Aileler İçin

Neden Birinci Sınıf Eğitim Hayatının En Önemli Belirleyicisidir?

Google Reklam
Bu makaleyi dinleyebilirsiniz

 

Hemen herkesin ilkokul birinci  sınıf anıları vardır. Kimimiz bu anıları gülümseyerek, kimimiz de üzülerek hatırlarız. Bütün sınıfın önünde öğretmenin taktığı kırmızı kurdele, sınıfta yapılan sıcak bir konuşma ya da okumaya başladığımız için alınan bisiklet uzun eğitim yolculuğunun başında bize cesaret verir.

Kimileri için ise anılar böyle yapıcı değildir. Anneden ayrılmanın korkusuyla bir türlü dinmeyen gözyaşları, okuma yazmayı öğrenemediği için işitilen azar ya da arkadaşlarının alay etmesi silinmesi uzun yıllar sürecek izler bırakır minik kalplerde.

İşte bu yüzden deneyimli öğretmenler ilkokul birinci sınıfın öneminin altını sıklıkla çizerler.  Tıpkı çocukluğun ilk 6 yılının hayatın geri kalanının belirleyicisi olması gibi, bir okulda geçirilecek ilk yıl da eğitim hayatının geri kalanının belirleyicisidir.

Okuma yazma sisteminde çocuğun sesleri farketmesi, uyarıları alması, sesleri birleştirmesi yaş, zeka, algı ve dikkat ile ilgili yakından ilgili.

Birinci Sınıf: Öğrenecek Çok Şey Var!

Çocuklar başka çocuklarla birlikte bir sınıfta olmanın, sırasında oturmanın, sınıftaki kurallara uymanın ve tabi ki okuyup yazabilmenin ne demek olduğunu bu yılda anlayacaklardır.

Çocuk Kendisini Tanıyacaktır!

Ancak daha önemlisi şudur: Çocuk,  öğretmeninden ve ailesinden alacağı onay ya da eleştiriye göre ‘okulun’ hayatındaki yerine karar verecek hatta eğitim hayatının geri kalanında başarılı olup olamayacağını sezecektir.

İlkokul birinci sınıf öğrencisiyken gerekli öğrenme desteğini alan, anlatılanı kavrayan ve başaracağını hisseden çocuklar öğrencilik konusunda kendilerine güvenecek; anlatılanları kavrayamayan, ailesinden ya da öğretmeninden destek bulamayanlar ise daha ilk yılda özgüvenlerini yitireceklerdir.

İlkokul Birinci Sınıf Diğer Yıllardan Daha Özel Bir Destek Gerektirir!

Diğer Yıllardan Daha Özel Bir Destek..

Öte yandan daha önce anaokuluna giden çocuklar bile harflerle, okuma yazmayla ve ev ödevleriyle baş etmekte zorluk çeker. Bu nedenle de ailenin sağlayacağı destek çok önemlidir. Peki bu hassas yılı çocuklar açısından daha kolay hale getirebilmek için neler yapılabilir? İşte size çocuğunuza ders çalışma becerileri kazandırabilmek, özgüvenini arttırmak ve eğitim hayatına sağlıklı bir başlangıç yapabilmesini sağlayacak bazı ipuçları:

En azından Okuma Yazma Öğreninceye Kadar Özel Destek Sağlamak Önemli!

Çocuğunuzu Destekleyecek Öneriler

  • Eğer anaokulu yıllarında çocuğunuza masa başına oturup çalışmasını öğretmediyseniz birinci sınıf ona bu alışkanlığı kazandırabilmek için son şansınızdır. Kısa çalışmalar giderek uzamalı, ödevler de yavaş yavaş arttırılmalıdır.
  • Çocuğunuz eğitim hayatı boyunca sürecek doğru ders çalışma alışkanlıklarını da bu yıl kazanmaya başlayacaktır.
  • Örneğin hep aynı saatte, aynı masada çalışmaya başlamak, ödevi eksiksiz olarak yapmak ve bitmeden masadan kalkmamak, defterlerini eksiksizce çantasına yerleştirmek gibi basit tutumlar, aslında başarının küçük görünmez işaretleridir.
  • Ailede bir öğrencinin olması, evdeki günlük hayatı da değiştirecektir. Özellikle de okuma yazma öğrenme sürecinde! Daha sonraki yıllarda bu kadar disiplinli olmanız gerekmese de birinci sınıfta çocuğunuza destek olmak için ev hayatına küçük dokunuşlar yapmanız önemlidir.
  • Uyku saatleri gözden geçirilmeli, akşam misafirlikleri azaltılmalı, televizyon, bilgisayar gibi ‘oyuncaklara’ sınır getirilmeli üstelik bu kısıtlama sadece evin öğrencisini değil diğer üyelerini de kapsamalıdır.
  • Bütün aile üyeleri televizyon seyreder ya da gezmeye giderken bir kişinin ders çalışmasını beklemek haksızlık olacaktır!
  • Okuma yazma öğrenmek çocuğunuzun kısa hayatının en zorlu görevi olacaktır. Bu nedenle göstereceğiniz sabır ve destek önem kazanmaktadır. Çocuğunuz aynı harfi yüzlerce kez yazarken sinirli, sabırsız ve bıkkın olabilir. Sizin sakinliğiniz ve motivasyonunuzla örnek olmanız çok önemlidir.
  • Son olarak şunun altını çizmeliyiz. Kısa süreliğine ya da belki çok uzun bir süre- sınıf öğretmeni çocuğunuzun yeni kahramanı olacak, sözleri sizin sözünüzden daha doğru ve geçerli olacaktır.  Bu dönemde öğrettiğiniz küçük bir noktanın bile öğretmenin anlattıklarından farklı olması çocuğunuzda çelişkiye neden olacaktır. Ev içindeki otoritenizi korumak istiyorsanız, öğretmenle ters  düşmemelisiniz!

 

Bu makale ilginizi çektiyse ‘İşte 1. Sınıfları Başarıya Taşıyacak Alışkanlıklar’ adlı makalemize de göz atabilirsiniz.

Google Reklam
Eğitim Kolektifi

Leave a Comment

Yeni Yazılar

25 Milyar Harcayarak 17 Bin Okulu Kapattık!

Hani bazen Japonya’nın küçücük bir istasyonuna "sadece" tek bir öğrenci için her sabah giden trenin…

3 hafta önce

Neden Köy Okulları Yeniden Açmalıyız?

  Türkiye'de 1989 yılından bu yana köy okulları kapatılıyor ve milyonlarca köy öğrencisi yıllardır uzaklardaki…

3 hafta önce

“Kendi Okulunu Kendin Yap” Kampanyalarından Kemal Sunal Filmlerine Eğitim Hakkı Kavramını Yitirmek

Bu dosyamızda 70’li yılların en önemli eğitim kavramlarından birini, Eğitim Hakkı kavramını yeniden düşünecek ve…

1 ay önce

Çocuklar Satın Alma Kararımızı Nasıl Etkiliyor? Çocuk Etkisi Üzerine Şaşırtıcı Gerçekler

Bir markette ya da alışveriş merkezinde istediği alınmadığı için bağırarak ağlayan ya da kendisini yere…

1 ay önce

Eğitim Hakkı: Kendi Dilini Bulamamış Bir Söylem – Seçkin Özsoy

  Bu makaledeki amacım, eğitime ilişkin bütün tikel durumlara uygulanabilir bir eğitim hakkı kuramı taslağı…

1 ay önce

Eğitim Hakkı ve Eğitim Ekonomisi – Yakup Kepenek

  Ekonomik ve sosyal haklar ve bunların içinde eğitim hakkı, kapitalist üretim biçimine geçişin ve…

1 ay önce