Harezmi Türkiye’nin STEM’i Olabilir mi?

Eğitimciler İçin
harezmi türkiye’nin stem’i olabilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı, bu eğitim yılında ‘Zihinden Makinaya Bilgisayar Bilimleri Öğretimi’ adıyla İstanbul’da 5 pilot okulda başlattığı eğitim projesini genişleterek Harezmi Eğitim Modeli adıyla ülke genelinde 13 il, 38 ilçe ve 50 okulda daha uygulanmaya başlayacağını duyurdu.

Milli Eğitimi Bakanlığı Müşteşarı Yusuf Tekin’in  ‘çocukların, okullardaki teorik bilgileri günlük hayatta kullanabilmelerini, bilginin işlerine yaradığını hissetmelerini istiyoruz. Bu proje, çok daha farklı bir şey yapıyor. İlkokul çağındaki çocuklar problem tespiti yapıyor.’ diyerek tanıttığı Harezmi projesi, analitik ve disiplinler arası düşünebilen kuşaklar yetiştirmek amacıyla teknoloji, fen, matematik gibi disiplinleri harmanlayan bir eğitim modeli olarak tasarlanıyor.

Bu içeriğiyle Harezmi projesi, son yılların gözde eğitim uygulamalarından olan ABD kökenli STEM projesini akıllara getiriyor. Bununla birlikte Harezmi’nin içeriğini anlatan yetkililer, projenin benzerlerinden farkı bir boyutu daha olduğunu belirtiyor ve ‘dünyada bir benzeri olmayan, sistem eğitimine sosyal bilimleri de ekleyerek bilgisayar bilimleri öğretimi’ gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirtiyorlar.

STEM Nedir?

Peki Harezmi Projesi öğrencilerin sayısal bilimler alanlardaki gelişimini sağlayarak, genç kuşaklara bilimsel bir vizyon kazandırabilecek mi?  Yeni kuşakların fen ve matematik okuryazarlığını yükseltip daha fazla buluş yapan gençler yetiştirebilecek mi? Bir başka deyişle Harezmi Türk STEM’i olabilecek mi?

Bunu değerlendirebilmek için önce ABD’de 2009’dan bu yana gündemde olan  STEM’in temel özelliklerine bir göz atalım:  Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik)  ve Mathematics (Matematik) sözcüklerinin baş harflerinin birleşmesiyle oluşan STEM,  bu alanlardaki güncel bilgiyi okullara entegre etmek amacıyla geliştirilmiş bir müfredattır. Ancak STEM bu alanları yeniden tanımlar ve gerçek hayatla bağlantılandırarak aktarır. Buna göre fen ve mühendislik bir düşünme sistematiği, matematik bu sistematiğin dili, teknoloji ise aralarında veri paylaşımı sağlayan bir araçtır.   Bu dörtlü algoritma ise yeni buluş ve teknolojilerin yolunu açacaktır.

STEM eğitimini geleneksel fen ya da matematik eğitimden ayıran ise teorik bir aktarım yerine, gündelik hayatın sorunlarına çözümlerin arandığı,  gerçek hayatla teoriler arasında bağın kurulduğu uygulama ağırlıklı ders yapılarıdır.  STEM genellikle düşünülenin aksine liselere yönelik bir uygulama da değildir; dersler küçük yaşlardan itibaren başlar. Örneğin İlkokullarda amaç öğrencilerin STEM konularına yönelik farkındalıklarını, ilgi ve sevgileri geliştirmek; çocukların zorunlu oldukları için değil, tercih ettikleri için sayısal bilimlere yönelmelerini sağlamaktır. Orta öğretim ve liseye doğru derslerin içerik ve uygulamaları gelişir; öğrencilere verilen bilginin kapsamı genişlerken, uygulama sorumlulukları da yükselir.

STEM Neden Gözde?

Peki STEM’in ilk günden itibaren bu kadar yoğun ilgi görmesinin ardındaki nedenler nelerdir? Amerikan kökenli pek çok eğitim uygulamasında olduğunu gibi STEM’in ardında da iş dünyasının etkisini görürüz.  Tüm dünyada, fen kökenli mesleklere duyulan gereksinimin her geçen gün artması, bununla birlikte ABD’deki matematik ve fen bilimleri eğitiminin uzun süredir dünya başarı listelerinin arka sıralarında yer alması STEM’e duyulan ilginin en önemli nedenidir.

Öte yandan, STEM’in amacı sadece eğitim vermek değil aynı zamanda, bilimsel okur yazarlığı olan kuşaklar yaratmaktır. Fen ve matematik bilgilerinin yanı sıra eleştirel düşünen, üreten, tasarım ve buluş yapabilen rekabetçi kuşaklar özellikle de yaklaşan bilişim devrimi söz konusu olduğunda vazgeçilmezdir. Bu nedenle STEM, Birleşik Devletlerdeki pek çok okul ve eğitimci tarafından bir tür ulusal öncelik olarak algılamaktadır.

Fırsat Eşitliği Sunan Proje

STEM’in bir başka özelliği de toplumsal açılımları ve programı bir fırsat eşitliği aracı haline getirebilmek konusundaki önceliğidir. STEM tasarımcıları, sayısal bilimler eğitimini çoğunlukla elit ailelerin çocuklarının ulaşabileceği bir ayrıcalık olmaktan çıkarmayı hedeflemekte ve bu pozisyonlarda baskın olarak temsil edilen Batılı, erkek, orta sınıf çalışanlar kadar kız öğrencilerin, azınlık ve göçmen aile çocuklarının da temsil edilebilmesini sağlamak için projede farklı kökenlerden öğrencilerin temsiliyetine öncelik vermektedirler.

İşte bunlar son dönemin gözde eğitim projesi STEM’in temel özellikleri. Harezmi Modeli’nin de kısa sürede böyle bir ivme yakalayıp yeni kuşakları bilimle yetiştirebilmesi dileğiyle.

Etiketler: aile, aylin göçmen, çocuk, eğitim, matematik

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
öz kitap ken robinson

Öz

Orijinal fiyat: 36 ₺.Şu andaki fiyat: 29 ₺.

Ken Robinson
Sola Unitas
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam