Eğitimde Yüzyılın Hareketi : The HundrED

Eğitim Politikaları
Eğitimde Yüzyılın Hareketi : The HundrED

Son yıllarda Finlandiya deyince aklımıza ilk gelen ‘eğitimde mükemmellik’.  2000’li yılların başından bu yana OECD’nin eğitim listelerinin en üst sıralarına yerleşen Finlandiya, eğitim araştırmacılarının en çok inceledikleri ülke.

Ancak bugün size Finlandiya’nın eğitimde sağladığı başarıdan ve eğitimde en iyisini yaratma kültürünü nasıl ulusal bir değer haline getirdiğinden söz etmeyeceğiz. Yazımızın konusu Finlandiya’nın ‘eğitimde yaratıcılığı ve en iyiyi’ arama kültürünü dünyaya yaymak amacıyla tasarlamış olduğu uluslararası bir proje: The HundrED

HundrED dünyanın her köşesinden yükselen eğitim projelerinin sergileneceği; eğitimcilerin birlikte öğrenip, gelişeceği bir sosyal platform.
HundrED dünyanın her köşesinden yükselen eğitim projelerinin sergileneceği; eğitimcilerin birlikte öğrenip, gelişeceği bir sosyal platform.

HundrED Nedir?

HundrED dünyanın her tarafından eğitimcilere ulaşmak; birbirleriyle iletişim kurmalarını, fikirlerinden haberdar olmalarını sağlamak için tasarlanmış bir ‘eğitim sahnesi.’ Dünyanın farklı ülkelerinden yükselen eğitim projelerinin sergileneceği; eğitimcilerin birlikte öğrenip, gelişeceği bir sosyal platform.

Hedef: 2020

HundrED’ın hedefi 2020 yılına yaratıcı, kapsayıcı, sıra dışı ve çağa uygun projelerden oluşan bir seçkiyle, dünyanın uygulamaya dönük en kapsamlı eğitim kaynağını oluşturmak.  Bunu sağlayabilmek için HundrED öncelikle Finlandiya’nın deneyimli eğitimcilerinden oluşan 15 kişilik bir danışmanlar ekibiyle, Finli eğitimcilerden gelen yüzlerce projeyi değerlendirerek 100 ulusal proje seçti. İkinci basamakta hedef uluslararası projelerdi. Aynı eleme süreci ile 100 uluslararası proje değerlendirilecekti.

Böylece HundrED dünyanın çok farklı ülkelerinden, çok farklı kültür ve gereksinimlerinden yükselen farklı projelere ulaştı. 2020 yılında sergilenmeye başlanacak 100 adet Fin kökenli ve 100 adet uluslararası eğitim projesini değerlendirerek eğitimcilerin parmak uçlarına kadar getirdi.

Eğitimde Yüzyılın Hareketi : The HundrED

Nasıl Başladı?

‘Eğitimcilerin yeni fikir ve projelerini paylaşabilmeleri’ fikri ilk olarak 2015’te, yıllık çalışmaları değerlendirmek için biraraya gelen öğretmenler tarafından ortaya atıldı.  Daha ilk yıl ulusal düzeyde 700’den fazla eğitim projesinin ortaya çıkması, yöneticilere daha kapsamlı bir proje konusunda cesaretlendirip HundrED’in ulusal sınırları aşmasını ve dünyadaki tüm eğitimcilere seslenecek bir ölçeğe gelmesini sağladı.

Eğitimde Yüzyılın Hareketi : The HundrED

Doğru Ambalaj, Fikrin Kendisi Kadar Önemli!

HundrED’in beyni Saku Tuominen , 25 yıldır çalıştığı okullarda çok sayıda projeye imza atmış deneyim bir isim. Tuominen,  HundrED’ın misyonunun ‘eğitimde hangi fikrin, hangi buluşun uygulanabileceği, toplumsal fayda yaratabileceği ve uygulamaya değer olacağı konusunda uzmanlaşmak’ olarak tanımlıyor.

Tuominen’e göre “söz konusu eğitim ve eğitimciler olduğunda dünyanın her köşesinden yükselen yaratıcı, eşitlikçi, paylaşımcı projeler bulabilmek zor değil. Zor olan  bu projelerin dünyanın başka köşelerindeki eğitimciler için ulaşılabilir ve uygulanabilir bir hale getirmek. Bir başka deyişe fikrin nasıl ambalajlanıp sunulduğu en az fikrin kendisi kadar önemli.

Eğitimde Yüzyılın Hareketi : The HundrED

Eğitime Dair İnançlarımızı Nasıl Değiştireceğiz?

“Dünya daha önce hiç yaşanmamış bir hızla değişiyor. Hepimiz okulların bu değişime ayak uydurması gerektiğini biliyoruz. Bununla birlikte eğitimi dönüştürmek bir şirketi, bir kurumu değiştirmekten çok daha zor.

Eğitimin Dönüşmesinden Korkanlar Var!

Herşeyden önce eğitimin nasıl olması gerekiğine dair kök salmış değer ve inançlarımız var. Daha önemlisi dünyanın her köşesinde eğitim sanki vakumlar içinde gerçekleşiyor. Her ülkenin eğitimi her tarafı kapalı bir vakum; her eyaletin eğitimi kapalı bir vakum; hatta her okul kapalı bir vakum içinde gibi yaşıyor. Üstelik bu vakumların kapılarında da dönüşümü, iletişimi, çevreyle paylaşımı engelleyecek, değişime karşı kapıcılar var.”

“Bunun üstesinden gelebilmek için HundED bir proje paylaşım platformu olarak tasarlandı. Paylaşmaya değer gördüğümüz projeleri güzel ve anlaşılabilir şekilde sunmaya çalışıyoruz; böylece Mancaster’da, Bangladeş’te ya da Singapur’daki öğretmenlerin küresel olarak en iyi, en yaratıcı eğitim projelerine ulaşabilmelerini; projenin ardındaki amacı, hangi kaynaklara ihtiyaç duyulabileceğini, uygulamanın temel adımlarını kolayca görebilmelerini hedefliyoruz. Bizim için projenin içeriği kadar nasıl sunulacağı da önemli bir alan.”

Eğitimde Yüzyılın Hareketi : The HundrED

Çünkü Öğretmenlerin En Güzel Fikirleri Unutulup Gidiyor

“Biz, dünyanın her köşesindeki sınıf ve okullarda çok fazla sayıda yaratıcı şeyin yaşandığını ancak bu fikirlerin pek çoğunun –böyle fikirlere çok ihtiyacı olacak- başka eğitimcilere ulaşamadan unutulup gittiğini düşünüyoruz. Bizim misyonumuz bu fikirleri yakalamak, kaleme almak, değerlendirmek ve sonra dünyanın başla eğitimcilerinin sevebileceği ve olayca anlayabileceği şekilde dünyaya sunmak.

HundrED aynı zamanda eğitimcilere bir tartışma ve fikir alışverişi fırsatı da sunmayı amaçlıyor. Böylece dünyanın her köşesinden –deneyimli ya da mesleğinin başında, soruları olan ya da yanıtları olan-binlerce eğitimci iletişime geçebilecek, birlikte üretebilecekler.

Etiketler: egitim projesi, en iyi egitim projeleri, HundrED nasıl çalışır, hundrED nedir

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
normal nedir wolfgang korn kitap

Normal Nedir?

Orijinal fiyat: 145 ₺.Şu andaki fiyat: 100 ₺.

Wolfgang Korn
Can Çocuk Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam