Küçük Yaşlarda Teknolojiye Maruz Kalmanın 6 İşareti

Aileler İçin
Aileler İçin
Küçük yaşlarda teknolojiye maruz kalmanın 6 önemli sonucu
Reklam
A+ A-

Araştırmalar, günlük hayatlarının büyük bölümünü cep telefonu/bilgisayar/televizyon ekranları başında geçiren çocukların çok çeşitli sağlık riskleriyle karşı karşıya olduklarını gösteriyor. Bu riskler, içe kapanma, depresyon gibi psikolojik etkilerden, obeziteye ve ciddi fizyolojik sorunlara kadar uzanmaktadır. İşte bunların en önemlileri:

Küçük yaşlarda teknolojiye maruz kalmanın 6 önemli sonucu

Aileyle ve Sosyal Çevreyle İlişkiler Zayıflar

1-2 yaşından itibaren bilgisayar, cep telefonu ya da tabletlerle zaman geçirmeye başlayan çocuklar, arkadaşlarıyla zaman geçirmenin tadını bilmez ya da  arkadaşlarından çekinirler. Sosyal becerileri gelişmemiştir.

Buldukları her fırsatta insanlardan uzaklaşarak kendilerini teknolojik oyuncaklarının dünyasına kaptırırlar. Yalnız olmak onlara daha güvenli gelir.

Küçük yaşlarda teknolojiye maruz kalmanın 6 önemli sonucu

Akademik Başarı Düşer

Özellikle kendilerini oyunlara kaptırmış çocuklar her fırsatta oyun oynamak isterler. Ne  okuldaki arkadaşlık ilişkileri, ne de dersler daha çekicidir. Kitaplarda anlatılanlar bir oyunun kuralları kadar inandırıcı değildir. Bilgisayar oyunlarına küçük yaşta başlamış pek çok için yaşadıkları hayat bir kendi dünyalarının  dışına çıkıp uğramak zorunda oldukları bir çeşit paralel evren gibidir.

Küçük yaşlarda teknolojiye maruz kalmanın 6 önemli sonucu

Özellikle Erkek Çocuklarda Depresyona Girme Eğilimi Yükselir

Bu içedönüklük bir süre sonra depresyonu tetikleyebilir. Çocuk büyüdükçe dışarıdaki dünyayla ilgili çok az şey bildiğini farkedecek ve kaygılanmaya başlayacaktır. Yaş bu kaygıyı büyütür ve çocuk kendisini depresyonda hisseder.

Küçük yaşlarda teknolojiye maruz kalmanın 6 önemli sonucu

Otizm, Dikkat Eksikliği ve Bipolar Gibi Rahatsızlıkların Görülme Sıklığı Artar

Teknlojik aletlerin neden olduğu iletişimsizlik ve beyne verilen kısır döngülü görevler bir süre çocukta bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Akademik başarıyı etkileyen dikkat eksikliği bunların başında gelir.

Özellikle küçük aylardan itibaren çocuklara cep telefonu verilmesi, çizgi film izlettirilmesi pek çok öğrenme bozukluğunun nedenidir.  Unutmayın çocuğunuzun küçük yaşlardan itibaren  bilgisayar açıp kapatabilmesi, oyunları bulabilmesi onun zeki olduğunun  değil ihmal edildiğinin göstergesidir. 

Küçük yaşlarda teknolojiye maruz kalmanın 6 önemli sonucu

Erken Yaşta Göz Bozulmaları, Duruş Bozuklukları, Hareketsizliğin Neden Olduğu Kas Sorunları Ortaya Çıkar

Teknolojiyle fazla iç içe geçmiş çocuklar bir süre sonra  hareketsizleşir, yaşlarına uygun aktiviteleri yapmazlar.

6.Küçük yaşlarda teknolojiye maruz kalmanın 6 önemli sonucu

Aşırı Yemek yeme ve Kilo Alma ve Obezite Riski

Küçük yaşlarda bilgisayar bağımlısı olan çocukların büyük bölümü bilgisayar başında yemek yeme alışkanlığı da geliştirecektir. Günümüzün beslenme alışkanlıklarıyla zaten kolayca kilo alan çocuklar özellikle bilgisayar başında yemek yiyerek aşırı şişmanlık, obezite gibi riskler yaşarlar.

Etiketler: , , ,
Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Bunlar da Var

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

BÜLTENE KATILIN

E-posta listemize kayıt olarak yeni makalelerimizden haberdar olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkürler.

Bir hata oluştu.

Reklam
Menü