Elon Musk: Aslında Bir Eğitim Yatırımcısı

Eğitimciler İçin
Eğitimciler İçin
Elon Musk aslında bir eğitim yatırımcısı
Reklam
A+ A-

Türkiye’ye düzenlediği ziyaret ve Anıtkabir’de çektiği fotoğrafıyla ülkenin gündemine oturan Elon Musk’ın Türk okurların çok da bilmediği bir başka yönü daha var. Elon Musk, girişimci kişiliğinin yanı sıra aynı zamanda bir eğitim yatırımcısı. Musk, şirketi Tesla’nın destekçisi olduğu Global Learning Xprice fonu aracılığıyla dünyanın en sıra dışı eğitim yatırımcılarından birisi haline gelmeyi başardı.

Ancak Musk’ın hedefinde gelişmiş ülkelerin elit ailelerine hizmet veren geleneksel özel okullar ya da teknolojinin kaleleri olmaya çalışan dünyaca ünlü üniversiteler yok. Musk, Global Learning Xprice aracılığıyla bilgiye ulaşabilme ayrıcalığının tüm dünyaya yayılması amacıyla geliştirilen eşitlikçi ve yaratıcı öğrenme projelerini destekliyor.

Bu destek sayesinde, Tanzanya’nın okulsuz, yoksul ücra bir köyündeki çocuklar artık okuma yazma ve temel matematik bilgilerine ulaşabiliyorlar. Üstelik bunu bir öğretmenle değil Swahili dilinde konuşabilen ve sorularına anlamlı cevaplar verip, çocuklarla diyaloğa girebilen bir tablet bilgisayar yardımıyla yapıyorlar. Kolombiya’da, Bogota’nın gecekondu çocukları ellerindeki tabletlerle domino ya da zar oyunlarıyla dört işlem yapmaya başlayabiliyorlar.

Eğitimin ihtiyacı olan sadece eşitlik ve erişilebilirlik de değil. Aynı zamanda öğretmenlerin teknolojik olarak desteklenmesine ya da neredeyse 100 yıldır yapageldiğimiz ve sorgulamadan doğru kabul ettiğimiz öğrenme kalıplarını altüst etmeye de ihtiyacımız var. İşte bu yüzden anaokulu çocuklarının ağaçlara tırmanarak sınıflarına ulaştığı, ders bittiğinde de dev bir kaydıraktan kayarak oyun parkına ulaştıkları Fuji anaokulu gibi yapılara ya da öğretmenleri profesyonel olarak geliştirecek LEMA projesi gibi yatırımlara ihtiyacımız var.

Yukarıda sözü edilen tüm projelerin ortak noktası Global Learning Xprice tarafından seçilmiş ve desteklenmiş projeler olmaları. Bunların en önde geleni Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından geliştirilen Robotutor adlı proje. Projenin amacı öğrencilerin öğretmenlerinden bağımsız olarak okuma yazma ve temel matematik becerilerini öğrenmelerinin sağlanması.

İkinciliği alan proje LEMA, altı Avrupa ülkesinden matematik öğretmenlerinin birlikte çalıştığı; öğretmenlerin profesyonel gelişimlerini desteklemek için uygulama ve yazılımlar üreten bir laboratuvar çalışması.

Üçüncülüğü alan proje, kamuoyunca Fuji Anaokulu adıyla bilinen,  sıradışı mimarisi ve pedagojik yaklaşımıyla dikkatleri üzerine çeken bir anaokulu.

Eğitimin geleceği nasıl olacak diye düşünüyorsanız işte size olası yanıtlardan bazıları. Ne dersiniz eğitimin geleceğini eğitimciler değil teknoloji yatırımcıları mı şekillendirecek?

Etiketler: ,
Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Bunlar da Var

En Yeniler

En Popüler

Narsist Ebeveynler Öfkeli ve Kırgın Çocuklar Yetiştirir

Narsistik Kişilik Bozukluğunun Masum İşaretleri

Son zamanlarda toplumda narsizmin yükselişiyle ilgili yazılar okuyor, çevrenizdeki insanların eskisine göre çok daha kendilerine dönük olduğunu fark ediyor ve belki de kendi kendinize soruyorsunuz: ‘Yoksa ben de biraz narsist…
çocuğumun hiç arkadaşı yok

Çocuğumun Hiç Arkadaşı Yok!

Çocuğunuzun okulda arkadaşı yok mu? Çocuğunuz yalnız ve mutsuz mu? Çocuğunuz arkadaşı olmadığı için okula gitmekte zorlanıyor mu? Çocuğum arkadaşları tarafından dışlanıyor mu diyorsunuz? Çocuğunuzun arkadaşlık kuramama nedenleri nelerdir ve…

Dosyalar

BÜLTENE KATILIN

E-posta listemize kayıt olarak yeni makalelerimizden haberdar olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkürler.

Bir hata oluştu.

Reklam
Menü