Eğitim Kolektifi

‘Eğitim dünyayı değiştirebilir mi?’ Biz, bu klasik soruya Michael Apple’ın verdiği cevabın bugünlerde her zamankinden daha geçerli olduğunu düşünüyoruz: ‘Evet, ama değişim her zaman sizin istediğiniz yönde olmayabilir!’

Çünkü dünya her zamankinden daha hızlı dönüyor. Çünkü zaman bize karatahtalı sınıfların, ezbere alıştıran sınavların, öğretmenin iki dudağına bakan öğrenciliğin artık geçerli olmayacağını gösteriyor. Çünkü adına müfredat dediğimiz metinler, dünyadaki yeni eğilimleri, yeni sorunları; nüfus hareketlerini, savaşları, yoksulluğu açıklamakta yetersiz kalıyor. Çünkü o çok heyecanlı ‘eğitme’ işi teknolojiye yenik düşüyor. Öyleyse zaman, eğitimi yeniden düşünme, eğitim için fikir üretme ve geleceğin okullarını tasarlama zamanıdır.

Eğitim Kolektifi’ni eğitimi yeniden; veli, öğretmen, öğrenci, eğitimci elbirliğiyle düşünebilmek için kurduk. Bilimsel ve eşitlikçi eğitimin, çocuk odaklı ve demokratik okulların toplumu iyi yönde değiştireceğine inanan bir grup eğitimci platformumuzun emellerini attık. Düşünmek, öğrenmek, gelişmek ve daha iyisini bulabilmek için.

Siz de yazabilirsiniz…

Dilerseniz bu yolculuğumuza siz de katılabilir, bizimle yazılarınızı paylaşabilirsiniz. Sitemizde yayınlanan her yazı, içerik ve özgünlük açısından editoryal bir değerlendirmeden geçerek yayın onayı almakta, yayın kurulu toplantısı ayda iki kez yapılmaktadır. Yazılarınızı [email protected] adresinden bize ulaştırabilirsiniz.