DEHBli Öğrenciler İçin 6 Uzaktan Eğitim Stratejisi

Aileler İçin
Aileler İçin
DEHBli Öğrenciler İçin 6 Uzaktan Eğitim Stratejisi

Uzaktan eğitim döneminde sınıf ortamı yok, kurallar yok ama dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar hala var!

“Sürekli gözümün üstünde olması gerekiyor.”

“Herkes dersi dinlerken bir fotoğraf çekilmiş, sadece benim oğlumun sandalyesi boş!”

“30 saniye dahi dikkatini bir konu üzerinde toparlayamıyor.”

Aileler için uzaktan eğitim sürecini yönetmek, normal gelişim gösteren çocukları için dahi hayli zorlayıcı iken bir de yerinde duramayan, odaklanamayan çocuklarla bu süreç tam bir kaosa dönüşüyor. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar sadece kendi aileleri için değil, uzaktan eğitimde aynı sınıfı paylaşan diğer çocuklar için de zaman zaman zorlayıcı anlar yaşatabiliyor…

DEHBli Öğrenciler İçin 6 Uzaktan Eğitim Stratejisi

Daha Çok Sabır, Daha Çok Emek!

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna sahip olmak, yani DEHB’li olmak demek genellikle yönetici işlevlerde bir sorun olması demektir. Bu da beraberinde, bir şeyi önceden düşünme, planlama, organize etme, dürtüleri kontrol etme ve görevleri tamamlama gibi konulardaki beceri eksikliğini getirir. Diğer bir deyişle,DEHB’li bir çocuğunuz varsa, o bu becerileri kazanana kadar, ona destek olmanız gerektiği anlamına gelir. Ve tabi bu becerileri kazandırmak için gerekli yapıyı kurmanız gerektiğine de…

Çocuğunuzun davranışları size ne kadar rahatsız edici, hayal kırıklığı yaratıcı, hatta utanç verici gelse de kasten böyle davranmadığını bilmeniz gerekiyor. O da sizin ona söylediğiniz gibi, masada oturup bir seferde ödevini yapıp kalkmayı, odasını toplu tutmayı, eşyalarını sağda solda unutmamayı arzu ediyor… Sadece nasıl yapacağını bilmiyor. Gösterdiği çabadan dolayı zorlanırken, bir de bunları bizzat yaşayan kişinin neler yaşadığını düşünün. Birazcık sabır, sevgi ve destekle evinizde hayat daha rahat ve keyifli olabilir.

Nasıl öğrendiğini fark edin!

Bazı çocuklar görsel, bazı çocuklar işitsel, bazı çocuklar ise kinestetik olarak öğrenirler. DEHB’li çocukların çok büyük bir kısmı hareket esnasında öğrenir. Bu nedenle çocuğunuzun ekran karşısındayken de hem uzaktan eğitimi takip edeceği hem de hareket edebileceği yollar yaratabilirsiniz. Örneğin ayağının altında bir pilates topu  yerleştirebilir, eline ufak bir top verebilir ya da stres çarkı çevirmesine izin verebilirsiniz.

Zamanı Planlayın!

Zamanı takip etmek hepimiz için zordur ancak DEHB’li çocuklar için bu neredeyse imkansızdır. Haftalık plan yapıp her saat neler yapılacağını beraber yazabilir, daha sonra bu doğrultuda evin içinde küçük hatırlatıcılar kullanabilirsiniz.

Pomodoro tekniğini öğretebilir, kendi kendisini nasıl kontrol edeceğini anlamasını sağlayabilirsiniz ( 25 dakika ders, 5 dakika mola şeklinde olan zaman yönetimi tekniği).

Zoom derslerinde ID numaralarının, şifrelerin ve linklerin görünür bir yerde olmasını sağladığınızda çocuğunuz zamanla kendi ders sorumluluğunu almaya başlayacak ve derslerine gecikmeden girmeyi öğrenecektir.

Önce Büyük Resimle Başlayın, Sonra Küçük Parçalara Ayırın!

DEHB’li çocukların önce ormanı görmesi, sonra ağaçları fark etmesi gerekir. Çocuklar için yeni bir konunun başlığını öğrenmek, detayları arasında kaybolmaktan daha keyiflidir.

Yürütme işlevlerinden biri, davranışa rehberlik edecek zihinsel haritalar oluşturmak için “sözsüz çalışma belleğinden” yararlanma yeteneğidir, böylece bir hedefe ulaşılabilir ve bunu yapmak için gereken adımların sırası hatırlanabilir. Örneğin uygun yapı iskelesi olmayan karmaşık, çok aşamalı bir ev ödevi, DEHB’li bir çocuk için büyük bir engel olabilir.

İnternette Çocukların Kullandığı Stratejileri Ders Ortamına Dahil Edin

Okuma parçalarının ana fikrini bulurken, # işareti ile not edebilir ya da paragrafları numaralandırarak okuyabilirler. Böylelikle bilgiyi geri çağırmada zorlandıklarında ekran başında sıklıkla kullandıkları işaretler onların yardımcısı olur.

Mola Verin

Bu mola çocuğunuz için değil sizin için. Bir nefes alıp, şarj olabilmeniz, dinlenebilmeniz için çocuklarınızı birkaç saatliğine bırakabileceğiniz kişileri bir düşünün. Anneanne, babaanne, bir arkadaş, bir akraba? Size bu teklifi yapmışlar ve siz de reddetmişseniz bir dahaki sefere mutlaka kabul edin. İçiniz rahat değilse onlarla çocuğunuzu nasıl daha rahat iletişim kurabileceklerini anlatın.

Takdir etmeyi ihmal etmeyin

DEHB’li bir çocuğun övgüden çok eleştiri ile günlerini geçirdiğini aklınızdan çıkarmayın. Olumluya odaklanın. İyi davranışlarını mutlaka takdir edin. Bir gülümseme, bir teşekkür, kocaman bir sarılma farkında olduğunuzu göstermek için harika yollar. Olumlu davranışlara vereceğiniz olumlu bir tepki, olumsuz davranışlara vereceğiniz olumsuz tepkiden çok daha etkilidir.

Kaynaklar
https://www.edutopia.org/article/5-ways-support-kids-adhd-during-remote-learning
Etiketler: DEHB, uzaktan eğitim

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
Boş Ayna kitap , Karyl McBride

Boş Ayna

Orijinal fiyat: 149 ₺.Şu andaki fiyat: 120 ₺.

Karyl McBride
Okuyan Us Yayınları
normal nedir wolfgang korn kitap

Normal Nedir?

Orijinal fiyat: 145 ₺.Şu andaki fiyat: 100 ₺.

Wolfgang Korn
Can Çocuk Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam