Eğitimin Kanayan Yarası: Ataması Yapılmayan Öğretmenler 55 Ülke Nüfusunu Geçti

Eğitim Politikaları
ataması yapılmayan öğretmenler

Türkiye’de eğitimin en büyük sorunlarından biri ataması yapılmayan öğretmenler. Bu sorunun temel nedeni geçtiğimiz yıllarda plansızca açılan ve ihtiyacın çok üstünde mezun veren Eğitim Fakülteleri. Öğretmen mezun eden fakültelerin sayısı son 15 yılda 63’ten 92’ye, öğrenci sayısı ise 14 binden 228 bine çıktı. Mezun sayısı artarken daha fazla istihdam yaratması gereken MEB ise giderek daha az öğretmeni işe alıyor. Bu çelişkili politika Türkiye’de eğitimin geleceğine büyük bir darbe vuruyor.

Çünkü ataması yapılmayan öğretmenler dediğimizde sadece rakamlardan söz etsek de bu tablonun ardında insan hikayeleri olduğunu hiç unutmamalıyız. Ataması yapılmayan öğretmenler hem  mesleklerini yapamamanın hem de ekonomik zorlukların pençesinde seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Genç eğitimciler psikolojik sorunlarla boğuşurken asıl darbe öğretmenlik mesleğine indiriliyor.

Bütün Eğitim Fakülteleri Kapansa..

MEB’in açıkladığı kontenjanlar ile atama bekleyen öğretmen sayısı arasındaki fark öyle büyük ki bugün ülkedeki bütün eğitim fakülteleri kapansa ve artık hiç öğretmen yetiştirilmese bile bütün adayların atanabilmesi için uzun yıllara ihtiyacımız var.

MEB Türkiye’de öğretmen ihtiyacını 150 bin olarak açıklarken, ataması yapılmayan öğretmen sayısı 460 bine dayandı.  Ancak eğitim sendikalarına göre gerçek sayı 700 bin civarında ve bu sayı dünyadaki 55 ülkenin toplam nüfusundan bile daha fazla.

ataması yapılmayan öğretmenler

2023’te Sayı 1 Milyona Ulaşacak

Resmi verilere göre her  yıl en az 25 bin öğretmen atanmayı bekleyen öğretmen sayısına ekleniyor.  Böyle giderse 2023’te ataması yapılmayan öğretmenler 1 milyona ulaşacak. Bu rakam genç eğitimciler açısından büyük bir kırılmanın ve sosyal patlamanın da işaretçisi.   Eğitim-Sen’e göre ataması yapılmadığı için 45 öğretmen hayatını sonlandırdı.

MEB Öğretmen Strateji Belgesi Açıkça Gösteriyor

MEB Öğretmen Strateji Belgesi verilerine göre, Eğitim Bilimleri fakültelerinde okuyanların sayısı 228 bin 279. Fen Fakülteleri, Edebiyat Fakülteleri, Fen Edebiyat fakülteleri de dâhil edildiğinde öğretmen olmayı bekleyen 653 bin 899 lisans öğrencisi var.  Öğretmenlik alanlarına kaynak teşkil eden diğer programlar ve pedagojik formasyon kurslarına devam eden mezun öğrenciler de dikkate alındığında öğretmen olarak atanmayı amaçlayanların sayısı bir milyonu aşıyor. Belgeye göre ‘Bu durum, kontenjanların öğretmen ihtiyacıyla uyumlu olacak şekilde belirlenmesi konusunda düzenlemelerin yapılması gerektiğini açıkça gösteriyor’.

Eğitim fakültesi sayısının son 15 yılda 63’ten 92’ye, öğrenci sayısının ise 14 binden 228 bine çıktığı vurgulanan Strateji Belgesi’nde, bu nicel artışın, yeterli öğretim elemanının istihdamı, fiziki ve çeşitli akademik yetersizlik gibi nedenlerden kaynaklanan nitelik sorunu başta olmak üzere yeni sorun alanları doğurduğu belirtiliyor. Bu sistem mevcut öğretmen yetiştirme sistemiyle ilgili tartışmaları da arttırıyor.

Kontenjanlar Giderek Daralıyor

Öğretmen adaylarının sayıları hızla artarken MEB’in açıkladığı kontenjanlar ise giderek daralıyor. 440 bin kişinin öğretmen olabilmek için sınava girdiği 2020 yılı KPSS’nin ardından MEB’in sadece 20 bin kontenjan açması bu politikanın net bir göstergesi. Çünkü MEB sadece bir yıl önce, 2020 yılında 40 bin öğretmen alımı gerçekleştirmişti.

Bu yüzden örneğin KPSS’de Fransızca öğretmenliği alanında Türkiye birinci olmasına rağmen kontenjan atanamayan bir öğretmen var. Diğer yandan sayıları binlerle ifade edilen öğretmen adayları da sınavda yüksek notlar almalarına rağmen mülakatlarda eleniyor.

Eğitim politikaları, son dönem Türkiye’sinin en plansız ve amaçsız politikaları olarak toplumda derin izler bırakırken bu değerli mesleği seçmiş, idealist, çalışkan ve fedakar yüzbinlerce genç insan hayata küstürülüyor ve ataması yapılmayan öğretmenler ülkenin geleceğine büyük bir darbe vuruluyor.

Etiketler: 2021 MEB öğretmen alımları, 2021 öğretmen kontenjanları, ataması yapılmayan öğretmenler 2021, atanamayan öğetmenler, öğretmen poltikaları

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
normal nedir wolfgang korn kitap

Normal Nedir?

Orijinal fiyat: 145 ₺.Şu andaki fiyat: 100 ₺.

Wolfgang Korn
Can Çocuk Yayınları
öz kitap ken robinson

Öz

Orijinal fiyat: 36 ₺.Şu andaki fiyat: 29 ₺.

Ken Robinson
Sola Unitas
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam