Greta: Hepinizin Desteğine Çok İhtiyacımız Var!

Aileler İçinEğitimciler İçin

Geçtiğimiz yıl Kasım ayından bu yana Greta Thunberg  ve diğer ülkelerdeki genç liderler öncülüğünde  her Cuma bir araya gelen ve Küresel Isınmanın durdurulmasını sağlayacak adımların atılması için protestolar gerçekleştiren öğrenciler,  20 Eylül’de gerçekleştirilecek olan geniş katılımlı eyleme  ‘yetişkin’leri de davet ediyor ve sesleniyorlar ‘Hepinizin yardımına çok ihtiyacımız var!’ 

Genç öğrenci liderleri, üye ülkelerin acil önlemler almalarının isteneceği Birleşmiş Milletler Toplantısından birkaç gün önce, 20 Eylül’de yapılacak geniş katılımlı eylemlerle tüm dünyanın dikkatini iklim değişikliği sorununa çekmek istiyorlar.

Türkiye’den düşük bir katılımın sağlandığı eylemin  118 ülke ve 1594 kentten milyonlarca gencin katılımıyla dünyanın geleceğiyle ilgili yapılacak en büyük çevre eylemi olması umuluyor. 

Küresel ısınmayı yavaşlatmayı hedefleyen öğrenci eylemleri genişliyor.[
Küresel ısınmayı yavaşlatmayı hedefleyen öğrenci eylemleri genişliyor.

Gelecek İçin Cuma Hareketi Ne İstiyor?

#FridaysForFuture (gelecek için her cuma) sloganıyla biraraya gelen öğrenciler, dünyanın pek çok ülkesinde her Cuma buluşarak dünya liderlerini ve şirket yöneticilerini 2015 yılında Paris’te imzalanan iklim sözleşmesine uymaya davet ediyorlar. Giderek büyüyen ve kısa zamanda 5 kentten 1500’ü aşkın kente ve 2 ülkeden 118 ülkeye yayılan hareketin gerekli kararla alıncaya kadar daha da genişleyerek devam etmesi umuluyor.

Hepinize Çok İhtiyacımız Var!
Hepinize Çok İhtiyacımız Var!

Küresel Isınma Nasıl Sonuçlar Doğuracak?

Öte yandan, Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Paneli’nin (BMHİP)  Ekim ayında sunduğu rapora göre küresel ısınma, gelecek 1.5°C derecelik bir artışta sabitlenemezse iklim krizi artık geri döndürülemez bir sürece girecek.

Bunun anlamı ne? Rapor, sıcaklıkta yaşanacak sabitlemenin ısınmanın çevre ve canlı yaşamı, genel ekolojik denge üzerindeki olumsuz etkilerini zamanla geri çevirebilme, onarabilme açısından kritik önemli olduğunu belirtiyor.

Sıcaklık artışı 1.5°C derece ile sınırlı kalırsa, böcek türlerini % 6’sı, bitkilerin % 8’i, omurgalı canlıların % 4’ü yaşam alanlarının yarısından fazlasını kaybedecekler. Eğer sıcaklık artışı 2°C dereceye ulaşırsa, yaşam alanlarının yarısını kaybedecek olanların sayısı, böcekler için yüzde yüz, bitkiler için yüzde 200 omurgalılar için yüzde yüz artıyor.

2° C derecelik bir artış, gezegenin 12’de biri ile 5’de biri arası bir büyüklükte yeşil alanın çölleşmesi, mercanların % 99’unun yok olması, fazladan 450 milyon insanın düzenli olarak aşırı sıcakların etkisi altında kalması, yüz milyonlarcasının iklim değişikliğine bağlı olarak yoksulluk sınırın altına düşmesi anlamına geliyor.  Rapor, sıcaklık artışının 1.5° C derece sınırlandırılabilmesi durumunda, ekolojik dengenin zaman içinde yeniden kurulabileceğini, kimi türlerin yok olma sürecinin geriye çevrilebileceğini mercanların yeniden canlandırılabileceğini savunuyor.

Küresel ısınmanın kontrol altına alınamaması durumunda, çölleşmeye, deniz seviyesindeki yükselmenin tarım alanlarını ve su kaynaklarını kirletmesine bağlı olarak gıda ve su kıtlığı krizlerinin derinleşmesi olasılığı atıyor. Bu olasılık, kaynak savaşlarının sıklaşması, açlıktan ve savaşlardan kaçan göçmen nüfus dalgaları komşu ülkelerin, bu arada Avrupa ve ABD gibi merkez ülkelerin siyasi dengelerini, aşırı akımları güçlendirerek olumsuz yönde, etkileme riskini de arttırıyor.

Etiketler: fridays for future, greta thunberg, iklim değişikliği, Öğrenci Hareketleri

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

90 

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam