Kategoriler: Eğitimciler İçin

Eğitim Yılını Bitirirken Kalpleri Yumuşatacak 4 Anlamlı Etkinlik

Google Reklam

 

Eğitim yılı sona eriyor. Dönemin son günlerinde öğrencilerinizle sadece sohbet etmek yerine uygulayabileceğiniz ve öğrencilerinizin bitirdikleri ders yılında yaptıklarını derinlemesine düşünmelerini ve bir sonraki eğitim yılına hazırlanmalarını sağlayabileceğiniz etkinlikler neler olabilir?

Bu etkinliklerle, dönemin son günlerinde öğrencilerin kendi gelişimleri hakkında düşünmelerini sağlayabilir; aynı zamanda öğrencilerin geleceğe yönelik hedefler belirlemelerine, kazandıkları bilgi ve becerilerdeki  ilerlemeyi fark etmelerine ve bunun gururunu yaşamalarına yardımcı olabilirsiniz.

Bu makalede bu amaçla kullanabileceğiniz 4 uygulamadan söz etmek istiyoruz. Umarız öğrencilerinizle neşeli bir paylaşımda bulunmanıza katkı sağlayabiliriz.

1. Geleceğe Mektuplar

Bu etkinlikte, öğrencilerden bir yıl sonraki kendilerine bir mektup yazmaları istenir. Öğrenciler diledikleri her şeyi yazabilirler. Ancak asıl odaklanılması gereken bir yıl içinde gerçekleşmesini istedikleri dileklerdir.

İyi bir mektup yazabilmesi için öğrencinin o yıl içinde neler öğrendiği, hangi becerileri geliştirdiği üzerindeki düşünmesi önemlidir. Belki öğrencilerinizi bu konuda siz de yönlendirebilirsiniz. Öğrencileriniz büyük basketbol takımında oynadıklarını, münazara kulüplerinin yöneticisi olduklarını veya büyük keşifler yaptıklarını hayal edebilirler. Olasılıklar sonsuzdur. Öğrencilere, kendileri için hem akademik hem de kişisel hedefler düşünmelerini de önerebilirsiniz.

Bu projenin etkili olabilmesi için, öğretmenlerin öğrencilerin mektuplarını saklayıp, gelecek yıl teslim etmeleri gerekir. Hatta daha etkili bir sonuç için eğitim yılı başlarken mektupların öğrencilerin evlerine gönderilmesini de sağlayabilirsiniz.

2. Teşekkür Notları

Öğrencilerin geçen eğitim yılı üzerinde düşünmelerini teşvik etmek için başka bir seçenek de teşekkür notları yazmaktır. Bu etkinlikte, öğrencilere boş teşekkür kartları vererek, okuldan ve okul dışından bir ya da birkaç kişiye not yazmalarını sağlamalısınız. Böylece öğrenciler ebeveynlerine, sınıftaki arkadaşlarına, öğretmenlere veya spor koçlarına teşekkür notları yazma fırsatını yakalamış olurlar. Bu en etkili yılsonu etkinliklerinden biridir, çünkü öğrenciler başardıkları şeyleri belirtme ve yardımcı olan insanlara teşekkürlerini sunabilecekleri olumlu bir ortam fırsatı yakalamaktadır.

Öğrencilere bu aktivite için boş bir kağıt verebilir, ve daha akademik odaklı hale getirmek için yönergeleri değiştirebilirsiniz. Örneğin, öğrencilerin belirli sayıda cümle yazmalarını veya okul yılı boyunca öğrendikleri belirli kelimeleri kullanmalarını isteyebilirsiniz.

3. Performanslar

Bir başka alternatif , öğrencilerin, akademik olmayan diğer güzel şeyleri sergilemelerine fırsat tanımaktır. Öğrencileri bu tür etkinliklere daha etkin bir şekilde dahil etmek için, performans sergilemek isteyen öğrencilerin hazırlanabilmesi için önceden haber verebilirsiniz.

Bu tekniği uygulayan Rachel Fuhrman, öğrencilerinin şarkı söylediğini, şiir okuduğunu ve dans ettiklerini belirtiyor. Ayrıca birkaç öğrencinin evde ya da sanat derslerinde yaptıkları çizimleri ya da tabloları sergilediklerini söylüyor.

Bu etkinlik kapsamında hangi tür performanslara odaklanmak istediğinize karar verebilir ve programınızı buna göre şekillendirebilirsiniz. Hatta öğrencilerin yazdıkları kısa hikayeleri okumalarını veya yabancı dil dersinde öğrendikleriyle bir skeç yapmalarını sağlayarak etkinliği akademik olarak da bağlayabilirsiniz.

Seçtikleri performanslar akademik değilse de, öğrencilere spot ışığında olma fırsatı yaratarak, kendi yeteneklerinin istedikleri yönünü keşfedip göstermelerine fırsat verebilirsiniz. Performansın sergilendiği ortam sınıf ya da kantin gibi açık alanlar olabilir, bu öğretmen ve öğrencinin ortak görüşü ve konforu sonucu belirlenebilir.

4. Hayalgücü Panoları

Bu son aktivite, öğrencileri gelecekleri üzerine düşünmelerini sağlar. Onlara gelecekleri hakkında hayal kurma fırsatı  sunar. Öğrencilere geniş kağıtlar verilir ve gelecekteki hedeflerini, bu hedeflere ulaşmaları için onlara ilham veren insanları, kelimeleri ve cümleleri gösteren kolajlar oluşturma görevi verilir.

Bu aktiviteyi gerçekleştirmeden birkaç gün önce, öğrencilere hayalgücü tahtalarında kullanmak için  fotoğraf veya dergi toplamaya başlamalarını söyleyebilirsiniz. Bu aktiviteyi tamamlarken öğrencilerin okuldaki bilgisayarlara ve yazıcılara erişmesine izin verirseniz, daha aktif katılım sağlayabilirsiniz.

Öğrenciler gitmek istedikleri üniversitenin ya da seçmek istedikleri mesleğin resimlerini panoya ekleyebilirler. Arkadaşlarının, ailelerinin ve diğer ilham verici figürlerin fotoğraflarını kullanabilirler.   Tüm öğrenciler çalışmalarını bitirdiğinde, hazırladıkları hayalgücü panolarını küçük gruplar halinde veya tüm sınıfın önünde paylaşabilirler.  Öğrencilerin hayalleri, hedefleri ve gelecekleri hakkında konuşmalarını duymak, hem öğretmen hem de öğrencilerin kalplerini yumuşatacak ve yıllar boyunca unutulmayacak  bir fırsat olacaktır.

Google Reklam
Eğitim Kolektifi

Leave a Comment

Yeni Yazılar

Öğretmen ve Ebeveyn İnançları Matematik Başarısını Nasıl Etkiler?

Matematik başarısı bazılarımız için ulaşılması güç bir hedeftir. Matematik pek çok öğrencinin korkulu rüyası; eğitim…

1 hafta önce

Matematikte Başarılı Olanlarla Olmayanlar Arasındaki En Temel Fark!

"Öğretmenim, ben matematikte başarılı olamam. Ben matematikçi değilim." Bu sözü okullarda ne çok duyarız! Oysa…

1 hafta önce

Eğitim ve Zeka: İyi Okullar Toplumların Zekasını Yükseltebilir mi?

Eğitim ve zeka arasındaki bağlantı gerek eğitim hayatında gerekse günlük hayatta çoğumuzun ilgisini çeken güncel…

1 hafta önce

Tükenmişlik Sendromu: Son Çıkıştan Öncesi İçin Stratejiler

Kendinizi hiç yapılacaklar listenize bakarken, yapılması gereken işlerin çokluğundan korkmuş, ancak listeyi hafifletmek için harekete…

1 hafta önce

80. Yılında Köy Enstitüleri: Deneyimin Klonlanması Mümkün mü?

Son yıllarda köy enstitüleri üzerine düzenlenen sempozyum, panel ve çalıştay sayısı artıyor; köşe yazarları enstitülerden…

1 hafta önce

Eğitim Kolektifi Soruyor: Müfredatımıza Hangi Çağdaş Türk Eserinin Eklenmesini Önerirsiniz?

  Edebiyat ve müfredat üzerine hiç düşündünüz mü? Geçtiğimiz yıllarda New York Times'in Amerikalı edebiyatçılara…

4 hafta önce