Her Gencin Kütüphanesinde Olması Gereken 10 Başucu Kitabı

Eğitimciler İçin
Her Gencin Kütüphanesinde Olması Gereken 10 Başucu Kitabı

Çocukların neredeyse tüm dikkat ve zamanlarını elektronik oyunlarla, çizgi filmlerle ve ekranlarla doldurduğumuz bir çağda çocuğunuzun iyi bir okur olmasını sağlamak ne kadar zor!

Eğer modern hayatın bütün zorluklarına rağmen eğer çocuğunuza daha küçük yaşlardan kitap sevgisi kazandırabildiyseniz lise çağına geldiğinizde tek yapmanız gereken onu nitelikli eserlerle tanıştırabilmek. Bu yazıda size 15-18 yaşlarındaki çocuklarınızın kütüphanesinde olması gereken  9  eserle tanıştıracağız. Tümü kuşaklar boyunca her yaştan okurun belleklerine kazınmış eserlerin sizin çocuğunuzun da ilgisi çekeceğini  umuyoruz.

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens – Yuval Noah Harari

İnsana kendi varoluş hikayesini anlatan, bir canlıdan ‘insan’a evrilmesini ve yeryüzünde kapladığı hacmin küçüklüğünü gösteren kitap. Daha şimdiden bir klasik haline gelen Sapiens’le Harari gençlere dünya ve bulundukları noktaya dair algılarının tarihi yolculuğunu anlatırken aynı zamanda onları insanlığın geleceğine dair düşünmeye de davet ediyor.

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens - Yuval Noah Harari
Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens – Yuval Noah Harari

Beş Şehir- Ahmet Hamdi Tanpınar

Tanpınar okumayı ve Tanpınar dünyasına adım atmayı sağlayacak bir başlangıç kitabı.  Ankara, Erzurum, Konya, Bursa ve İstanbul ‘dan söz ederken aslında Cumhuriyet’le ve yeni zamanlarla yaşanan dönüşümü anlattığı hüzünlü kitap.  Yazarın da altını çizdiği gibi “beş şehir’in asıl konusu hayatımızda kaybolan şeylerin ardından duyulan üzüntü ile yeniye karşı beslenen iştiyaktır.”

Beş Şehir- Ahmet Hamdi Tanpınar
Beş Şehir- Ahmet Hamdi Tanpınar

Macbeth – W. Shakespeare

Willam Shakespeare’in insanlık hallerimizi anlattığı yüzyıllık hikaye: Macbeth. Başarılı kumandan Macbeth’in kendi meziyetlerine duyduğu hayranlık giderek büyük bir kibre ve kral olma hırsına dönüşür. Yanına Lady Machbet’i de alarak çevirdiği kanlı oyun,  modern zamanlarda da heyecanla okunacak bir büyük hikaye anlatır bize. Peki ama vicdan ne zaman sesini duyurmaya başlar?

Macbeth - W. Shakespeare
Macbeth – W. Shakespeare

Kuyucaklı Yusuf – Sabahattin Ali

Yoksul ailesinden alınarak kasabalı bir memur ailesinin yanında büyütülen Yusuf bir yandan kendisini, küçük esnafı, Ege kasabanın günlük hayatını anlatırken bir yandan da içine düştüğü karşılıksız aşkı ve ‘kasabalı’ ailesinin zamane değerleriyle yaşadığı çatışmayı anlatır.

Kuyucaklı Yusuf - Sabahattin Ali
Kuyucaklı Yusuf – Sabahattin Ali

Kırmızı Pazartesi – Gabriel García Márquez

Kolombiyalı yazar Gabriel García Márquez’den gençlere günümüzü anlamalarını daha iyi sağlayacak bir kitap. Okur, kitabın ilk sayfasında Santiago Nasar’ın nasıl ve ne zaman öldürüleceğini öğrenir. Küçük kasabada bunu -oku da dahil olmak üzere- herkes bilmekte ancak hayat kendi akışında devam etmektedir.

Kırmızı Pazartesi - Gabriel García Márquez
Kırmızı Pazartesi – Gabriel García Márquez

Yılkı Atı – Abbas Sayar

Yılkıya bırakmak nedir bilir misiniz? Abbas Sayar, 70’lerde yazdığı kitabında giderek unutulan ‘atları yılkıya salmak’ geleneğini anlatırken bir yandan da köy hayatını anlatır bize. Rençber İbrahim, kendine daha iyi bir düşlemekte bu yüzden de yıllarca ekmek parası kazandığı atı Doru’yu yılkıya çıkartmayı planlamaktadır.

Yılkı Atı – Abbas Sayar
Yılkı Atı – Abbas Sayar

Sineklerin Tanrısı – William Golding

‘Modern’ dünyada çıkan büyük bir savaş sırasında, korunmak için bir uçağa doldurulan bir avuç çocuk, yaşanan kaza sonrasında ıssız bir adaya düşerler. O güne kadar anne babalarının ve öğretmenlerinin korunaklı, kurallı dünyasında yaşamış olan çocuklar  insan varoluşunun bütün açmazlarını -insanın sevgisinin ve vahşetinin sonsuzluğunu- bize anlatılar. 1954’te yayınlanan roman, dünyanın pek çok köşesinde çocukların okuması gereken kitaplar listelerinin başında yer alır.

Sineklerin Tanrısı - William Golding
Sineklerin Tanrısı – William Golding

Puslu Kıtalar Atlası – İhsan Oktay Anar

Çağdaş Türk edebiyatının usta kalemi İhsan Oktay Anar, kendine özgü diliyle okurlarını tarihi roman kavramı üzerine yeniden düşünmeye davet ediyor. Masalsı bir ortamda Galata, Pera ve eski şehrin panoramasında Uzun İhsan efendi düş görmekte ve dünya üzerine düşünmektedir. Yoksa bütün yaşananlar, hayat ve İstanbul bir düş müdür?

Puslu Kıtalar Atlası - İhsan Oktay Anar
Puslu Kıtalar Atlası – İhsan Oktay Anar

1984  – George Orwell

Tüm zamanların en çok okunmuş, en çok kafa karıştırmış romanı George Orwell’in şimdilerde geçmişte kalan bir tarihe, 1984’e yadığı bir distopyadır.  2. Dünya Savaşı’nın ardından yazılmış eserle Orwell, insanlığın geleceğine dair umutlarını yerle bir ederken, modern insanı yaşadığı ‘demokratik ve özgür’ dünyanın gerçekten demokratik ve özgür olup olmadığı konusunda her daim sorgulatır.

1984  - George Orwell
1984  – George Orwell
Etiketler: 15-18 yaş için okunması gereken kitaplar, çocuklar okutulması gereken kitaplar, gençle için kitap önerileri

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
öz kitap ken robinson

Öz

Orijinal fiyat: 36 ₺.Şu andaki fiyat: 29 ₺.

Ken Robinson
Sola Unitas
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam