Geleceğin Kitap Kurtları İçin 7 Özel Kitap (7-9 Yaş)

Aileler İçinKitap
Aileler İçinKitap
Geleceğin Kitap Kurtları İçin 7 Özel Kitap (7-9 Yaş)
Reklam
A+ A-

Hepimiz çocuklarımızın kitap kurtları olmalarını ya da en azından iyi okuyucular olmasını dileriz. Tahmin edebileceğiniz gibi bunun pek çok koşulu vardır: Öncelikle sizin iyi bir okuyucu ve model olmanız, küçük yaşlardan itibaren kitap okumanız ve tabi ki onlara heyecan verecek nitelikli kitaplar sunmanız.

Bu yazımızda bunu yapmayı deneyeceğiz; Sizlere -internette yaptığınız hızlı araştırmalarda- hemen karşılaşamayacağınız, çocuklarınıza farklı dünyaların kapısını açabilecek,   becerilerini ve sezgilerini geliştirecek ve kitaplıklarında özel bir yer tutacak 7 özel kitap önereceğiz. Umarız, bizim sevdiğimiz bu kitaplar çocuklarınızı da ilgisini çeker.

Yeşil Günlük Fatih Dikmen , Zeynep Sevde, Taze Kitap

Yeşil Günlük

Fatih Dikmen , Zeynep Sevde, Taze Kitap   Yaş: 7+

Çocuğunuzun elinden düşmeyecek ve hatta dünyaya bakışını değiştirecek muhteşem bir kitap: Yeşil Günlük. Önce, tohumlardan, bitkilerden, ağaçlardan söz eden sonra da çocuklarınızın doğada harika bir maceraya yaşamasını sağlayan; elinde yeşil günlüğüyle ormanları, parkları gezmesini ve tam 38 bitki ve ağacın özelliklerini öğrenmesini sağlayacak bir uygulama rehberi.

En güzeli ise kitabın yanında verilen mini ahşap kürek ve içlerinde fesleğen, domates, biber, maydanoz tohumları bulunan tohum zarfları ve  çocuğunuzun yaprak koleksiyonunuza ilk adımını atmasını sağlayacak fermuarlı bir kılıf; yani yıllar boyunca saklanacak, benzersiz bir rehber.

Önce Hayal Judith Malika Liberman , RedHouse Kidz

Önce Hayal

Judith Malika Liberman , RedHouse Kidz  Yaş: 7+ 

Jozef bir terziydi. Müşterilerine önce bakıyor, sonra gözlerini kapatıp onlar için bir hayal kuruyor ve başlıyordu dikmeye. Kırt kırt, tıkır tıkır, pof pof! Ortaya öyle güzel giysiler çıkıyordu ki… Derken sonunda Jozef kendisi için de bir hayal kurdu ve hayali rengârenk bir paltoya dönüştü. Peki paltosu eskidiğinde Jozef ondan nasıl vazgeçecekti? Yoksa başka bir seçeneği de var mıydı?

Masal anlatıcısı Judith Malika Liberman’ın hayal kurmak, yaratıcılık, kimlik edinmek, ileri dönüşüm ve vazgeçmemek üzerine rengarenk bir masal anlatıyor. Zeynep Özatalay’ın masalsı güzellikteki resimlerine bakarken aynı zamanda yazarının esinden dinleyebileceğiniz  Önce Hayal, her çocuğun kütüphanesinde bulunması gereken çok özel bir kitap.

Yaratıcı Yazarlık Atölyesi Mustafa Yoğurtçu, Kültür Yayınları

Yaratıcı Yazarlık Atölyesi

Mustafa Yoğurtçu, Kültür Yayınları, Yaş: 7+ 

Selam genç yazar adayı! Kitapları çok sevilen bir yazar olmayı mı düşlüyorsun? Yoksa hedefin, başarılı bir gazeteci olmak mı? Yazı dilini geliştirmek, kendini yazı yoluyla iyi ifade edebilmek istiyor musun? O halde, seni atölyemize bekliyoruz! Bu kitapta, yazma becerilerini geliştirecek, yaratıcılığını harekete geçirecek pek çok alıştırma ve ipucu bulacaksın. Yaratıcı Yazarlık Atölyesi’yle yazarlığa eğlenceli bir giriş yapmanın tam sırası!

Cecü’nün Yer Cüceleri Umberto Eco, Yapı Kredi Yayınları

Cecü’nün Yer Cüceleri

Umberto Eco, Yapı Kredi Yayınları Yaş: 8+

Ünlü yazar Umberto Eco’nun çocuklar için de yazdığını biliyor muydunuz? Eğer çocuklarınızı 20. yüzyılın en önemli düşünce adamlarından Umberto Eco’nun kendinden emin ama bir o kadar da aklı bir karış havada kalemiyle tanıştırmak isterseniz işte size büyük bir fırsat:Cecü’nün Yer Cüceleri

“Bomba ve General”, “Üç Kozmonot” ve “Cecü’nün Yer Cüceleri” adlı 3 bölümden oluşan kitapta savaş karşıtlığı, farklılıklara saygı ve çevrecilik değerleri işleniyor.  Umberto Eco’nun anlattığı, Eugenio Carmi’nin resimlediği Cecü’nün Yer Cüceleri masallara ihtiyacı olan herkes için…

Yolculuk Francesca Sanna, Taze Kitap

Yolculuk

Francesca Sanna, Taze Kitap, Yaş: 8+

Doğduğundan beri yaşadığı ülkeyi, kenti, sıcak evini hatta konforlu odasını bile değiştirmemiş çocuklarımıza göç etmeyi, ülkesini geride bırakmayı ve yabancılar arasında hayatta kalabilmeyi nasıl anlatalım? Tabi ki duyarlılıkla yazılmış kitaplarla.

Şimdiye kadar 12 dile çevrilen ve Society of Illustrators’tan altın madalya kazanan Yolculuk, başka ülkelere göçmek zorunda kalan insanların hikâyesini, çocuklar kadar büyüklerin de kalbine dokunan bir incelikle anlatıyor .Savaşların yıkıcılığını ve göçün bir çocuğun minik kalbinde bırakabileceği yaraları bir kez daha hatırlatan kitabında, Francesca Sanna, İtalya’da bir mülteci kampında tanıştığı kız çocuklarından yola çıkarak ve onların dilinden göç hikayeleri anlatıyor bize.   “Gökyüzünde bizi takip ediyormuş gibi uçan kuşlara baktım. Kuşlar da aynı bizim gibi göç ediyorlardı. Onların yolculuğu da çok uzundu ama hiç sınır geçmek zorunda değillerdi.”

Annemin Çocukluğu Dilge Güney, Yakın Kitabevi

Annemin Çocukluğu Nerede?

Dilge Güney, Yakın Kitabevi   Yaş: 8+

Yetişkinlerin büyük problemi bir zamanlar kendilerinin de çocuk olduğunu unutmaları.   Minicik bir çocuğun annesinin onu anlamaması, onunla oyun oynamaması üzerine annesi hiç çocuk olmadı mı acaba diye aklından geçirirken karşılaştığı maceralar var bu kitapta. Okumak için çocuk olmak şart değil. Hatta belki de asıl yetişkinlerin okuması gereken bir kitap. Ze, arkadaşı Zürafa Hanım ile birlikte annesinin çocukluğunu aramaya çıkar. Dolaptaki karnaval ile başlayan bu esrarengiz yolculuk, acaba onları nerelere götürecek? Bir annenin çocukluğu kendisinden ne kadar uzağa gitmiş olabilir?

Süper İyi Günler Ya Da Christopher Boone’un Sıradışı Hayatı Mark Haddon, İş Bankası Kültür Yayınları

Süper İyi Günler ya da Christopher Boone’un Sıradışı Hayatı

Mark Haddon, İş Bankası Kültür Yayınları , Yaş: 9+

İnsanlar kafamı karıştırıyor. Bunun iki temel nedeni var. İlk neden, insanların hiç kelime kullanmadan bir sürü şey söylemeleri. Siobhan, tek kaşını kaldırmanın bir sürü anlama gelebileceğini söylüyor. Bu komik bir kitap olmayacak. Espri yapmasını bilmiyorum, çünkü onları anlamıyorum.

Esrarengiz bir cinayet ve bir cinayeti aydınlatmaya çalışan dünyanın en dikkatli dedektifi Christopher John Franciss Boone. 15 yaşındaki dedektifimiz, yaşadığı bütün ülkeleri ve onların başkentlerini sayabiliyor, bir de 7.507’ye kadar bütün asal sayıları…

Başından sonuna kadar sürükleyici bir tema çerçevesinde yazılmış olması nedeniyle benzerlerinden farklı olan bu kitabın otizm gibi anlaşılması çok zor ve ciddi bir sorunla karşı karşıya kalan ailelerin çocuklarını daha iyi anlamalarında büyük fayda sağlayacağına inanıyorum.

Etiketler: , , ,
Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

3 Kitap Sana 1 Kitap Ona

Eğitim Kolektifi’nden aldığınız her 3 kitap, bir köy okulu kütüphanesine kitap armağan ediyor.

Bunlar da Var

En Yeniler

En Popüler

Okudu Yazdı Demeyin! İşte 1. Sınıfların Eğitim Hayatını Değiştirecek 5 Taktik

İşte 1. Sınıfları Başarıya Taşıyacak 5 Alışkanlık

İlkokula başlamak hem çocukların hem de ailelerinin hayatlarındaki en önemli dönemeçlerden biridir. Okuma yazma öğrenmek küçük çocuklarınızın hayatlarını kökten değiştirir. Bilgiye doğrudan ulaşabilmek –okuldaki sosyal deneyimlerle birleştiğinde- çocuğunuzu eskisinden çok…
çocuğumun hiç arkadaşı yok

Çocuğumun Hiç Arkadaşı Yok!

Çocuğunuzun okulda arkadaşı yok mu? Çocuğunuz yalnız ve mutsuz mu? Çocuğunuz arkadaşı olmadığı için okula gitmekte zorlanıyor mu? Çocuğum arkadaşları tarafından dışlanıyor mu diyorsunuz? Çocuğunuzun arkadaşlık kuramama nedenleri nelerdir ve…
Öğretmenler Fen Bilgisi derslerinde konuya ‘değinerek’ ya da öğrencilere hayatlarından uzak örnekler vererek bir farkındalık yaratamayacaklarını biliyorlar.

Çevre Okuryazarlığı Nedir? Neden Önemlidir?

Çevre her zamankinden çok daha fazla gündemimizde. Belki de tarihinde ilk kez, modern insan kendi konforlu tercihlerinin ekosistem üzerindeki etkileriyle yüzleşiyor; gelecek kuşaklar için endişe duyuyor ve harekete geçmeye çalışıyor.…

Dosyalar

Reklam
Menü