Eğitimciler İçin

Dünyada Binlerce Öğretmenin Katıldığı ‘Not Yok’ Hareketi Nedir?

Google Reklam

Eğitim dünyasının en sık yapılan tartışmalarından biri notların varlığına, geçerliliğine ve öğrencilerin başarısı üzerindeki etkisine aittir.  Notlar gerçekten öğrencinin ne kadar öğrendiğini, ne kadar emek verdiğini ölçebilir mi? Öğretmenler öğrencinin öğrenme ve gelişimini nasıl ölçmelidir? Okullar adil ve yeterli ve öğrencileri öğrenme konusunda yüreklendirecek bir not sistemini nasıl hayata geçirebilirler?

Biz bu soruların yanıtları üzerine tartışırken araştırmalar, notun öğrenci başarısının en önemli göstergesi olarak kabul edilmesine rağmen bu göstergenin öğrencinin öğrenme ve motivasyon düzeyini değerlendirmekte yetersiz kaldığını, öğrenciler arasında ezber ya da kopya gibi alışkanlıkları arttırıp, öğretmen öğrenci ilişkisini zedelediğini gösteriyor.

Öğretmenler daha doğru ölçümler için farklı değerlendirme araçları kullansalar ve ‘kanaat notu’ gibi tekniklerle öğrencinin nota yansımayan emeğini değerlendirseler de not hala eğitim hayatının ve öğrencinin kendine dönük algısının temelini oluşturuyor.

Okullar adil ve yeterli ve öğrencileri öğrenme konusunda yüreklendirecek bir not sistemini nasıl hayata geçirebilirler?

Öğrenciler Öğrenmeden Vazgeçme Pahasına Not Alıyorlar

Not sisteminin eğitimcilerin ve ailelerin gözünden düşmesinin ardındaki etkilerden biri de öğrenci motivasyonu üzerindeki etkisi. Ulusal testler uygulamaları ve sınavlar konusundaki eleştirel yazılarıyla tanınan Alfie Kohn, her fırsatta ‘yüksek notların gerçek öğrenmeden vazgeçme pahasına’ alındığını söylüyor.

Bu noktada Mark Barnes’dan ve başlattığı hareketten söz etmemiz gerekiyor. Barnes, öğretme ve öğrenme sürecini yeniden tasarladığı ve Hack Öğrenme tekniği adını verdiği modelin kurucusu ve öğretmenler, idareciler, öğrenme koçları tarafından kaleme alınan okur yazarlık, liderlik, stresin azaltılması, proje-bazlı öğrenme gibi alanlar üzerine 12 adet kitabın yayımcısı. Barnes aynı zamanda ‘Öğretmenler Not Vermiyor’ adlı  facebook grubunun da  kurucusu.

Öğretmenler Neden Not Vermiyor?

‘Öğretmenler Not Vermiyor’ hareketinin amacı öğrencileri sadece iyi notlar almak için uyguladıkları pasif öğrenmeden çıkartıp, kendi gelişimlerinden sorumlu hale getirebilmek. Bu hareket içindeki öğretmenler nottan çok öğrenme sürecinin kendisinin önemsenmesini; öğrencilerin hata yapmaktan korkmadan, kendi gelişim süreçlerini değerlendirerek öğrenme konusunda daha derin bir anlayış geliştirmelerini savunuyorlar. Bu sürecin bir başka faydası da aile desteğinin ve öğretmen-öğrenci iletişimini en üst düzeye taşımak.

Notlar öğrenciyi daha iyi öğrenmek konusunda cesaretlendirebilir mi?

Öğretmen Not Vermese de Ulusal Eğitim Sistemi Hala Veriyor!

Doğal olarak uzun yıllardır sadece ölçülebilirlik üzerine dayanmış bir eğitim sisteminde, bazı aileler ve eğitimciler notların ortadan kalkmasına kuşkuyla yaklaşabiliyorlar. Bu güvensizlik özellikle de ders ve konuların karmaşıklaştığı ortaokul ve lise velileriyle yaşanıyor. Aileler sadece okulun değil bütün ulusal eğitim sisteminin sadece notlara dayanarak ilerlediğinin farkındalar. Bu büyük sistem içinde kendi  çocuklarının ‘notsuz’ değerlendirilmesinin bir onların ileride atacakları eğitim adımlarını engellemesinden korkuyorlar.

Bununla birlikte notsuz öğrenme deneyimi yaşayan öğrencilerin tutumlarındaki değişim duyarlı ailelerin ve eğitimcilerin dikkatinden kaçmıyor. Bütün kaygılara rağmen her geçen gün daha fazla öğretmen ve okul notsuz sınıf eğitim uygulamalarına katılmaya başlıyor. Projenin uygulayıcıları notsuz eğitimin ulusal bir norm olacağı zamanın çok da uzak olmadığına inanmak istiyorlar.

Education Week dergisinin 10 Ocak 2018 tarihli sayısında yayınlanmış Kate Stoltzfus’un kaleme aldığı The No-Grades Movement adlı yazıdan çevrilmiştir.

Dosya | Eğitimde Oyun Planını Değiştiren Hareketler yazı dizimizin diğer konusu olan Neden Dünyanın Pek Çok Ülkesinde Öğretmenler Artık Not Vermiyor! başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Google Reklam
Aylin Göçmen

90lı yıllardan bu yana eğitim sektöründe yönetici, araştırmacı ve yazar olarak çalışmıştır. 2008-2013 yılları arasında Birgün Gazetesi Eğitim Sayfasında köşe yazıları yazmış; ‘Yeniden Öğrenme’ (Nobel), Aileye Rağmen (Asi Kitap) adlı kitapları kaleme almıştır.

Leave a Comment

Yeni Yazılar

Köy Okulları Açılıyor mu? Yeni Karar Neler İçeriyor?

  Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim Kolektifi olarak da gündemde tutmaya çaba gösterdiğimiz bir konuda önemli…

2 gün önce

Leonardo Da Vinci’den Çocuklara 7 Ders

Da Vinci insanlık tarihinin şüphesiz  en sıra dışı kişiliklerinin başında gelir; bir rönesans dâhisidir; ressam,…

1 hafta önce

Neden 2-7 Yaş Beyin Gelişiminin En Önemli Dönemidir?

Albert Einstein’ın çocukluğunu bilenler, büyüdüğünde bilim dünyasına büyük katkılarda bulunacak bir bilim insanı olacağını tahmin…

1 hafta önce

Ölçme ve Değerlendirme: Not Verirken Ne Kadar Adiliz?

  Ölçme ve değerlendirmenin adil bir şekilde yapılması ve sonucun doğru amaçlarla kullanılması bir başka…

1 hafta önce

Daha Uzun ve Akıllı Çocukların Sırrı, Genetik Olarak Farklı Ebeveynler‏!

Çocuklarınıza bir üstünlük vermek istiyor musunuz? O halde eşinizi okyanus ötesinden bulun. Daha uzun ve…

2 hafta önce

İki Sınav, İki Sistem: Fransa’daki Lise Bitirme Sınavı Bizi Kendi Eğitim Sistemimizle Yüzleştiriyor!

Dünyanın hemen hemen her ülkesinde öğrenciler lise eğitimlerini bitirirken sınavlara girer ve bu sınavlardaki başarılarına…

4 hafta önce