Güçlü ve Mutlu Kızlar Yetiştirmenin Sırrı: Baba Faktörü

Aileler İçin
Aileler İçin
Evlerinizde hakların,görevlerin ve iş bölümünün sadece cinsiyetlere göre dağıtılmadığı bir dünya yaratmak için adım atmalısınız.

Annesiyle geliştirdiği ilişki ne kadar önemli olsa da bir kız çocuğunun babasıyla geliştirdiği ilişki vazgeçilmezdir. Babaların her sözü, eleştirisi, övgüsü farklı bir yankı uyandırır kızların kulaklarında; çünkü cinsiyeti ne olursa olsun her çocuk için karşı cinsten ebeveyniyle geliştirdiği ilişki çok önemlidir.

En önemlisi baba kız ilişkisinin çocuğun yetişkin kimliği üzerinde önemli etkileri vardır. Üzerinde az konuşulmasına rağmen bu kural baba-kız ilişkisinde etkisini bütün açıklığıyla gösterir.

Cinsiyeti ne olursa olsun her çocuk için karşı cinsten ebeveyniyle geliştirdiği ilişki çok önemlidir.
Cinsiyeti ne olursa olsun her çocuk için karşı cinsten ebeveyniyle geliştirdiği ilişki çok önemlidir.

Kızını Seven Baba: Mutlu, Dengeli Yetişkinlik

Bunun anlamı şudur: Eğer babanız size değer verir, özel olduğunuzu, sevildiğinizi hissettirirse, siz de yetişkin bir kadın olarak yaşayacağınız ilişkilerde aynı duygu zenginliğini size yaşatacak eşler seçersiniz. Babanız size sevgi ve ilgi göstermez, sevildiğinizi hissettirmezse siz de gelecekte aynı yoksunluğu yaşatacak ilişkiler ve eşler
seçmeye mahkum olursunuz.

Koşullu Seven Baba: Değersiz Yetişkinlik

Çocukluğunda sevgi, destek, onay almamış kız çocukları ya da -genellikle yaşandığı gibi- babasının sevgisi koşullara bağlanmış kızlar ilerideki hayatlarında nedenini bir türlü bulamadıkları bir değersizlik duygusuyla baş etmek zorunda kalabilir ya da içindeki yalnızlığı, değersizliği hissetmemek için deliler gibi çalışmaya adayabilir.

Babanın Sevgisinden Kendi Benlik Değerini Sezmek

Bütün kız çocuklarının ilk aşkı babalarıdır ve kızlar babalarının gözünde kendi benlik değerlerini sezmeye çalışır. Ne yazık ki babaların çok azı, kızlarının gözünde temsil ettikleri dünya imgesinin farkındadır. Çoğu zaman, kızlarını ne kadar koruyup destekleseler de, toplumun geleneksel cinsiyetçi mesajlarını, farkında bile olmadan heyecanla sunarlar kızlarına.

Pek çok baba kızının iyi bir futbolcu olması yerine, hiç spor yapmamasını; bateri çalmasındansa hiç müzik aleti çalmamasını tercih eder.
Pek çok baba kızının iyi bir futbolcu olması yerine, hiç spor yapmamasını; bateri çalmasındansa hiç müzik aleti çalmamasını tercih eder.

Futbol mu oynasın, Bateri mi çalsın?

İştahlı bir erkek çocuğuyla, iştahlı bir kız çocuğu babasından aynı tepkiyi görmez. Pek çok baba kızının iyi bir futbolcu olması yerine, hiç spor yapmamasını; bateri çalmasındansa hiç
müzik aleti çalmamasını tercih eder. Çoğu baba için mühendislik bir kız mesleği değildir, kızlarının bir gençlik kampında çadırda kalmasını da hayal etmekten hoşlanmazlar.

Pek çok babaya göre kızlar takım oyunları oynamamalı sadece formda kalmak için hafif sporlar yapmalıdır. Daha önemlisi, kızları güzel ve şık görünmelidir. Babalarıyla iyi ilişkiler geliştiren kız çocukları, kendilerini rahat ifade eden, sağlıklı ilişkiler kuran, mutlu yetişkinler olacaktır.

Hepimizin bildiği gibi babalarıyla yakın olan kızlar; onlara benzeyen eşler seçer, hatta eş seçimi sürecinde babalarından onay alarak ilerler.
Hepimizin bildiği gibi babalarıyla yakın olan kızlar; onlara benzeyen eşler seçer, hatta eş seçimi sürecinde babalarından onay alarak ilerler.

