Köy Okulları Açılıyor mu? Yeni Karar Neler İçeriyor?

Google Reklam

 

Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim Kolektifi olarak da gündemde tutmaya çaba gösterdiğimiz bir konuda önemli bir adım atılacağını açıkladı: Buna göre 1989 yılından itibaren kademeli olarak kapatılan ve günümüzde sayıların 17 bini bulan kapalı köy okulları yeniden hayat bulması bekleniyor.

Öğrenci Sayısı Sınırı Kalkıyor mu?

MEB açıklamasının en dikkat çekici bölümlerinden biri sayısı kaç öğrenci olursa olsun, nüfusu az ve dağınık olan köy ve benzeri yerleşim yerlerinde köy okullarında ilkokul eğitiminin başlayacak  olması. En az 5 çocuk bulunması durumunda ise ana sınıfı açılabilecek.

Bu gelişmeyi şu bilgi ışığında yorumlamalıyız: Ortaokul ve lise yaşlarındaki çocukların taşımalı eğitimle, kentlerdeki okullara eklemlenmesi, onların akademik gelişimi açısından önemli bir adımdı. Ancak ilköğretim yaşındaki küçük çocukların yerinde eğitim alamaması, onların akademik becerilerini olumsuz şekilde etkileyen önemli bir  faktördü.

Çocuğun ilkokul yaşlarından itibaren uzaktaki bir okula taşınması , -çoğu anaokulu eğitimi almış çocuklardan oluşan- tanımadığı bir sınıfa uyum sağlamaya çalışması onun akademik gelişimini olumsuz etkiliyordu. Bu nedenle, taşımalı eğitim istenenin tersine, küçük çocuklar  için eğitim kapasitesini arttırılmasına değil düşmesine neden oluyordu.

Kapalı Okul Binaları Yaşam Merkezi Olacak…

MEB haberinin bir başka boyutu ise terk edilmiş köy okulu binalarının eğitim birimi olarak kullanılmaya başlanacak olması. MEB bu birimlerin “Köy Yaşam Merkezleri” konseptiyle tarım ve hayvancılık gibi becerilerin de öğretiileceği, farklı alanlarda halk eğitimi kurslarının ve yaz kamplarının yapılacağı bir yaşam merkezi olacağını açıklıyor.

Neden Eleştiriliyordu?

Son 30 yılda dünyada da pek çok devlet köy okullarının kapanmasına karar verdi. Bu kararda kırsaldki nüfus hareketleri önemli bir etkendi.  Türkiye’nin Taşımalı Eğitim uygulaması da bu dönemlerde başlamıştı. Ancak Milli Eğitim Bakanlığının kararlarını sadece maliyet unsurlarına göre şekillendirmesi, uygulamayı çok ilerilere taşıması eğitimin niteliğini düşüren ve çocukların akademik uyumuna sekte vuran önemli bir olumsuzluk halini almıştı.

Köylere Anaokulları Açılıyor

Aynı değişim kapsamında  ana sınıfı, ana sınıfı ve uygulama sınıflarının dersliklerinin binanın giriş katında aydınlık ve güneş alan bölümünde olması kararında değişiklik yapılarak  diğer katlarda da ana sınıfı ve uygulama sınıfı açılabileceğine kararı getiriliyor.

Bilsem Kapsamı Genişliyor

Öte yandan yönetmelik değişikliği BİLSEM açılışlarındaki bina zorunlulukları da  azaltılarak BİLSEM’lerin mevcut okul binalarının müstakil bir bölümünde de açılabilmesine olanak sağlıyor. Böylece özel yetenekli öğrencilere sunulan eğitimin daha da yaygınlaştırılmasına imkânı sağlanıyor.

Google Reklam
Eğitim Kolektifi

Leave a Comment

Yeni Yazılar

Öğretmen ve Ebeveyn İnançları Matematik Başarısını Nasıl Etkiler?

Matematik başarısı bazılarımız için ulaşılması güç bir hedeftir. Matematik pek çok öğrencinin korkulu rüyası; eğitim…

2 gün önce

Matematikte Başarılı Olanlarla Olmayanlar Arasındaki En Temel Fark!

"Öğretmenim, ben matematikte başarılı olamam. Ben matematikçi değilim." Bu sözü okullarda ne çok duyarız! Oysa…

2 gün önce

Eğitim ve Zeka: İyi Okullar Toplumların Zekasını Yükseltebilir mi?

Eğitim ve zeka arasındaki bağlantı gerek eğitim hayatında gerekse günlük hayatta çoğumuzun ilgisini çeken güncel…

2 gün önce

Tükenmişlik Sendromu: Son Çıkıştan Öncesi İçin Stratejiler

Kendinizi hiç yapılacaklar listenize bakarken, yapılması gereken işlerin çokluğundan korkmuş, ancak listeyi hafifletmek için harekete…

2 gün önce

80. Yılında Köy Enstitüleri: Deneyimin Klonlanması Mümkün mü?

Son yıllarda köy enstitüleri üzerine düzenlenen sempozyum, panel ve çalıştay sayısı artıyor; köşe yazarları enstitülerden…

3 gün önce

Eğitim Kolektifi Soruyor: Müfredatımıza Hangi Çağdaş Türk Eserinin Eklenmesini Önerirsiniz?

  Edebiyat ve müfredat üzerine hiç düşündünüz mü? Geçtiğimiz yıllarda New York Times'in Amerikalı edebiyatçılara…

3 hafta önce