Narsistik Kişilik Bozukluğunun Masum İşaretleri

Aileler İçinAyın Dosyası
Narsist Ebeveynler Öfkeli ve Kırgın Çocuklar Yetiştirir
Reklam

Son zamanlarda toplumda narsizmin yükselişiyle ilgili yazılar okuyor, çevrenizdeki insanların eskisine göre çok daha kendilerine dönük olduğunu fark ediyor ve belki de kendi kendinize soruyorsunuz: ‘Yoksa ben de biraz narsist miyim?’ ya da ‘Bu davranışlar çocuğumun da ileride bir narsist olacağını mı gösteriyor?

Basit ve Geçerli Bir Narsizm Testi

Sizin ya da çocuğunuzun narsist olup olmadığını anlamak için, psikoloji dünyasında hazırlanan çok kapsamlı testlerden yararlanabilirsiniz. Ancak dilerseniz küçük bir gözlemle de sorunuzun yanıtını bulabilirsiniz. Yapmanız gereken çok basit: Narsisizm karşısındaki duygularınızı gözden geçirin!

Narsist olma olasılığı karşısında endişe duyan, narsist olmak istemeyen biri büyük olasılıkla narsist değildir.  Çünkü gizli narsistlik diye bir şey yoktur. Narsistik kişilik bozukluğu olan kişiler kendi eğilimlerini bilir hatta bu özellikleriyle gurur duyarlar. Onlara göre kendilerine duydukları hayranlık duygusu; bulundukları statüye gelebilmelerini, rakiplerinin önüne geçmelerini sağlayan bir kişilik avantajıdır. Narsistik kişilik bozukluğu olan kişileri, empati duygusuna sahip olmamalarıyla öğünürken; diğer insanlardan daha zeki, daha kurnaz ya da daha akıllı olduklarını anlatırken duyarız. Yani narsistler, narsist olmaktan şikayetçi değil tam tersine mutludurlar.

Fark: Empati Duygusu

Öte yandan narsist kişilerle diğer insanlar arasındaki en temel fark da empati kurabilme becerisidir. Narsistik kişilik bozukluğu yaşayanlar empati kuramaz ya da bilinçli olarak empati kurmaktan kaçınırlar.

Empati, kendini bir başkasının yerine koyabilme, onun duygularını –üzüntüsünü, neşesini, kaybını, korkusunu- anlayabilme, başkaları için kaygı duyabilme becerisidir. Narsistik kişilik bozukluğu yaşanalar çevrelerindeki kişilerin ihtiyaçlarını ve duygularını görmezden gelir, sadece kendilerine odaklanırlar.

Narsist Kişilik Bozukluğunun Masum İşaretleri

Narsist Kişilik Bozukluğunun Masum İşaretleri

Narsizme Giden Yolun Küçük Taşları

Peki narsistik kişiler nasıl yetişir? Doktor Ester Calvete ve ekip arkadaşlarının 591 ergen çocukla gerçekleştirdikleri yüzüze görüşmelerde sağladıkları bulgulara göre ‘narsistik çocuk yetiştirme’de belirgin bir şekilde öne çıkan dört ana baba tutumundan söz etmek mümkün.

Her şeyden önce, narsistik çocuklar şiddet içeren davranışlara daha yatkındırlar. Bunun nedeni yaşıtlarından daha fazla şiddete maruz kalmış olmalarıdır. Bu şiddet çoğu zaman bedensel bir şiddet ya da fiziksel bir zorlama şeklinde olmayabilir. Ancak ebeveyn çocuğun kendi kendine yeterlilik duygusunu zedeleyecek şekilde olumsuz mesajlar vermiştir.

Narsistik çocukların –ve kişilerin – bir başka öne çıkan özelliği sevgi göstermede zorluk çekmeleridir. Bu çekincenin de nedeni ebeveynlerinden yeterince sevgi davranışı görememiş, fiziksel olarak dokunularak sevilmemiş, sözlü olarak onaylanmamış olmalarıdır.

Narsistik eğilimi olan çocuklar iletişim kurmada da zorluk çekerler. Özellikle uzun süren, kişinin kendisini açtığı sohbetlerden rahatsız olur;  duygularla ya da süreçle değil sadece sonuçla ilgilenir,  kendisinden söz edemez ve konuşmasının büyük bölümünü karşısındakini eleştirmeye ayırır. Bu tutumun nedeni de çocukluk dönemlerinde ebeveyninin kendisiyle o şekilde iletişim kurmuş olmasıdır.

Son olarak narsistik çocuklar sosyal normlar, alışkanlıklar konusunda bilgisiz ve deneyimsiz olabilirler. Çünkü çocukluklarında az  konuşulmuş, tutum ve davranışları konusunda yönlendirilmemiş,  uzun süreler boyunca kendi kendilerine bırakılmış olabilirler.

Özgüven: Fazla mı abarttık?

Öte yandan son dönemlerde çocuklarımızın kişilik gelişiminin vazgeçilmezleri arasında saydığımız ‘özgüven’ e de değinmeliyiz. Ebeveynlerden, öğretmenlere çocukların özgüvenini geliştirmek isteyenlerin en sık başvurdukları yöntem çocuğun davranışlarına övgüler düzmektir. Böylece doğumu izleyen aylardan başlayarak anne babalar, çocuklarının en sıradan hareketlerini bile beğeniyle karşılar, heyecanla överler. Çocuklar küçük yaşlardan itibaren ne kadar güzel, ne kadar zeki, ‘muhteşem’ ve biricik olduklarını dinleyerek büyür; giderek kendi farklılıklarına inanırlar. Yaşlarının küçüklüğü nedeniyle çocukların kendi gerçek becerileri, yönelimleri hakkında en küçük bir fikirleri bile yoktur.

Kaynak: https://www.agenciasinc.es/en/News/Narcissism-the-seed-of-violence-from-children-towards-their-parents

Etiketler: , , , , , , , , ,
Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

3 Kitap Sana 1 Kitap Ona

Eğitim Kolektifi’nden aldığınız her 3 kitap, bir köy okulu kütüphanesine kitap armağan ediyor.

Bunlar da Var

En Yeniler

En Popüler

Okudu Yazdı Demeyin! İşte 1. Sınıfların Eğitim Hayatını Değiştirecek 5 Taktik

İşte 1. Sınıfları Başarıya Taşıyacak 5 Alışkanlık

İlkokula başlamak hem çocukların hem de ailelerinin hayatlarındaki en önemli dönemeçlerden biridir. Okuma yazma öğrenmek küçük çocuklarınızın hayatlarını kökten değiştirir. Bilgiye doğrudan ulaşabilmek –okuldaki sosyal deneyimlerle birleştiğinde- çocuğunuzu eskisinden çok…
öğrencilerimize not verirken ne kadar adiliz

Öğrencilerimize Not Verirken Ne Kadar Adiliz?

Öğrencilerin öğrenme performanslarının adil bir şekilde değerlendirilmesi ve sonucun doğru amaçlarla kullanılması bir başka deyişle öğrencinin hak ettiği notu alabilmesi eğitimin önemli basamaklarındandır. Bununla birlikte pek çok eğitimcinin ölçme ve…
Sınavlar aynı zamanda öğrencilerin geldiği ve gelecekte içine gireceği sosyo-ekonomik sınıfın da bir göstergesi.

21. Yüzyıl Okulunu 19. Yüzyıl Teknikleriyle mi Yaratacağız?

Bu makaleyi dinleyebilirsiniz Son günlerde eğitimle ilgili en çok tartışılan konuların başında okulların yakın gelecekte yaşayacağımız teknolojik, ekonomik ve toplumsal dönüşüme uyum sağlayıp sayılayamayacağı geliyor. Uzmanlara göre okullar ayak sesleri…

Dosyalar

Reklam
Menü