Kategoriler: Genel

eğitimde bir yıl daha biterken…

Google Reklam

ve 21-22 öğretim yılı da kapanıyor. her öğretim yılı başında yeni yıla dair planlama ve çalışmaların konuşulduğu öğretmenler kurul toplantısından sonra başlar yıl. o yılın değerlendirildiği öğretmenler kurul toplantısı ile de biter. işin garibi onca yıldır hiç birinde farklı, işe yarayan, sahici bir problem tanımı ya da çözümü duymadım. peki bu yazıyı okuyan, önemseyen olur mu? pek sanmam ama kim bilir kelebek etkisi falan diyorlar…

bir biri ile sarmal olmuş sorunlar yerine temel olanlardan bahsetmek daha anlamlı bana göre. örneğin 1500-2000 mevcutlu okuldaki sorunları çözmek yerine maksimum 450-500 mevcutlu okul önermek gibi. kalabalık okulu öğretmeniyle, öğrencisiyle, velisiyle etkili, güvenli, verimli hale getirmek nerdeyse imkansızken 450-500 mevcutlu okulu başarısız, niteliksiz yapmak beceri ister. haklarını yemeyelim, maalesef böyle becerili yöneticilerimiz de az değildir.

konuyu biraz daha derinleştirelim anlamak için. ikili öğretim yapılan hatta sabah ortaokul öğrencilerinin, öğleden sonra ilkokul öğrencilerinin eğitim yaptığı okullar hala var ve sayıları da az değildir. genellikle şehir merkezindeki bu okullar aslında bir fabrika gibidir. hele okul giriş çıkışlarını bir gözlemleyin ne demek istediğimi görürsünüz. okulun bulunduğu caddedeki trafik bunun altını çizer zaten.

sınıflar tam eski sistem arka arkaya dizilmiş sıralardan ibarettir. sıkıcı yerleşimin yanı sıra sınıfta herhangi bir değişim, fark yaratman da mümkün değildir. koridorlar, bahçe karınca yuvasının ağzı gibi. koşanlar, düşenler, bu hengameye girmeye korkan çocuklar. bahçeye inene kadar biten tenefüsler…ne kadar pedagojik çağa uygun değil mi?

oysa şöyle olsa örneğin. bir sınıftan en fazla 3 şube olsa. sınıf mevcutları maksimum 24 olsa. normal eğitim olsa. çok amaçlı salonunda ses düzeni olsa. bahçesinde 300-500 kişilik tribünü, oyun alanı olsa, toprak alanıyla da. ağacıyla, çiçeğiyle. mahallenin okulu olsa. mahalleli kütüphanesinden, spor salonuna faydalanabilse. her sınıfta bir uzman öğretmen, okulda da baş öğretmen olsa. okul gelişim, denetimi için. velisiyle, öğrencisiyle, eğitim kadrosuyla yapılanın görüldüğü bir eğitim alanı olmaz mı bu alan? aslında köy okulları bu kapsamda en avantajlı olanlardır. ancak oralarda da ya okullar kapanmış ya da tek öğretmen sınırı vardır. ki bu alanda genişçe düşünülmesi gereken bir alandır.

olur olmasını da… şu an ki bir okuldan dört okul çıkarsa bu ekonomik olmaz diyen olacaktır eminim. peki her yıl dağıtılan sadece bir yıl kullanılan ders kitapları mı ekonomik. ya da niteliksiz, verimsiz, etkisiz hatta olumsuzlukların üretildiği durum mu ekonomik? eğitimde bir yıl daha biterken yeniden düşünmeye, yeniden temelden mi konuşmaya başlasak?

Google Reklam
Musa Ertürk

1971 Manisa Alaşehir doğumludur. Karadeniz Teknik Üniversitesi Giresun Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunudur. Kendisini ‘Öğrenen bir öğretmen, slogan atmayan bir aktivist.’ olarak tanımlamaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır. Aşkbahar adında bir şiir kitabı vardır. Eğitim yöntemleri, ezbersiz öğrenme, e-öğrenme ve pedagoji çalışmalarıyla ilgilenmektedir. Farklı, ezbersiz, yaratıcı eğitim üzerine yoğunlaşmıştır.

Leave a Comment

Yeni Yazılar

Öğretmen ve Ebeveyn İnançları Matematik Başarısını Nasıl Etkiler?

Matematik başarısı bazılarımız için ulaşılması güç bir hedeftir. Matematik pek çok öğrencinin korkulu rüyası; eğitim…

2 gün önce

Matematikte Başarılı Olanlarla Olmayanlar Arasındaki En Temel Fark!

"Öğretmenim, ben matematikte başarılı olamam. Ben matematikçi değilim." Bu sözü okullarda ne çok duyarız! Oysa…

2 gün önce

Eğitim ve Zeka: İyi Okullar Toplumların Zekasını Yükseltebilir mi?

Eğitim ve zeka arasındaki bağlantı gerek eğitim hayatında gerekse günlük hayatta çoğumuzun ilgisini çeken güncel…

2 gün önce

Tükenmişlik Sendromu: Son Çıkıştan Öncesi İçin Stratejiler

Kendinizi hiç yapılacaklar listenize bakarken, yapılması gereken işlerin çokluğundan korkmuş, ancak listeyi hafifletmek için harekete…

2 gün önce

80. Yılında Köy Enstitüleri: Deneyimin Klonlanması Mümkün mü?

Son yıllarda köy enstitüleri üzerine düzenlenen sempozyum, panel ve çalıştay sayısı artıyor; köşe yazarları enstitülerden…

3 gün önce

Eğitim Kolektifi Soruyor: Müfredatımıza Hangi Çağdaş Türk Eserinin Eklenmesini Önerirsiniz?

  Edebiyat ve müfredat üzerine hiç düşündünüz mü? Geçtiğimiz yıllarda New York Times'in Amerikalı edebiyatçılara…

3 hafta önce