Çocukların Covid-19’a Daha Az Yakalandığı Ne Kadar Doğru?  

Aileler İçin
Aileler İçin
Çocukların Covid-19’a Daha Az Yakalandığı Ne Kadar Doğru
Reklam
A+ A-

Covid-19 pandemisinin başladığı ilk günlerden bu yana çocukların ve gençlerin hastalığa yakalanma riskinin daha düşük olduğunu uzmanlardan duyduk. Özellikle ilk aylarda bu yargı, büyük oranda -bilimsel ölçümlere değil- hastalığa dair gözlem ve deneyimlerimize dayanıyordu. Peki son dönemlerde yapılan araştırmalar, bizlere hangi bulguları gösteriyor? Çocuklar gerçekten Covid-19’a daha mı az yakalanıyorlar? Ya da pandeminin ilk dönemlerinde çocukların Corona virüse daha az yakalanmalarının nedeni okulların kapalı olması ve çocukların daha korumalı olan evlerinde olmaları mıydı?

Çocuklar da Covid-19’a Yakalanıyor!

Son dönemlerde sonuçları alınmaya başlanan araştırmalar bu konudaki inançlarımızı değiştirecek gibi gözüküyor. Örneğin Çin’in Shenzhen eyaletinde virüs bulaşan 391 vakayı ve binden fazla yakınını inceleyen bilim insanları, çocukların virüse yakalanma oranının yetişkinlerle hemen hemen aynı olduğunu ancak, semptomların daha hafif seyrettiğini belirledi. Araştırmacılar, Covid-19’a yakalanan çocukların hiçbir hastalık belirtisi göstermeden iyileştiği ancak bu süre zarfında yetişkinlere virüs bulaştırdığı kaydediyor.

Çocukların Bağışıklığı Daha Güçlü

Bu çalışmaya göre Shenzhen Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ile Johns Hopkins Bloomberg Kamu Sağlığı Okulu’nun ortak yürüttüğü çalışmada, çocukların virüsten daha az etkilenme gerekçeleri incelendi. Uzmanlara göre, çocuklar daha sağlıklı akciğerlere sahip oldukları için Covid-19’un pinömaniye dönüşme riski düşüyor. Ayrıca çocukların bağışıklık sisteminin virüsle mücadelede yetişkinlere oranla daha etkili olduğu belirtiliyor.

Aynı çalışma , 0-9 yaş aralığında Covid-19 kaynaklı ölüm bulunmadığını; 10-19 yaş aralığında ise ölüm oranının yüzde 0.2 olduğunu belirtiyor.

covid ve cocuklar

Çocuklarda Belirtiler Farklı!

Birleşik Krallık’ta gerçekleştirilen bir başka çalışmada ise, ortalama 10 yaşlarında olan 992 çocuk hasta inceleniyor. Elde edilen sonuçları değerlendiren ve King’s College’da Genetik Epidemiyoloji profesörü olan Tim Spector’a göre “250 bin çocuktan elde edilen verilere baktığımızda, test sonucu pozitif çıkan çocukların yetişkinlere göre farklı semptomlar geliştirdiğini gördük. Çocuklarda öksürük ve nefes darlığı daha az görülüyor, fakat mide ve bağırsak sorunları özellikle de iştahsızlık çok yaygın. Ateş ise her iki grupta da ortak görülen semptomlardan.” diye belirtiyor.

Çocuklarda İlk Bulgu Mide ve Bağırsak Semptomları

Kraliçe Belfast Üniversitesinde kıdemli öğretim görevlisi ve Royal Belfast Hasta Çocuklar Hastanesinde pediatrik acil doktoru olan Tom Waterfield ise, araştırmadan çıkartılması gereken en önemli sonucun çocuklarda herhangi bir mide veya bağırsak semptomu görüldüğü takdirde derhal hastaneye başvurulması olduğunu söylüyor. Ayrıca Waterfield, gastrointestinal semptom görülen çocukların okula gönderilmemesinin daha sağlıklı olacağını da sözlerine ekledi. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, semptom geliştiren çocukların yaklaşık yüzde 20’sinde ishal, kusma, karın ağrısı, karın krampı gibi gastrointestinal rahatsızlıklar gözlemlendi. Ateş ve baş ağrısı da görülen diğer semptomlardan.

Etiketler: ,
Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Bunlar da Var

En Yeniler

En Popüler

Narsist Ebeveynler Öfkeli ve Kırgın Çocuklar Yetiştirir

Narsistik Kişilik Bozukluğunun Masum İşaretleri

Son zamanlarda toplumda narsizmin yükselişiyle ilgili yazılar okuyor, çevrenizdeki insanların eskisine göre çok daha kendilerine dönük olduğunu fark ediyor ve belki de kendi kendinize soruyorsunuz: ‘Yoksa ben de biraz narsist…
çocuğumun hiç arkadaşı yok

Çocuğumun Hiç Arkadaşı Yok!

Çocuğunuzun okulda arkadaşı yok mu? Çocuğunuz yalnız ve mutsuz mu? Çocuğunuz arkadaşı olmadığı için okula gitmekte zorlanıyor mu? Çocuğum arkadaşları tarafından dışlanıyor mu diyorsunuz? Çocuğunuzun arkadaşlık kuramama nedenleri nelerdir ve…

Dosyalar

Reklam
Menü