Elon Musk: Aslında Bir Eğitim Yatırımcısı

0
Elon Musk aslında bir eğitim yatırımcısı
Elon Musk aslında bir eğitim yatırımcısı

Türkiye’ye düzenlediği ziyaret ve Anıtkabir’de çektiği fotoğrafıyla ülkenin gündemine oturan Elon Musk’ın Türk okurların çok da bilmediği bir başka yönü daha var. Elon Musk, girişimci kişiliğinin yanı sıra aynı zamanda bir yatırımcısı. Musk, şirketi Tesla’nın destekçisi olduğu Global Learning Xprice fonu aracılığıyla dünyanın en sıra dışı eğitim yatırımcılarından birisi haline gelmeyi başardı.

Ancak Musk’ın hedefinde gelişmiş ülkelerin elit ailelerine hizmet veren geleneksel özel okullar ya da teknolojinin kaleleri olmaya çalışan dünyaca ünlü üniversiteler yok. Musk, Global Learning Xprice aracılığıyla bilgiye ulaşabilme ayrıcalığının tüm dünyaya yayılması amacıyla geliştirilen eşitlikçi ve yaratıcı öğrenme projelerini destekliyor.

Bu destek sayesinde, Tanzanya’nın okulsuz, yoksul ücra bir köyündeki çocuklar artık okuma yazma ve temel bilgilerine ulaşabiliyorlar. Üstelik bunu bir öğretmenle değil Swahili dilinde konuşabilen ve sorularına anlamlı cevaplar verip, çocuklarla diyaloğa girebilen bir tablet bilgisayar yardımıyla yapıyorlar. Kolombiya’da, Bogota’nın gecekondu çocukları ellerindeki tabletlerle domino ya da zar oyunlarıyla dört işlem yapmaya başlayabiliyorlar.

Eğitimin ihtiyacı olan sadece eşitlik ve erişilebilirlik de değil. Aynı zamanda öğretmenlerin teknolojik olarak desteklenmesine ya da neredeyse 100 yıldır yapageldiğimiz ve sorgulamadan doğru kabul ettiğimiz öğrenme kalıplarını altüst etmeye de ihtiyacımız var. İşte bu yüzden anaokulu çocuklarının ağaçlara tırmanarak sınıflarına ulaştığı, ders bittiğinde de dev bir kaydıraktan kayarak oyun parkına ulaştıkları Fuji anaokulu gibi yapılara ya da öğretmenleri profesyonel olarak geliştirecek LEMA projesi gibi yatırımlara ihtiyacımız var.

Yukarıda sözü edilen tüm projelerin ortak noktası Global Learning Xprice tarafından seçilmiş ve desteklenmiş projeler olmaları. Bunların en önde geleni Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından geliştirilen Robotutor adlı proje. Projenin amacı öğrencilerin öğretmenlerinden bağımsız olarak okuma yazma ve temel matematik becerilerini öğrenmelerinin sağlanması.

İkinciliği alan proje LEMA, altı Avrupa ülkesinden matematik öğretmenlerinin birlikte çalıştığı; öğretmenlerin profesyonel gelişimlerini desteklemek için uygulama ve yazılımlar üreten bir laboratuvar çalışması.

Üçüncülüğü alan proje, kamuoyunca Fuji Anaokulu adıyla bilinen,  sıradışı mimarisi ve pedagojik yaklaşımıyla dikkatleri üzerine çeken bir anaokulu.

Eğitimin geleceği nasıl olacak diye düşünüyorsanız işte size olası yanıtlardan bazıları. Ne dersiniz eğitimin geleceğini eğitimciler değil teknoloji yatırımcıları mı şekillendirecek?

Önceki İçerikMesleklerin Geleceği Belirsiz, Peki Okullar Ne Yapmalı?
Sonraki İçerikMindfulness Öğretmenlerin Yeni Silahı
1969 Lüleburgaz doğumludur. İstanbul Üniversitesi ve Buckingham Üniversitesi’de İşletme Yönetimi eğitimi almıştır. Mesleki hayatına ‘Öğrenme’ üzerine çalışmalar yaparak başlamış, ASTD’nin Eğitim Yönetimi sertifikasını alarak Türkiye’de Kurumsal Eğitim Yönetimi, İhtiyaç Analizi, Eğitim Etkinliğinin Dört Basamaklı Analizi seminerlerini vermiştir. Bu dönemde ‘Yeniden Öğrenme’ (Nobel) adlı kitabı yayınlanmıştır. 2000-2016 yılları arasında bir özel eğitim kurumunda yönetici olarak çalışmış aynı zamanda Beyin Temelli Öğrenme, Eğitim Psikolojisi, Yetişkin Eğitimi alanında çalışmış; Fatma Gök ve Rıfat Okçabol’lun derslerine katılmış; Michael Apple, Peter Mayo, Jerrold Lyne Kachur, Mike Cole, Roger Dale, Susan Robertson, Peter Mclaren gibi eğitimcilerin seminerlerine katılmıştır. 2008-2013 yılları arasında Birgün Gazetesi Eğitim Sayfasında köşe yazıları yazmış, 2014’te Aileye Rağmen (Asi Kitap) adlı kitabı yayınlanmıştır.