Eğitim Dönemini Bitirmek İçin 7 Unutulmayacak Etkinlik

Eğitimciler İçin
Eğitim Yılını Bitirirken İlham Veren Fikirler

Öğrencilerimiz bizim için çok değerli ve herbiri bizden farklı bilgiler ve duygularla ayrılıyorlar. Uzun bir eğitim yılının sonunda çocuklara ne kattığınızı, ne hissettirdiğinizi ve kendi duygularınızı onlarla paylaşmak istemez misiniz?  Onlara bunu paylaşmak için uzun bir eğitim yılınız vardı. Eğer hala onlarla içten bir paylaşım gerçekleştirmediyseniz dönem sonu bu işin için en uygun zaman olabilir.

Dilerseniz bu yıl son ders zilinin çalıp öğrencilerin basit bir vedayla kapıdan çıkıp gitmesini izlemek yerine birlikte geçirdiğiniz ayları, öğrendiklerinizi ve birlikte yürüdüğünüz yolu anımsatacak bir etkinlik yapabilirsiniz. Yıl boyunca öğrendiklerinizi, fark ettiklerinizi ve sağladığınız gelişimini kutlayabilir, öğrencilerinizin belleklerinde derin iz bırakacak bir imza atabilirsiniz.

Edutopia’dan  Vicki Davies’ın çeşitli eğitimcilere sorarak oluşturduğu farklı etkinliklerden birinin sizin ilginizi çekmesini umuyoruz.

Top 10 Listesi Yapın

İlk öneri öğrencilere bir yıl boyunca öğrendikleri arasında en çok etkilendikleri, sevdikleri ve önemli buldukları bilgilerle bir top 10 listesi yapmak. Bu listeyi hazırlamak bir yandan öğrencilerini bütün bir yıl boyunca öğrendiklerinin üzerinden geçmesini sağlarken konu ile duygusal bir bağ oluşturmalarını da sağlıyor. Daha sonra neşeli, eğlenceli bir derste her öğrencinin listesini arkadaşlarıyla paylaşmasıyla da bütün yılın bilgi haritasını ortaya çıkartıyor.  (Öneren David Burgess)

Dönemin son sınavına küçük hediyeler, süslerle dolu bir sınıfta girmek; soruları kitapları  açık tutarak yanıtlamak öğrencilerinize ne hissettirir?
Dönemin son sınavına küçük hediyeler, süslerle dolu bir sınıfta girmek; soruları kitapları  açık tutarak yanıtlamak öğrencilerinize ne hissettirir?

Son Sınavı Bir Kutlama Haline Getirin

Öğrencilerin dönemin son sınavına çeşit çeşit abur cubur yiyecek, içecek, küçük hediyeler, süslerle dolu bir sınıfta girmeleri; soruları kitapları  açık tutarak yanıtlamalarını ve sınav sonunda küçük bir parti vermeleri öğrencilerinize ne hissettirir? Doğal olarak öğrencilere sınandıklarını değil öğrendiklerini ve kendi varlıklarının sınav sonuçlarından daha önemli olduklarını hissederler. Üstelik dersinize benzersiz ve neşeli bir final yapma şansını da elde etmiş olursunuz. (Öneren Todd Finley)

Öğrenciler öğrendikleri bilgileri yetişkin olarak kullanırken kendilerini hayal eder ve yazarlar." width="852" height="480" /> Öğrenciler öğrendikleri bilgileri yetişkin olarak kullanırken kendilerini hayal eder ve yazarlar.
Öğrenciler öğrendikleri bilgileri yetişkin olarak kullanırken kendilerini hayal eder ve yazarlar.” width=”852″ height=”480″ /> Öğrenciler öğrendikleri bilgileri yetişkin olarak kullanırken kendilerini hayal eder ve yazarlar.

Şişede Mektup

Öğrencilerinizden dersinizde öğrendikleriyle ve gelecekte bu bilgileri nasıl kullanacaklarıyla ilgili bir metin yazmalarını isteyin. Öğrenciler dersle ve konularla ilgili fikirlerini, beğendikleri ve eksik bulduklarını  ve öğrendikleri bilgileri yetişkin olarak kullanırken kendilerini hayal ederler. Bir sonraki dönem için önerilerini de ekleyerek yazdıklarını bir şişenin içine koyar ve öğretmenlerine teslim ederler. (Öneren John Berray)

Eğitim Dönemini Bitirmek İçin 7 Unutulmayacak Etkinlik
Eğitim Dönemini Bitirmek İçin 7 Unutulmayacak Etkinlik

Sevgi Sözcükleri

Bu çalışma özellikle küçük yaştaki öğrenciler açısından çok etkili ve hatırlanacak bir etkinlik. Okulun kapanmasından yaklaşık iki hafta önce her öğrencinin adı ayrı bir kağıda yazılıyor. Bu kağıt bütün sınıfı dolaşıyor ve her arkadaşı o kişi için yazabileceği en kibar, sevgi dolu sözleri ve övgüleri yazıyor. Her öğrenci için hazırlanan kağıtlar okul kapanıncaya kadar sınıfın duvarlarına asılıyor dönem sonunda da arkadaşlarından bir armağan olarak çocuğa veriliyor. (Öneren Angela Watson)

Öğrenciler mektuplarını kendilerine ilham ve güç veren bir kaynak olarak uzun yıllar boyunca saklayacaktır.
Öğrenciler mektuplarını kendilerine ilham ve güç veren bir kaynak olarak uzun yıllar boyunca saklayacaktır.

Her Öğrenciye Bir Mektup

Eğer fazla sayıda sınıfa giren bir öğretmen değilseniz, her öğrencinize kişisel birer mektup yazabilirsiniz. Bu mektupta öğrencinizin olumlu yönlerinin yanı sıra gelecekte onu nasıl ve nerede hayal ettiğinize dair de yorumlar yapabilirsiniz.

Çoğu öğrenci mektubunu kendisine ilham ve güç veren bir kaynak olarak uzun yıllar boyunca saklayacaktır.  (Öneren Tony Kline)

Dilerseniz ödül sahipleri giyinip, süslenip gelebilir, bir de ödül alma konuşması yapabilirler.
Dilerseniz ödül sahipleri giyinip, süslenip gelebilir, bir de ödül alma konuşması yapabilirler.

Oskar Ödülleri Vermek

Kırmızı halıyı çıkartın ve sınıfınızın girişine serin! Bu etkinlik, tıpkı bir zamanlar sınıfın ‘enlerinin’ seçtiğimiz gibi yılın en iyilerinin ve en unutulmazlarının seçilmesini içeriyor. Sınıftaki en iyi öğrenme anı, en çok eğlenilen gün, en iyi öğrenci sunumu, en iyi grup çalışması, en iyi proje gibi. Dilerseniz ödül sahipleri giyinip, süslenip gelebilir, bir de ödül alma konuşması yapabilirler.  (Öneren Dave Burgess)

Anılar Listesi Hazırlamak

Öğrencilerinizden yıl boyunca onları en çok etkileyen, duygulandıran anılarının neler olduğunu yazmalarını da isteyebilirsiniz. Öğrencinizden olayın ne olduğu detaylıca açıklamalarını isteyin. Olayın farlı açılardan; öğretmenlerin bakış açısından, öğrencilerin bakış açısından nasıl görüldüğünü de sorun. Son olarak da bu olayla ilgili duygularını anlatmalarını isteyin. Yanıtlarınızı dilerseniz sınıf duvarlarında dilerseniz okul koridorlarında sergileyin. Başka öğrencilerin de aynı olay için yapacakları yorumlar çalışmanızı daha da güçlendirecektir.

Kaynak
Vicki Davis’in 8 Epic Ideas For Ending The School Term adlı , edutopia’da 7 Temmuz 2016’da yayınlanan makalesinden Ayşe Kaymaz tarafından uyarlanarak çevrilmiştir.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
konaktakiler karin karakışlı kitap

Konaktakiler

Orijinal fiyat: 22 ₺.Şu andaki fiyat: 18 ₺.

Karin Karakaşlı
Günışığı Kitaplığı
Boş Ayna kitap , Karyl McBride

Boş Ayna

Orijinal fiyat: 149 ₺.Şu andaki fiyat: 120 ₺.

Karyl McBride
Okuyan Us Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam