Eylül Geldi: 2021’de Ek Atama Olmayacak mı?

Eğitim Politikaları
2021 ek atama yapılacak mı

Milli Eğitim Bakanlığı 2021’de ek atama yapacak mı, ek atama olacak mı? Son zamanlarda basında ve sosyal medyada bu konunun sıklıkla gündeme geldiğini ve ek atama için kampanyalar yapıldığını görmüş olabilirsiniz, hatta 2021 öğretmen Atamaları ek atama Twitter sorgusu milyonlarca kez arandı. Peki öğretmenler neden ek bir atama istiyorlar? Gelin bu sorunun yanıtına yakından bakalım.

Daha önce ‘Eğitimin Kanayan Yarası: Atanamayan Öğretmenlerin Sayısı 55 Ülke Nüfusunu Geçti’ adlı makalemizde de belirttiğimiz gibi öğretmen atamalarının yapılmaması kuşkusuz eğitim politikalarımızın en önemli açmazı. Ancak 2021 yılını geçtiğimiz yıllardan daha farklı kılan iki faktör daha var. Bunlardan ilki tarihinde ilk kez KPSS’nin iki yıl olan geçerliliğinin bir yıla indirgenmiş olması.

2021 KPSS Geçerlilik Süresi Değiştirildi

Bu ne anlama geliyor? Bildiğiniz gibi KPSS sınavlarının sonuçları 2 yıl geçerli olur ve öğretmen adayları aldıkları puanı iki atama döneminde kullanırlardı.  Oysa MEB 2021 KPSS sonuçlarının sadece bir yıl geçerli olacağını açıkladı.  Bu karar nedeniyle öğretmen adaylarının 2020 yılı Eylül ayında girdikleri KPSS’de sonuçları, 2021 yılı sınav sonuçlarının açıklanacağı Eylül ayından sonra geçerliliğini yitirmiş olacak.  Bu sınırlama öğretmen adayları açısından ciddi bir haksızlık, zaman kaybı ve ekonomik yük oluşturuyor.

Pandemi Kısıtlaması 2021 Atama Sayısını Düşürdü

Ataması yapılmayan öğretmenlerin 2021’de ek atama istemelerinin bir başka haklı nedeni ise MEB’in kontenjanlarını azaltmış olması.  MEB, genellikle 40 bin kişi civarında açıkladığı atama kontenjanını 2021 yılında sadece 20 bin kişi olarak açıkladı . BBC’nin haberine göre İstanbul Eğitim-Sen 4 No’lu Şube Başkanı Yurttaş Yıldırım, hükümetin ‘pandemi yüzünden oluşan ekonomik sorunları bahane ederek’ bu yılki kontenjan sayısını düşük tuttuğunu ifade ediyor. Oysa eğitim bütçesinde yüzde 1 ya da 1,5 oranında yapılacak bir artırmayla bile atanmayı bekleyen öğretmenlere kaynak yaratmak mümkün.

Ancak MEB ek atama olasılığı konusunda henüz bir işaret vermedi. İşte bu iki neden öğretmen adaylarının ve eğitim sendikalarının 2021 yılı için 40 bin ek kontenjan istemelerinin haklı nedeni.

  • Çünkü çoğu öğretmen adayı, Eylül ayına kadar atanamazsa bu yılki sınava girmediği için önümüzdeki seneyi de kaybedecek.
  • Üstelik bu iki taraflı daralma alanlarında çok nitelikli öğretmen adaylarının bile atanmasını engelleyecek gibi görünüyor.
  • Önceki yıllarda da atanamayan öğretmenlerle beraber mesleğini icra edemeyen gençlerin sayısı yüz binlere dayanıyor.

Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi rakamlarına göre bile 150 bine yakın öğretmen açığı bulunuyor. Daha önemlisi Eğitim Fakültelerinde okuyan öğrenciler de hesaplandığında 2023 yılında atama bekleyen öğretmenlerin toplam sayısı 1 milyona ulaşacak.

Etiketler: 2021 atanamayan öğretmenler, 2021 ek atama, 2021 ek kontenjan var mı, 2021 KPSS geçerlilik süresi, 2021 öğretmen atamaları

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
kalemler yaşar kemal kitap

Kalemler

Orijinal fiyat: 30 ₺.Şu andaki fiyat: 25 ₺.

Yaşar Kemal
Yapı Kredi Yayınları
Boş Ayna kitap , Karyl McBride

Boş Ayna

Orijinal fiyat: 149 ₺.Şu andaki fiyat: 120 ₺.

Karyl McBride
Okuyan Us Yayınları
normal nedir wolfgang korn kitap

Normal Nedir?

Orijinal fiyat: 145 ₺.Şu andaki fiyat: 100 ₺.

Wolfgang Korn
Can Çocuk Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam