Çocuklarınızı Devlet Okullarına Göndermeniz İçin 4 Neden

Aileler İçinEğitim Politikaları
Çocuklarınızı Devlet Okullarına Göndermeniz İçin 4 Neden
Reklam
A+ A-

Çocuğum için okul seçimini nasıl yapmalıyım? Devlet mi yoksa özel okul mu seçmeliyim?  Devlet okulları gerçekten iddia edildiği gibi ‘modası geçmiş’ eğitim teknikleri uygulayan, kalabalık sınıflarla ve olanaksızlıklarla boğuşan kurumlar mı? Peki ya seçtiğimiz özel okul çocuğumuza vaad ettiklerini gerçekten kazandırabilecek mi? Özel bir ilkokulda başlayan eğitim yolculuğunuz üniversiteye kadar hep özel okullarda mı devam edecek?

Bu sorular çocukları okul yaşına gelmiş hemen her ailenin aklından geçen bazı sorular.  Peki doğru kararı nasıl vermelisiniz?

Dünyanın hiçbir ülkesinde görülmeyen bir hızla özelleşen bir eğitim sektörüne sahip ülkemizde velilere çocuklarını ‘neden özel okullara göndermeleri gerektiği’ konusunda pek çok neden sunuluyor. Biz de size tam tersini göstermek istedik. İşte size çocuklarınızı özellikle ilköğretim basamağında devlet okullarına göndermeniz için 5 neden:

Devlet okulları öğrencilerine hak etmedikleri notları vermez, küçük başarıları abartmaz.

Devlet okulları öğrencilerine hak etmedikleri notları vermez, küçük başarıları abartmaz.

Daha Başarılı Öğrenciler

Çoğu zaman yatırımlarının karşılığını almak için öğrencilerine ‘müşteri’ gibi davranmak zorunda kalan özel okullardan farklı olarak devlet okulları kurallı ve disiplinlidirler.  Devlet okulları öğrencilerine hak etmedikleri notları vermez, küçük başarıları abartmaz, velileri mutlu etmek için başarı tabloları çizmez ve çıtayı yükseğe koyarlar.  Bu yaklaşım çoğu zaman daha fazla çalışmak zorunda olan daha başarılı öğrenciler getirir. Özellikle bilinçli idareci ve öğretmenlerle çalışan bir devlet okulunuz varsa öğrencinizin özel okulda olacağından daha çalışkan olacağına emin olabilirsiniz.

Devlet okullarının sunduğu alçakgönüllü fiziksel olanaklar çocukları zor ya da kolay pek çok koşula uyum sağlayan kişiler haline getirir.

Devlet okullarının sunduğu alçakgönüllü fiziksel olanaklar çocukları zor ya da kolay pek çok koşula uyum sağlayan kişiler haline getirir.

Daha Gerçekçi Çocuklar

Devlet okullarının sunduğu alçakgönüllü fiziksel ve ekonomik olanaklar çocukları zor ya da kolay pek çok koşula uyum sağlayan esnek ve gerçekçi kişiler haline getirmekte, böylece çocuklar farklı hayat koşullarına daha kolay uyum sağlamaktadır.

Devlet okulları aynı zamanlarda çocuklara yetenekleri, başarıları ya da eksikleri konusunda daha doğru ve gerçekçi yorumlar yapmakta, çocukların kendilerini doğru tanımalarını sağlamaktadırlar. Böylece çocuklar kendileriyle ilgili doğru hedefler ve hayaller kurmaktadırlar.

Öte yandan özel okulların tersine devlet okullarında toplumun her kesiminden, her kültürden gelen öğrencilerle toplumun küçük bir mozaiği oluşur. Bu mozaik çocuklar için başlı başına bir sosyalleşme ve gelişme deneyimidir.

Özel okul mezunlarının neredeyse tümü özel üniversitelere devam etmektedir.

Özel okul mezunlarının neredeyse tümü özel üniversitelere devam etmektedir.

Devlet Üniversitesini Kazanma Şansı

Özel okul deneyimli pek çok velinin bildiği gibi bir ilkokuldan başlayarak özel okullarda eğitim görmüş çocuklar daha sonraki eğitim hayatlarının tümünü özel okullarda geçirmek konusunda ısrarcı olmaktadırlar.  Özel okul mezunlarının neredeyse tümü özel üniversitelere devam etmekte böylece ailelerin -en az 16 yıl süren eğitim hayatı boyunca- eğitim çok yüksek kalemlere erişmektedir.

Öte yandan devlet okullarından gelen öğrenciler yüksek puanlı olan devlet üniversitelerine daha kolay kazanabilmektedir.

Özel okul yatırımı uzun dönemli planlama içerir.

Özel okul yatırımı uzun dönemli planlama içerir.

Daha Akıllıca Bir Yatırımı Yapabilme Olasılığı

İlkokuldan itibaren özel okula devam eden bir öğrencinin ailesine maliyeti yaklaşık olarak    70-75 bin USD’yi  bulabilmektedir. Bu hesaba göre örneğin üniversiteden mezun olduktan sonra 3500 TL. maaşla iş bulan bir gencin sadece ailesinin kendisi için yaptığı eğitim masrafını geri kazanabilmesi için en az 12-15 yıl çalışması gerekmektedir.

Böyle bir bütçeleri olmasına rağmen çocuklarını özel okula göndermek yerine devlet okuluna gönderen pek çok aile vardır.   Bu aileler eğitimden tasarruf ettikleri parayla çocuklarına değer katacak farklı tercihler yapabilmekte; örneğin yüksek lisans için yurt dışına göndermekte, kendi işini kurmasına yardımcı olmakta ya da çocuklarının farklı bir alanda yatırım yapmalarını destekleyebilmektedirler.

Etiketler: , , ,
Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Bunlar da Var

En Yeniler

En Popüler

Narsist Ebeveynler Öfkeli ve Kırgın Çocuklar Yetiştirir

Narsistik Kişilik Bozukluğunun Masum İşaretleri

Son zamanlarda toplumda narsizmin yükselişiyle ilgili yazılar okuyor, çevrenizdeki insanların eskisine göre çok daha kendilerine dönük olduğunu fark ediyor ve belki de kendi kendinize soruyorsunuz: ‘Yoksa ben de biraz narsist…
çocuğumun hiç arkadaşı yok

Çocuğumun Hiç Arkadaşı Yok!

Çocuğunuzun okulda arkadaşı yok mu? Çocuğunuz yalnız ve mutsuz mu? Çocuğunuz arkadaşı olmadığı için okula gitmekte zorlanıyor mu? Çocuğum arkadaşları tarafından dışlanıyor mu diyorsunuz? Çocuğunuzun arkadaşlık kuramama nedenleri nelerdir ve…

Dosyalar

BÜLTENE KATILIN

E-posta listemize kayıt olarak yeni makalelerimizden haberdar olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkürler.

Bir hata oluştu.

Reklam
Menü