İlkokullarda Eğitimi Değiştirecek 6 Eğitim Trendi

Eğitim PolitikalarıEğitimciler İçinTeknoloji
Yaknda Bizim Okullarımızda da Göreceğimiz 6 Eğitim Trendi

 

Yakın gelecekte okular nasıl olacak? Tıpkı bizde olduğu gibi dünyanın geri kalanında da eğitim son dönemlerin en çok tartışılan konularından biri.  Bu tartışmaların en çok ilgi çekeni ise eğitimin geleceğini şekillendirecek trendlerin neler olacağı. Geleceğin eğitimi nasıl olacak? Neredeyse 100 yıldır yapısı hiç değişmeyen sınıflar teknolojik gelişime ve bu gelişimin tetiklediği sosyo-kültürel dönüşüme nasıl uyum sağlayacak? Geleceğin okulları, sınıfları nasıl olacak? Yeni ihtiyaçlar, yeni fikirler, son dönemlerde gerçekleştirilen eğitim araştırmaları nasıl okullar yaratacak?

Bu sorulardan yola çıkarak son dönemlerde Batı’da gündemde olan eğitim trenlerinden bazılarını sizin için derlemeye çalıştık. Bakalım bu dönüşüm ve tartışmaların ne kadarını bizim okullarımızda bulacaksınız?

Öğretmenler çocukların ders dışı zamanlarını sosyal faaliyetler ve en az yarım saat kitap okuyarak geçirmelerinin daha faydalı olacağını söylüyorlar.
Öğretmenler çocukların ders dışı zamanlarını sosyal faaliyetler ve en az yarım saat kitap okuyarak geçirmelerinin daha faydalı olacağını söylüyorlar.

Artık İlkokullarda Ödev ve Not Yok

Batıdaki pek çok okulda bilgi eğitimi yerini sosyal ve kişisel gelişime dönük öğretim tekniklerine bırakırken ev ödevleri de bu dönüşümden payını almaya başlıyor ve özellikle küçük sınıflarda öğrencilere hiç ödev verilmiyor.

Bu eğilimin önemli nedenlerinden biri son zamanlarda gerçekleştirilen araştırmaların ev ödeviyle öğrenme arasında bir ilişki olmadığını ortaya koyması. Öğretmenler de çocukların okul dışı zamanlarını daha fazla arkadaş edinerek, sosyal faaliyetlere katılarak ve her akşam en az yarım saat kitap okuyarak geçirmelerinin daha faydalı olacağı fikrinde birleşiyorlar.

Sınavlar ve notlar da bu eğilimden paylarını aldılar. Pek çok ilkokul öğrencilerine en az ilk 4 yıl not vermiyor, sınav yapmıyor; sınav yapsa da sonuçları bir sıralama aracı olarak kullanmıyor. Böylece çocuklara öğrenmenin bir performans aracı değil bir gelişim süreci olduğu mesajı veriliyor.

Sınıflar öğrencinin aidiyetini geliştiren,  öğrenmesini kolaylaştıran, arkadaşlarıyla sosyalleşmesini sağlayan bir faktör haline geldi.
Sınıflar öğrencinin aidiyetini geliştiren,  öğrenmesini kolaylaştıran, arkadaşlarıyla sosyalleşmesini sağlayan bir faktör haline geldi.

Sınıflar Daha Renkli, Daha Heyecanlı

Sınıflar artık eskisi gibi renksiz sıraların ve bir tahtanın bulunduğu ciddi, ruhsuz mekanlar değil. Kendi evlerinde ya da çevrelerinde de renkli, konforlu ve eğlenceli tasarımların içinde yaşayan çocuklar aynı şeyi okullarından da bekliyorlar; okullar da bu beklentiye yanıt verecek şekilde kendilerini yeniliyorlar.

Ancak bu objelerin amacı sadece iyi bir görsellik sağlamak değil; pedagojik olarak çocuklara sunmamız gereken şık tasarımlardan çok, seçilmesinde öğrencilerin de yer aldığı, hikayesi olan eşyalar ve çocuğun sınıfına duygusal olarak aidiyetini arttıracak objeler.

Çünkü sınıf tasarımı öğrencinin sınıfa aidiyetlerini geliştiren,  öğrenmesini kolaylaştıran, arkadaşlarıyla sosyalleşmesini ve öğrenmeye devam etmesini sağlayan bir faktör olarak ortaya çıkıyor.  Her okul kültürünün bu esnekliği sağlayamayacağını bilsek de özellikle sınıf yönetimi konusunda deneyimli olan öğretmenlerin esnek tasarımlarla çok daha verimli souçlar alabileceğini biliyoruz.

Oturacağı yere kendisinin karar vermesi ve bunu değiştirebileceğini bilmesi çocuğa bir özgürlük sağlıyor
Oturacağı yere kendisinin karar vermesi ve bunu değiştirebileceğini bilmesi çocuğa bir özgürlük sağlıyor

Öğrenciler İstediklere Yere Oturuyorlar

Değişen sosyo-kültürel ve ekonomik yapıyla birlikte çocuklar her konuda çok daha fazla seçeneğe sahipler. Çocuklar zamanlarını nasıl geçireceklerinden, ne giyeceklerine kadar her konuda kendi isteklerini net bir şekilde ortaya koymayı, kendilerini ifade etmeyi öğreniyorlar. Bu seçeneklerin sınıfta devam etmemesi küçük öğrenciler için şaşırtıcı oluyor. En azından oturacağı yere kendisinin karar vermesi ve bunu değişitirebileceğini bilmesi çocuğa bir özgürlük alanı sağlıyor. Çocuklar sıralardan, renkli sandalyelerden, farklı şiltelerden oluşan bir ortamda kendilerini daha ait hissediyorlar.

Sınıf içinde öğretmeni daha çok öğrencisinin yanına gidip ne yaptığını izlerken ya da ona yol gösterirken görüyoruz.
Sınıf içinde öğretmeni daha çok öğrencisinin yanına gidip ne yaptığını izlerken ya da ona yol gösterirken görüyoruz.

Öğretmenler Artık Sınıfı Yönetmiyor

Günümüzün sınıflarında öğretmenin her şeyin en doğrusunu bildiğine dair o geleneksel inanca artık yer yok. Çünkü artık bilgiye ulaşmak çok kolay. Önemli olan doğru yorumları ve uygulamaları geliştirebilmek bunun için ise herkesin katkısına ihtiyaç var.

Bu nedenle en doğruyu kendisinin bilmesi gerektiğine inanan, öğrencilerin kendi eksiklerini yakalamasından korkan ve sınıfta son sözü kendisi söylemek isteyen öğretmenler günümüzün sınıflarında zorlanıyorlar. Bunun yerine öğrencilerinden öğrenmeye hazır olan,  geleneksel öğretmenlik rolünü sorgulayan, bilgiyi ve yetkisini paylaşan öğretmenler daha fazla kabul görüyor.

Sınıf içindeki öğretmenini daha çok öğrencisinin yanına gidip ne yaptığını izlerken ya da ona yol gösterirken görüyoruz. Konuların belirli bölümlerinde öğretmenler geri çekilip konuyu öğrencilerin işlemesine, sunumlar, tartışmalar,  deneyler yapmalarına izin veriyor. Böylece öğrencilerin konunun pasif izleyicileri olmak yerine öğrenme sorumluluğunu yüklenmiş üyeleri haline geliyorlar; öğrencilerin merak ve başarma duyguları gelişiyor; kendi seçtikleri deneyler.


Kaynaklar:

NPR, Morning Edition (2018). Sleepless No More in Seattle – Later School Start Time Pays Off for Teens

Bakalar, Nicholas (2018). Starting School Later Really Does Help Teens Get Sleep. New York Times

Berger. Tom (2018). The Beginning of the End of Snow Days. Edutopia

Hannon, Brian (2018). Remote School Days Could Melt the impact of Snow Closures. The Free Press, Rockland, ME. 

Healy, M (2017). New Trend: No Homework for Elementary Students. Psychology Today

Healy, M (2017). New Classroom Trend: Flexible Seating. Psychology Today

Etiketler: çocuk, eğitim, eğitimde eğilimler, geleceğini eğitimi, ilköğretim eğitimi, not, ödevsiz eğitim

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
kalemler yaşar kemal kitap

Kalemler

Orijinal fiyat: 30 ₺.Şu andaki fiyat: 25 ₺.

Yaşar Kemal
Yapı Kredi Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam