin, 15 dakikanın, yarım saatin ne kadar sürdüğünü onlara tanımlamamız gerekir. ‘Buradan okula gidinceye kadar geçen süre yarım saat’, ‘anneannenlere yürüyerek gitmek bir saatimiz alıyor’ gibi gerçek yaşam bağlantılı tanımlamalar anlamayı kolaylaştırır.

Öte yandan tıpkı mevsimler gibi belirli saatlerde yapılan belirli işleri de çocuklara resimler ya da renklerle gösterebilirsiniz. Böylece çocuk saatlerle görevler arasında bağlantı kurabileceği gibi aynı zamanda günlük rutinini de öğrenecektir.

Çocuklara Beklemeyi Öğretmek

Günümüz çocukları istedikleri şeylere çok kısa zamanda ulaşmaya alışıklar. Buna bir de kullandıkları medyanın hızı eklenince çocuklar bazı şeyler için beklenmesi gerektiğini hiç farketmeden büyüyorlar.

Çocuklara beklemeyi öğretmenin iyi bir yolu onları doğaya, bahçeciliğe teşvik etmek. Böylece çocuklar sabretme sonucunda alınan armağan yaşayarak öğrenebilirler.

Geldiğinizde saatin kaç olacağını, geliş zamanınızda akrep ve yelkovanın nerede olacağını önceden göstermek çocuğunuzun belirsiz bir bekleme deneyimi yaşamaması açısından önemlidir.
Geldiğinizde saatin kaç olacağını, geliş zamanınızda akrep ve yelkovanın nerede olacağını önceden göstermek çocuğunuzun belirsiz bir bekleme deneyimi yaşamaması açısından önemlidir.

Örneğin siz bir yere gidiyorsunuz ve çocuğunuzun sizi beklemesi gerekiyor. Böyle durumlarda aşağı yukarı ne kadar beklemesi gerektiğini çocuğa açıklamak, geldiğinizde saatin kaç olacağını, geliş zamanınızda akrep ve yelkovanın nerede olacağını önceden göstermek çocuğunuzun belirsiz bir bekleme deneyimi yaşamaması açısından önemlidir.

Ayrıca çocuğun çok uzun beklemesi gereken zamanların sonunda küçük bir armağan vermek ve beklediği için teşekkür etmek de onun bekleyebilme becerisini arttıracaktır.

Çocuğa Kendi kendini Meşgul Etmeyi Öğretmek

Günümüzde çocuklar sadece şık oyuncaklarla ya da arkadaşlarıyla oyun oynanabileceğine inanıyorlar. Oysa çocuğun kendi kendine oyunlar tasarlaması, kendi oyuncaklarını yaratması ya da elinde hiçbir malzeme olmadığında da kendisini oyalayabilmesi çocuğun yeterliliği, yaratıcılığın gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Böylece çocuk boş zamanlarında başkalarına ihtiyaç duymamayı, kendi kararlarını verebilmeyi öğrenir. Bunu sağlamanın yollarında birisi çocuğa kendi malzeme ve oyuncaklarını yaratabilme fırsatı vermektir.

Çocuğun kendi oyuncaklarını yaratması çocuğun yeterlilik duygusu ve yaratıcılığın gelişimi açısından oldukça önemlidir.
Çocuğun kendi oyuncaklarını yaratması çocuğun yeterlilik duygusu ve yaratıcılığın gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Çocuğa Okumayı Sevdirmek

Uzun yolculuklarda, doktor bekleme ya da beklenmesi gereken her yerde, aslında ihtiyacınız olan bir cep telefonu değil kitaplardır. Ancak evde  kendisine hiç kitap okunmamış, okuma alışkanlığı kazanmamış çocuklar  özellikle de beklenmesi gereken yerlerde kitap okuma fikrinden hiç hoşlanmayacaklardır.

Beklenmesi gereken her yerde, aslında ihtiyacınız olan bir cep telefonu değil kitaplardır.
Beklenmesi gereken her yerde, aslında ihtiyacınız olan bir cep telefonu değil kitaplardır.

Bunun üstesinden gelebilmek için hem elinizin altına kitap bulunması hem de kitap okuma fikrini zaten sevecek çocuklarınız olması gerekecektir!

Etiketler: çocuk eğitimi, sabırlı çocuk yetiştirme

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
Delifişek Jose Mauro De Vasconcelos

Delifişek

Orijinal fiyat: 75 ₺.Şu andaki fiyat: 70 ₺.

Jose Mauro De Vasconcelos
Can Çocuk Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam