Geleceği Düşünelim: 21 Yüzyıl Eğitim Becerileri Nelerdir?

Eğitimciler İçinGenel
21 yüzyıl eğitim becerileri
Reklam
A+ A-

21. yüzyıla gireli bir 20 yıl geçti. son yirmi yılda hızlı değişimlere şahit olduk. politik, ekonomik, salgın hastalık, iklim bir çok krizi yaşadık. dahası da muhtemelen gelecekte tüm bu gelişmelerin, değişimlerin içerisinden eğitim de kendine düşeni aldı ya da alacak. bu anlamda 21.yy eğitim becerileri daha çok önem kazanıyor.

peki nedir bu 21. yy eğitim becerileri? yenilikçi öğretim öğrenme becerileri 5 başlıkta toplanıyor. bunlar :

  • 1. eleştirel düşünme
  • 2. iletişim
  • 3. iş birliği
  • 4. yaratıcılık
  • 5. kültürler arası yetkinlik

21. yy eğitimini tasarlamanın amacı, eğitmenlerin öğretme etkinliğini 21.yy becerilerini oluşturmak için öğrencilere verdiği fırsatları saptamalarına ve anlamalarına yardımcı olmaktır. günümüzde olan toplumsal hayatın, mesleklerin, sosyal ilişkilerin gelecekte olmayacağını düşündüğümüzde bir meslek üzerine eğitim yapmak boşa yatırım yapmak olacağı aşikardır. ayrıca bilgiyi kullanmanın, depolamaktan daha önemli olduğunu bilirsek eğitim sürecini de ona göre yapılandırmanın gerekli olduğunu görebiliriz. yaratıcı zihinlerin, eleştirel bakabilen bireylerin, iletişimi güçlü kişilerin ve kültürler arası diyaloğu kurabilen insanların başarısız olması çok zordur.  biraz da 21.yy eğitimindeki beş temel beceriyi biraz açarak bakalım.

eleştirel düşünme

yeni meslekler, iş yapım biçimlerinin değişimi ile birlikte problem çözme ve sonuca odaklı olma daha da önem kazanmıştır. doğru bilgiye ulaşmak içinse eleştirel düşünme çok önemlidir. akademik kariyer, yeni meslekler ve yeni ekonomide yer almak için eleştirel düşünme olmazsa olmaz konumdadır. analiz, yorum yapma, kesinlik ve doğruluk, gerekçelendirme zihin yapılarının içerik bilgisinden daha önemlidir.

iletişim

en önemli 21.yy becerisidir. iş verenler için iletişim çok önemlidir. yazılı, sözlü iletişim yanında teknoloji kullanımı iletişimin içeriklerini oluşturuyor. iyi bir yaşam için doğru iletişim bir ihtiyaçtır. tek kişinin yaptığı işler gün geçtikçe azalmaktadır. dolayısı ile iletişim halinde olunan bir süreçte iş yapılacaktır.

yaratıcılık

farklı bakabilme yetisi, yeteneği yeni dönemde önemli olacak. pisa yaptığı değerlendirmede problem çözme becerisini ölçmektedir.yeni mesleklerin önemi arttıkça yaratıcılık da daha bir önem kazanmaktadır. araştırmalarda, yaratıcılığın iş dünyasının önem verdiği yetenekler arasında olduğunu göstermektedir. öğrenme ve inovasyon becerileri, farklı bakabilme yetisi, beyin fırtınası, limitsiz düş, gerçeklik ve eleştiri yaratıcılık becerisinin gelişimi için değerlidir.

kültürler arası yatkınlık

küresel bir sermaye dolaşımının daha da artacağı gelecekte kültürler arası yatkınlık önemli bir yer kazanıyor. dünyanın bir yerinde üretilen bir ürün dünyanın başka başka yerlerinde de pazara sunuluyor. dilde akıcılık, küresel bakış açılarını anlama farklı kültürleri tanıma ve onlarla çalışmaya yatkın olmayı gerektiriyor. kariyer başarısı, küresel bağlamda çalışabilmek için kültürler arası yatkınlık becerisine ihtiyaç olduğunu gösteriyor.

iş birliği

tek kişinin çalıştığı işlerinin azaldığını söylemiştik. bu da bize diğer kişilerle iş birliği yapmak gerektiğini anlatıyor. sorumluluk alma, ortak karar verme, birbirinden öğrenme iş birliği ile sağlanabilir. sorun üzerinde tartışırken, problem çözerken, ürün yaratılırken iş birliği kaçınılmazdır. eğitim ortamında etkinlik planlanırken bir öğrencinin kendine atanan görevi gerçekleştirmediğinde tüm programın aksayacağı şekilde tasarlanmalıdır.

temel becerilerden sonra yenilikçi öğretme öğrenme yönergelerine bakarsak biraz daha bu sistemi somutlaştırmış olabiliriz. bunun için yönergelere göz atacağız. Bu da sonraki yazının içeriği olsun.

Etiketler:
Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

3 Kitap Sana 1 Kitap Ona

Eğitim Kolektifi’nden aldığınız her 3 kitap, bir köy okulu kütüphanesine kitap armağan ediyor.

Bunlar da Var

En Yeniler

En Popüler

Narsist Ebeveynler Öfkeli ve Kırgın Çocuklar Yetiştirir

Narsistik Kişilik Bozukluğunun Masum İşaretleri

Son zamanlarda toplumda narsizmin yükselişiyle ilgili yazılar okuyor, çevrenizdeki insanların eskisine göre çok daha kendilerine dönük olduğunu fark ediyor ve belki de kendi kendinize soruyorsunuz: ‘Yoksa ben de biraz narsist…
çocuğumun hiç arkadaşı yok

Çocuğumun Hiç Arkadaşı Yok!

Çocuğunuzun okulda arkadaşı yok mu? Çocuğunuz yalnız ve mutsuz mu? Çocuğunuz arkadaşı olmadığı için okula gitmekte zorlanıyor mu? Çocuğum arkadaşları tarafından dışlanıyor mu diyorsunuz? Çocuğunuzun arkadaşlık kuramama nedenleri nelerdir ve…

Dosyalar

Reklam
Menü