Çocukların Öfkesinin Nedeni Teknoloji mi?

Aileler İçinEğitimciler İçin
Öfkemizin Nedeni Teknoloji Mi?

 

Teknolojide ve sosyal hayatta büyük değişimlerin yaşandığı günümüzde insan davranışları da değişiklik gösteriyor. Bugünün insanları kendilerinden önce yaşamış kuşaklara göre çok daha konforlu, belirsizliği az ve güveni hayatlar sürüyor. Teknolojinin olanakları omuzlarımızdan büyük yükleri kaldırdı, hayatımızı kolaylaştırdı. Öte yandan bütün bu kolaylık içinde bizler kendimizden önceki kuşaklara göre çok daha sinirliyiz.

Harvard Üniversitesi’nde gerçekleştirilen uzun dönemli bir araştırma, insanların kendilerinden önce yaşamış kuşaklara göre çok daha anlayışsız, hatta öfkeli olduklarını;  gençlerin arasında ‘birini eleştirmeden önce, onun yerinde olsaydım, ne hissederdim?’ diye düşünenlerin sayısının 10 yıl öncesine göre yüzde 40 azaldığını gösteriyor. Neden?  Bu soruya farklı uzmanlar farklı yanıtlar veriyorlar:

Sosyal Devlet Kavramının Bitirilmesi

Toplumbilimcilere göre insanların yaşadığı duyarsızlaşmanın nedeni politikacılar ve sadece para kazanmayı öncelikleyen yönetim biçimleri. Sosyal devlet kavramının ortadan kalkması ve kapitalizmin benimsenmesiyle devletin de tıpkı bireyler gibi kazanma odaklı hale gelmesi insanlardaki güvenlik ve dayanışma duygusunu yok ediyor;  onları daha kaygılı, öfkeli hane getiriyor.

Okullarda Sadece Rekabetin Öğretilmesi

Eğitimcilere göre ise yeni kuşakların yaşadığı duyarsızlaşmanın nedeni eğitim sistemlerinin onlara sadece kendilerini düşünmeyi, en yakın arkadaşı ile bile yarış halinde olmayı öğretmesi. Okullarda paylaşma, ekip çalışması, birlikte öğrenme, deneyerek öğrenme ya da hatalara hoşgörü gösterilmemesi gibi değerlerin öğretilmemesi, sanat eğitiminin önceliğini kaybetmiş olması gibi faktörler her yeni kuşağın kendinden öncekilerden daha bencil, daha rekabetçi ve daha öfkeli olmasına neden oluyor.

Ebeveynlik Modelimizin Değişmesi

Gelişim uzmanlarına göre ise ebeveynlik  biçimimizde son dönemde yaşanan değişiklik; çocuklarımıza verdiğimiz mesajlar, aile içi eğitimde öğrettiğimiz değerler onların kişilik oluşumlarını etkiliyor.   Arkadaş seçiminden, oyuncaklarına ve ifade ettiğimiz beklentilere kadar onlar için tasarladığımız dünya onlara kimliklerine , sevilip sevilmedikerine dair ipuçları veriyor.

Son zamanlarda sıklıkla dile getirilen bir görüş de yeni kuşak oyuncakların çocukların yalnızlığını pekiştirdiği yönünde. Uzmanlar çok sayıda oyuncağa sahip olmanın,  kırılan, eskiyen her oyuncağın yerien hemen yenisinin gelmesinin ve oyuncakların ses, ışık gibi özelliklerinin fazla olmasının umulanın tersine çocukların duygusal ve sosyal gelişimleri için zararlı olabileceğini söylüyor.

Teknoloji Baş Şüpheli

Ancak  konu çocuk eğitimi olduğunda karşımıza çıkan baş şüpheli ise teknolojik oyuncaklar; bilgisayarlar, cep telefonları ve çocuklarımızın kendilerini kaptırdığı bilgisayar oyunları oluyor. Çocukların yaşı kaç olursa olsun, teknolojik araçlara maruz bırakılmak, beynin gelişimini olumsuz etkiliyor, çocuğun öğrenme kapasitesini, duygusal zekasını, sosyalleşme ve sorun çözme becerilerini düşürüyor.

Altını bir kez daha çizelim. Bebekler ve çocuklar için en iyi öğrenme şekli sosyal etkileşimdir. Özellikle de yaşamın ilk üç yılında tamamlanan  sinaps bağlantıları için sosyal ve duyusal deneyimler yaratabilmek önemlidir.  Sağlıklı ilişkiler ve  empati kurabilen, özgüvenli ve özdenetimli çocuklar yetiştirebilmenin yolu buradan geçiyor.  Peki, teknoloji çocuk zihnini ve gelişimini nasıl etkiliyor? Gelin son çalışmalar ışığında teknolojinin çocuklar üzerindeki en temel etkilerine bakalım:

Teknoloji Zihinsel, Sosyal Gelişimi Etkiliyor

  • Günde 15-20 dakikadan fazla televizyon izleyen bebeklerin dil gelişimi, annelerinin sürekli konuştuğu bebeklere göre belirgin bir şekilde geriden geliyor. Daha az sözcük, daha az duygu tanıyor ve daha az sosyal iletişime geçiyorlar.
  • 3 yaşına kadar 2 saatin üstünde televizyon izleyen bebeklerin zihinsel gelişimi, yaşıtlarının altı katı kadar geriye gidebiliyor. Sosyalleşme, duygusal sorunları anlama, kendisine arkadaş bulma gibi alanlarda zorluk çekiyorlar.
  • Üç yaş öncesi, şiddet içerikli program ya da bilgisayar oyunlarına maruz kalan çocuklarda, Dikkat Eksikliği tanısı içeren rahatsızlıkların görünme sıklığı normalin iki katından yükseliyor.
  • Bebeklere ve çocuklara özel yayın yapan kanalların, beyin gelişimi üzerinde hiçbir etkisi olmadığı kanıtlandı,  örneğin Fransa’da bebeklere özel programların yayınlanması yasaklandı.
  • Televizyon izleme ve bilgisayar oyunlarının çocukların gelişimi için herhangi bir faydasını gösteren hiçbir araştırma sonucu yok.

Sonuç olarak çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren yaşattığımız hayat deneyimleri, onların duygu, düşüncelerini etkiliyor ve geleceklerini şekillendiriyor. Çocuklar, onları yetiştiren ebeveynlerinden, onlarla kurdukları birebir etkileşimden öğreniyor, gelişiyorlar. Tıpkı kişiliğin diğer boyutları gibi öfke ya da kızgınlığı da çözebilecek olan biz ebeveynleriz. Ancak bunun farkın varmak  gözlem sağduyu ve sorumluluk gerektiriyor.

Etiketler: aylin göçmen, çocuk, çocuklarda öfke, eğitim, teknolojinin olumsuz etkileri

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam