Farklılık ve Kendini Keşfetmek Üzerine Çocuklara 5 Özel Kitap

Aileler İçinEditör Seçkisi
kiraz ağacı ile aramızdaki mesafe

İnsanoğlunun karşısındakinin en küçük farklılığına bile tahammül edemediği; en küçük bir sıradışılığın,  eksikliğin, fazlalığın, fiziksel ya da ruhsal değişikliğin, kısaca ortalama olmamanın cezalandırıldığı  ‘modern’ zamanlarda yaşıyoruz. Üstelik, yetişkinler olarak ayrımcı değerlerimizi çocuklarımıza da sezdirmek  ve öğretmek konusunda ısrarcıyız.

Peki başka bir yol yok mu? Çocuklarımıza farklı olmanın eksiklik değil, özellik olduğunu; kendimiz olmanın, duygularımıza, hayallerimize sahip çıkmanın hayattaki en büyük direnişlerden biri olduğunu anlatmak mümkün değil mi?  İşte çocuklarını bu kavramlarla tanıştırmak isteyen aileler için 5 özel kitap.

pezzettino

Pezzettino

Pezzettino, İtalyanca’da minicik, küçücük hatta zerrecik anlamına geliyor. Pezzettino’nun hikayesi de herkesin çok önemli olduğu ver hemen herkesin büyük işler yaptığı dünyamızda kendini minicik, küçücük ve bir zerre gibi önemsiz hisseden  ve hatta “Herhalde bir başkasının parçasıyım, bir başkasına ait olmalıyım” diye düşünen Pezzetino’nun çıktığı kendini keşfetme yolculuğunu anlatıyor.

Leo Lionni’nin pek çok dile çevrilmiş olan kitabı, edebiyat dünyasında 5-10 yaş grubunda, çocuklara ayrımcılığı, farklı olmayı ve kendi potansiyelini fark etmeyi anlatan en değerli metinlerden biri olarak değerlendiriliyor.

mercanın kırmızı saçları

Mercan’ın Kırmızı Saçları

Mercan’ın en büyük derdi herkesin dikkatini çeken, kıpkımızı, kıvır kıvır  ve bir türlü kontrol altına alamadığı saçlarıdır. Küçük kız saçlarına bir türlü söz geçiremez ve arkadaşları gibi bir tokayla başının üstünde sıkıca toplayamaz. İşte hikayemiz böyle başlar.

Bir gün Mercan’ın saçları olanca kırmızılığıyla yaramazlığa devam ederken arkadaşları bir sürpriz hazırlar ve Mercan’ın saçlarıyla barışmasını sağlarlar. Jeong Taek Chae ‘ın  yazdığı ve Young Cheol Yoon’ın resimlediği kitap  6-10 yaş arasındaki genç okurlara hem sahip olduğumuz farklılıkların hem de arkadaş dayanışmasını önemini anlatıyor.

öteki gizli topluluk

Ö.T.E.K.İ.  (Gizli Topluluk)

Örgütlenen Tuhaf Erkekler Kızlar İleriörgütünü duydunuz mu? Bu çok özel topluluğun adını şimdiye kadar hiç duymadıysanız eğer belki siz de herkes gibi görünen sıradan çocuklardan birisiniz. Çünkü Örgütlenen Tuhaf Erkekler Kızlar ÖTEKİ, dış görünüşlerindeki farklılıklar nedeniyle arkadaşlarının dışladığı ve bu duruma meydan okumaya karar vermiş cesur çocukların oluşturduğu sıradışı bir örgüt. Peki nasıl mı kuruldu?

Herşey, kendisinin sıradan ve herkes gibi olduğunu düşünen Franz’ın son gözüne bir bandaj takmak zorunda kalmasıyla başlıyor. Bir kaç gün içinde sıradan bir öğrenciden ‘Mortgöz’e dönüşen ve arkadaşlarının yalnız bıraktığı Franz, neyin normal olduğu üzerine düşünmeye başlıyor. İşte Örgütlenen Tuhaf Erkekler Kızlar ÖTEKİ örgütü de böyle kuruluyor. ÖTEKİ öyle bir örgüt ki üyeleri aralarında gelişen sevgi ve dayanışmayla –yitirdiklerini düşündükleri-  özgüvenlerini geri kazanıyor, kendi değerlerini keşfediyorlar. Sadece bunlar mı? ÖTEKİ Örgütünün üyeleri aynı zamanda neyin ‘normal’ olduğu, kimlerin, hangi koşullarda ‘kazanan’ olduğu üzerine de düşünüyor; insanlar üzerindeki yargıların nasıl da zarar verici olabileceğini keşfediyorlar. Pedro Mañas’ın yazdığı ve  Javier Vázquez ‘nın resimlediği kitap 9 yaş ve üstü okurları hedefliyor.

kiraz ağacı ile aramızdaki mesafe

Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe

Mafalda, az rastlanan zorlu bir hastalığa yakalanmıştır ve giderek görme yeteneğini kaybetmektedir. Hastalığını cesaretle karşılamaya çalışan  küçük kızın yapması gereken görme engelli olarak sürdüreceği yaşama uyum sağlamaya çalışmaktır.  Ancak Mafalda sadece kendi hastalığıyla değil aynı zamanda bazı arkadaşlarının yaşattığı zorbalıkla da baş etmek zorunda kalacaktır. Bu zorlu dönemde en yakın desteği ise okulun yanı başındaki kiraz ağacıdır.

Yazarın kendi yaşamından yola çıkarak oluşturduğu bu öykü, çocuk yazınının en dokunaklı metinleri arasında yer almaktadır.

harflerin dansı

Harflerin Dansı

Harflerin Dansı, farklı olmak, koşullara direnmek ve alışılmışın dışına çıkmak üzerine çok okunmuş, çok ödüllü bir kitap. Öğrenme güçlüğü çeken Ally, yaşadığı zorlukları gizlemeyi ve sanki herkes gibiymiş gibi davranmayı becebilecek kadar zeki bir çocuktur. Ancak bir gün sınıflarına yeni bir öğretmen gelir ve Ally’nin hayata ve kendisine dair tüm bildikleri değişmeye başlar. Belki de herkesle aynı olmak, Ally’nin düşündüğü kadar iyi bir şey değildir.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
Boş Ayna kitap , Karyl McBride

Boş Ayna

Orijinal fiyat: 149 ₺.Şu andaki fiyat: 120 ₺.

Karyl McBride
Okuyan Us Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam