Ekoloji ve Toplumsal Sürdürülebilirlik: Köy Okullarını Açık Tutmak

Eğitimciler İçin
ekolojik ve sosyal sürdürülebilirlik köy okullarını açık tutmak

Bu yazıda size Türkiye’deki kapanan köy okullarından değil, okulunu açık tutmak için çaba veren çok uzak ve çok küçük bir köy okulundan söz etmek  ve İskoçya’nın batısında, doğal hayatının çekiciliği ve nüfusunun azlığı ile tanınan Mull adasına götürmek istiyoruz.

Son 20 yıllık süreçte sadece Türkiye’de değil dünyanın pek çok bölgesinde köylerde yaşayan nüfus önemli miktarda azaldı ve bunun sonucu olarak köy okulları kapanmaya başladı. Köylerdeki ve kırsal bölgelerdeki okullarını yerel sürdürülebilirliğin önemli merkezleri olarak gören ve bu nedenle açık tutmaya çalışan ülkelerden biri olan İskoçya’nın batısındaki Mull adasında bulunan Ulva İlkokulu da böyle okullardan biri.

Köy Kafesiyle Kaderi Değişen Köy İlkokulu

Ancak son yıllarda öğrenci sayısında yaşayan hızlı düşüş Ulva’yı köy okullarını açık tutma yaklaşımına rağmen kapanmanın eşiğine getirmiş. İşte tam bu tartışmaların odağında, 2016 yılında  Ulva’nın 8 öğrencisi, okullarında bir sosyal kafe açarak İskoç Sosyal Girişim Ödülü’nü kazandılar.  Yaşları 8-11 arasında değişen öğrencilerin açtığı ve bir yandan yakın çevredeki ailelerin örgü, dikiş, kitap okuma gibi aktiviteler için geldikleri, farklı konularda uzman konuşmacıların davet edildiği, bir yandan da öğrencilerin kurabiye satarak gelir elde ettiği kafe öyle başarılı oldu ki -3 aylık geçici süre için hizmete açılmış olan kafe- kalıcı olarak hizmet vermeye başladı ve köyün en önemli sosyal mekanı haline geldi. Günümüzde hala hizmet veren bu kafe, aynı zamanda  okulun yakın çevrede bir ilgi odağı haline gelmesini sağladı.

Ulva İlköğretim okulu öğrencileri yönettikleri kafede.

Bir Köy Okulunun Açık Tutulması Neden Sürdürülebilirlikle İlgili?

Şimdi siz bir köy  okulunda kafe açılmasının neresi ekoloji ya da sürdürülebilirlikle ilgili diye sorabilirsiniz. Aslına bakarsanız bu projenin sürdürülebilirliği bir okulu toplumsal hayatın merkezine alabilme gücündedir.

Ulva İlkokulu, İskoçya kırsalında birleştirilmiş sınıfta eğitim yapan ve kapanma riskiyle karşı karşıya olan çok sayıdaki ilkokuldan sadece birisidir.

Bu okulların açık tutulması,  okulun çalışmalarının nitelikli şekilde sürdürülmesi o bölgedeki halka güçlü bir bağ kurması ve böylece kırsal hayatın geleceği ve sürdürülebilirliğinin de güçlenmesi anlamına gelir.  Kapanan her köy okulu, o bölgede yaşayan insanların refahını tehdit etmekte; bölgedeki geleneksel mesleklerin, tarımın, yüzlerce yıldır devam etmiş hayatın sürekliliğini tehdit etmektedir. Daha önemlisi köy okulları, yerel insan sermayesinin gelişimi için en önemli kaynaktır.

Bu anlamda Ulva İlkokulu topluluk kahvesi, köyde yaşayanların okulu sahiplenmesini ve öğretmen ve öğrencilerle bağlarının güçlenmesini sağlamıştır. Bir zamanlar kapanma tehdidi altındaki okul binası, 2011-2018 yılları arasında önemli ölçüde yenilenmiş; okulun yürüttüğü sosyal etkileşimle öğrenci sayısında bir artış yaşanmış ve bugün Ulva İlkolulu çevredeki köylerden de öğrenci kabul eden; mezunlarının ciddi gelecek planları  yapabildiği başarılı bir merkez haline gelmiştir.

Etiketler: Ekolojik Sürdürülebilirlik, köy okulları, Sürdürülebilirlik Eğitimi

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
konaktakiler karin karakışlı kitap

Konaktakiler

Orijinal fiyat: 22 ₺.Şu andaki fiyat: 18 ₺.

Karin Karakaşlı
Günışığı Kitaplığı
öz kitap ken robinson

Öz

Orijinal fiyat: 36 ₺.Şu andaki fiyat: 29 ₺.

Ken Robinson
Sola Unitas
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam