Kaos Olmak Zorunda Değil: Uzaktan Eğitimde Çocuğunuzu Başarıya Taşıyacak 7 Öneri

Aileler İçin
Aileler İçin
Kaos Olmak Zorunda Değil: Uzaktan Eğitimde Çocuğunuzu Başarıya Taşıyacak 7 Öneri
Reklam
A+ A-

2020- 2021 eğitim yılının ikinci dönemi başlıyor. Bir zamanlar nasıl olacak diye düşündüğümüz EBA’ artık hayatımızın bir parçası haline gelirken, çocuklarımızın okulsuz geçirdiği süre de bir yıla yaklaşıyor.

Anne babaların artık çok iyi bildiği gibi uzaktan eğitim pek de kolay bir süreç değil. Bir çok ebeveynin evden çalıştığı, bazı ebeveynlerin işini kaybetmesi nedeniyle evde olduğu ve bir yandan da çocukların uzaktan eğitime devam ettiği evlerimizde hayat her zamankinden çok daha karmaşık.  Ancak yaşanan zorluklar ne olursa olsun çocuklarımızın öğrenmelerini, akademik açıdan gelişmelerini sağlamak zorundayız. Çünkü bu okulsuzluk dönemi doğru yönetilmezse, çocuklarımız çok zor telafi edilebilecek akademik kayıplarla karşılaşabilirler.

Öte yandan uzaktan eğitim sürecini değerlendirirken insanlık tarihinde ilk kez böyle bir deneyim yaşandığını ve öğretmenlerin bile süreci tam olarak bilmediğini aklınızda bulundurun. Öğretmenler de –tıpkı öğrenciler gibi- sadece öğreniyorlar. Bu nedenle kendi çocuğunuz için neyin iyi olacağını birlikte keşfedeceksiniz.

Olumsuzluklara Teslim Olmadan…

Okul, öğrencilere güven, denge ve normallik duygusu veren bir kurum. Öğrenme sürecinin akranlarla birlikte gerçekleşmesi,  çocuğun kendini güvende hissetmesini, yaşıtlarından destek almasını ve eksiklerini kolayca kapatabilmesini sağlıyor.  Oysa bir ekranla ve uzaklardan konuşan bir öğretmenle karşılaştığında, çocuk kendisini yalnız başına kalmış, desteklenmemiş hissediyor. Peki çocuklarımızı başarıya taşımak için ne yapmalıyız? Dikkatimizi uzaktan eğitimin olumsuzluklarına vermeden öğrenmeyi verimli bir hale getirmek için uygulayabileceğimiz fikirler, çözümler yok mu? İşte çocuğunuzun verimli çalışabilmesi, sonuç alabilmesi ve öğrenmeyi öğrenmesi için bazı öneriler:

1. Çocuğunuzun Gününü Yapılandırın!

Evde, anne baba da kendi işleriyle ilgilenirken çocuğun gününün plansız bir şekilde geçmesi,  saatlerin oyuncaklar ve ekranla harcanması hepimizin bildiği olumsuzlardan biri. Çocuğunuzun performansını yükseltmenin ilk koşullarından biri gününü verimli geçirmesini sağlamak ve uygulayabileceği bir plan yapmak. Çünkü görevlerin ve oyun süresinin belirlendiği, sorumluluk ve eğlencenin sınırlarının çizildiği bir hayat çocuklarınıza hem güven duygusu verecek hem de başarılı  olmalarını sağlayacaktır.

2. Günlük Programı Görselleştirin!

Böyle bir  planın ise çocuğunuzla birlikte tasarlanması,  programın oluşturulması sürecinde birlikte karar verilmesi önemli. Ayrıca çocuğunuza her gününün nasıl geçeceğini, uzaktan eğitim derslerinin hangi saatlerde yapacağını ve günün geri kalanını  nasıl kullanılabileceğini gösteren bir tablo hazırlamak onun kontrol duygusunu geliştirecektir.

3. Öğrenmek Eğlencelidir!

Çocuğunuzun bir programının ve sorumluluklarının olması bu görevlerin mutlaka ciddiyetle yapılması gerekliği anlamına gelmez. Çocuğunuzun zaten tekdüze olan hayatını eğlenceli, renkli bir hale getirerek çocuğunuzun öğrenmesine destek olun!

Küçük yaştaki çocuğunuz için bir öğrenme köşesi yaratabilir, bu köşeyi birlikte süsleyebilirsiniz. Kendi çizdiğiniz resimler, kısa mesajlarla çocuğunuzla iletişim kurmanız da ona desek olacaktır. Yaşı daha büyük olan çocuklar ise çalışma alanına esneklik ve profesyonellik getirebilir; yaptığı işin önemini gösterecek şekilde düzenlemeler yapabilirsiniz.

4. Hedef Büyütün!

Ancak evde geçirilen bu süreç doğru değerlendirenler için pek çok fırsatı da içinde barındırıyor.  Her şeyden önce çocuğunuzun öğrenme sürecinde yanında olabilir, nasıl daha iyi öğreneceği konusunda ona yol gösterebilir ya da yeni öğrenme hedefleri belirleyebilirsiniz.  Örneğin okul dışında ilgisini çeken bir konuda kendisini geliştirmesi için bir hedef belirleyebilirsiniz.

5. Hayattan kopmayın!

Uzaktan eğitim dönemi çocuğunuza hayatın sadece okuldan ibaret olmadığını öğretmek ve dünyaya bakışını müfredatın ötesine taşımak için de bir fırsat olabilir. Covid’den, Küresel İklim Krizine, sokak hayvanlarının desteklenmesinden, Mars’a seyahate günlük hayat çocuklarımızın dünyaya bakışını genişletebileceğimiz fırsatlarla dolu. Çocuğunuzla konuşun, anlatın ve onu da dinleyin.

6. Hatırlanacak Anılar Yaratın!

Sizin için ne kadar zor olursa olsun, çocuğunuz geleceğini şekillendirecek özel bir dönemden geçiyor. Bu dönemin hangi anılarla hatırlanacağını belirleyecek olan sizin tutumunuz. Çocuğunuzun pandemiyi mutlu bir dönem olarak hatırlayacağı anılar yaratmaya özen gösterin.

7. Öğrenmeyi Yaşam Biçimi Haline Getirin:

Öğrenmek sıkıntılı bir görev değil, eğlenceli bir yaşam biçimidir. Öğrenmeyi zenginleştirecek ve aile hayatınızın içine taşımanızı sağlayacak küçük uygulamalar yapabilirsiniz.

Örneğin:

  • Oda kapılarına, buzdolabının üstüne haftanın merak edilen sorularını yazabilirsiniz.
  • Kitapları hayatınızın merkezine alabilir; pandemi sürecinden bir kitap kurdu yaratarak çıkabilirsiniz.
  • Dersler bittiğinde ailece ekran detoksu yapabilirsiniz.
  • Haftalık toplantılarla gidişatı, eksikleri, gelişmeleri izleyebilirsiniz.
  • Ulaşılan hedefleri, küçük-büyük başarıları ailece kutlayabilirsiniz.
Etiketler: , ,
Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

3 Kitap Sana 1 Kitap Ona

Eğitim Kolektifi’nden aldığınız her 3 kitap, bir köy okulu kütüphanesine kitap armağan ediyor.

Bunlar da Var

En Yeniler

En Popüler

Okudu Yazdı Demeyin! İşte 1. Sınıfların Eğitim Hayatını Değiştirecek 5 Taktik

İşte 1. Sınıfları Başarıya Taşıyacak 5 Alışkanlık

İlkokula başlamak hem çocukların hem de ailelerinin hayatlarındaki en önemli dönemeçlerden biridir. Okuma yazma öğrenmek küçük çocuklarınızın hayatlarını kökten değiştirir. Bilgiye doğrudan ulaşabilmek –okuldaki sosyal deneyimlerle birleştiğinde- çocuğunuzu eskisinden çok…
öğrencilerimize not verirken ne kadar adiliz

Öğrencilerimize Not Verirken Ne Kadar Adiliz?

Öğrencilerin öğrenme performanslarının adil bir şekilde değerlendirilmesi ve sonucun doğru amaçlarla kullanılması bir başka deyişle öğrencinin hak ettiği notu alabilmesi eğitimin önemli basamaklarındandır. Bununla birlikte pek çok eğitimcinin ölçme ve…
Sınavlar aynı zamanda öğrencilerin geldiği ve gelecekte içine gireceği sosyo-ekonomik sınıfın da bir göstergesi.

21. Yüzyıl Okulunu 19. Yüzyıl Teknikleriyle mi Yaratacağız?

Bu makaleyi dinleyebilirsiniz Son günlerde eğitimle ilgili en çok tartışılan konuların başında okulların yakın gelecekte yaşayacağımız teknolojik, ekonomik ve toplumsal dönüşüme uyum sağlayıp sayılayamayacağı geliyor. Uzmanlara göre okullar ayak sesleri…

Dosyalar

Reklam
Menü