Eş Seçimini de Etkiler

Hepimizin bildiği gibi babalarıyla yakın olan kızlar; onlara benzeyen eşler seçer, hatta eş seçimi sürecinde babalarından onay alarak ilerler. Babanın uzak, mesafeli, ilgisiz olduğu ilişkilerde çoğu zaman genç kızların, kendilerinden -bazen oldukça- büyük, olgun erkeklerle birlikte olduğunu da biliriz.

Öte yandan baba kız ilişkisi hassas bir terazinin dengesine ihtiyaç duyar. Disiplinli bir babanın kızı da çekingen olacak, kendini ifade etmek yerine içine kapanmayı tercih edecektir. Çocuğunun her davranışı üzerinde yorum yapan, eleştiren ve çocuğuna hata yapma şansını tanımayan doğrularını bulmakta zorluk çekecektir.

Bazı uzmanlara göre eleştiren ve kısıtlayan babalar çocuğunun zekâ gelişimine de ket vurmaktadır; ancak babanın katı olması kadar aşırı yumuşak, şımartan, her durumu destekleyen bir baba olması da sorundur. Tüm çocuklar sınırlara ihtiyaç duyar.

Babalarıyla sağlıklı bir ilişki geliştirememiş kız çocukları yetişkinliklerinde, babaları 5 yaşından sonra evden uzaklaşmış kız çocuklarına göre daha fazla depresyon belirtisi göstermekte, her iki grubun gösterdiği depresyon belirtileriyse; babalarını ister 5 yaş öncesi, ister 5 yaş sonrası evden ayrılmış erkek çocuklara göre çok daha yüksek seyretmektedir.

Evlerinizde hakların,görevlerin ve iş bölümünün sadece cinsiyetlere göre dağıtılmadığı bir dünya yaratmak için adım atmalısınız.
Evlerinizde hakların,görevlerin ve iş bölümünün sadece cinsiyetlere göre dağıtılmadığı bir dünya yaratmak için adım atmalısınız.

Baba Desteği Özgüveni Geliştirir

Babasıyla iyi ilişkileri olan kız çocuklarının ileride özgüveni yüksek ve kendini rahat ifade edebilen yetişkinler olduğu, babayla kurulan iyi ilişkinin, kızın hayata daha pozitif bakmasını sağladığı, hatta bu kızların liderlik vasıflarının da daha yüksek olduğu bilinmektedir. Ayrıca babalarıyla sağlıklı bir ilişki kurarak büyüyen kız çocuklarının ruh sağlıkları da kolay kolay bozulmamaktadır.

Benzer şekilde nitelikli baba kız ilişkisi eğitim başarısını da olumlu etkilemektedir. Küçük yaşlardan başlayarak babalarından farklı alanlarda destek alan kızlar, eğitim hayatında da iyi sonuçlar alabilmektedir. Gelişimiyle yakından ilgilenilmiş, eğitim durumu izlenmiş,
korunmak yerine rekabete, takım oyunlarına, spor faaliyetlerine yönlendirilmiş kız çocukları, mesleki, duygusal ve sosyal olarak daha başarılı olmaktadır.

Sıradışı Baba-Kız İlşkisi: Sıradışı Sonuçlar

Bu bilgi, hemen şu küçük gerçeği çağrıştırır: Politika, iş dünyası ya da spor gibi -erkeklerin yoğun olarak temsil edildiği ve egemenliği altındaki- alanlarda kendini gösterebilmiş kadınların neredeyse hepsi ailelerinin ilk ya da tek kız çocuklarıdır. Yine bu başarılı kadınların çoğu,küçük yaşlardan itibaren babalarıyla kurdukları özel ilişkinin altını çizer. Bu kadınlar, babalarının gözlerinde ne kadar özel bir çocuk olduklarının görmüş ve bu inancı
gerçeğe dönüştürmek için çalışmıştır. Baba kız ilişkilerinin niteliği sorulan bu kadınlar, uzun seyahatler, tatiller, spor yapmak gibi uzun süreli birliktelik içeren faaliyetlerin ve babalarının kendilerine yetişkinmiş gibi davranmasının gelişimlerine sağladığı katkılardan bahsetmiştir.

Önce Kendi Tutumunuzu Gözden Geçirin!

Özgüveni yüksek kızlar mı yetiştirmek istiyorsunuz? Anne babalar olarak hepimizin, ama özellikle de kız babalarının yapabileceği bir çok şey var. İşe aile düzeninizi ve gündelik tutumlarınızı gözlemleyerek başlayabilirsiniz. Dilinize, kullandığınız sözcüklere dikkat edebilir;kızınızla her şakanın, her eleştirinin, her yüreklendirme cümlesinin ardına usulca gizlenmiş bir dünya tasarım olduğunu bilerek konuşabilirsiniz.

Eşit Olmayana Razı Olmamayı Öğretmek!

Evlerinizden başlayarak hakların,görevlerin ve iş bölümünün sadece cinsiyetlere göre dağıtılmadığı bir dünya yaratmak için adım atabilirsiniz. Okulda, sokakta, arkadaşlarıyla oynarken, meslek hayali kurarken, hobi seçerken ,giyinirken, spor yaparken adil ve net bir eşitlikten daha azına razı olmamayı kızınıza öğretebilirsiniz. Siz eşitsizliğin sorgulayıcısı olursanız kızınızın da
bunun için savaşabilme cesareti olur!

Kızınızla Konuşun!

Bu öneri garip gelse de günlük hayatta çoğu baba çocuklarıyla standart bazı cümleler dışında ne konuşulacağını bilemez, “Okul nasıldı?”cümlesiyle başlayan kısa paragrafların ardından
gelen sessizliği yönetemez. Böylece çocuklarıyla arasına giren suskunluk, hayat boyu sürecek bir iletişimsizlik haline gelebilir.
Oysa çoğu zaman sözü kesilen, fikirlerini açıklamak için fırsat bulamayan,az dinlenen,az duyulan kızların babalarıyla gerçekleştirecekleri diyaloglar onlara çok önemli bir mesaj verir:Sen
ve fikirlerin önemlisin! Düşünmeye, paylaşmaya devam et!

Peki Kızınızla Neler Konuşabilirsiniz?

Oğullarınızla konuştuklarınızı tabii ki. Okuduğunuz köşe yazarını, tuttuğunuz takımın durumunu, şirketinize yeni atanan müdürü ya da kızınızın yeni başladığı bale kursunu. Konuların cinsiyeti yoktur ve kızınızla gerçekleştireceğiniz her sohbet size bunu biraz daha öğretecektir.

Uslu Kızlar Yetiştirmeyin!

Kurtlarla Koşan Kadınlar adlı kitabında Clarissa Pinkola Estés çevremizdeki insanların, öğretmenlerin, aile büyüklerinin  ama en çok da anne babaların kızlarından uslu olmalarını beklediğini anlatır. Kız çocuklarına verilen usluluk eğitimi daha bebeklikten başlar. Çevrenizde kız çocuklarına yönelik tutumlara ve onlara söylenen sözlere şöyle bir kulak kabartın: İçinden gelen şeyi yapmak için ısrar eden,ayak direyen kız çocuklarının nasıl durdurulduğunu göreceksiniz.

Oysa tıpkı erkekler gibi kız çocuklarının da doğasında uslu olmak, boyun eğmek yoktur. Erkek çocuklarda normal gördüğümüz davranışları kızlara uygun görmeyişimiz ise bin yıllara yayılmış bir toplumsal öğretidir. Hayatına sahip çıkacak bir kadın yetiştirebilmenin tek yolu hayallerine sahip çıkmaya çalışan küçük kızları yüreklendirmekten geçer.

Kaynak:
Aylin Göçmen’in Aileye Rağmen adlı kitabından alıntılanmıştır.

Etiketler: aileye rağmen kitap, aylin göçmen, baba kız ilişkisi, muulu ve güçlü kızlar

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
Boş Ayna kitap , Karyl McBride

Boş Ayna

Orijinal fiyat: 149 ₺.Şu andaki fiyat: 120 ₺.

Karyl McBride
Okuyan Us Yayınları
konaktakiler karin karakışlı kitap

Konaktakiler

Orijinal fiyat: 22 ₺.Şu andaki fiyat: 18 ₺.

Karin Karakaşlı
Günışığı Kitaplığı
öz kitap ken robinson

Öz

Orijinal fiyat: 36 ₺.Şu andaki fiyat: 29 ₺.

Ken Robinson
Sola Unitas
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam