Eğitimciler İçin

Çocuğunuzun Ölüm Acısıyla Başa Çıkmasına Nasıl Destek Olursunuz?

Google Reklam

Biz yetişkinler çocukların ölümü anlamadıklarını, anlayamadıklarını düşünürüz.Oysa çocuklar, ölümün ne olduğunu tam olarak anlamasalar da yaşananın çok kötü bir şey olduğunu hisseder ve korkarlar. Biraz daha büyük yaştaki çocuklar için ise ölüm, çizgi filmlerde ve televizyonda sıklıkla karşılaşılan bir konudur ancak bir kavramı çizgi filmde görmekle ilk elden yaşamak arasında büyük bir duygusal vardır.

Çocuklarla çalışan uzmanlar,  çocukların ölüm ve kayıp acısını yetişkinlerden 3 kat daha fazla yaşadığını göstermektedir. Peki kayıplar karşısında biz ebeveynler olarak çocuklarımızı korumak için ne yapabiliriz? Onlara nasıl destek olabilir, hayatlarına kaldıkları yerden devam etmelerini nasıl sağlayabiliriz?

Çocuklar Tepkilerini Yetişkinlere Bakarak Verirler

Öncelikle şunun altını çizelim: Yetişkinler olarak çocuğunuzu kaybın getirdiği acıdan koruyamayız ancak onun kendisini güvende hissetmesini sağlayabiliriz.

Bunun ilk yolu, yetişkinler olarak kendi tepkilerimizi gözden geçirmektir. Çünkü çocuklar nasıl davranacakları yetişkinleri gözlemleyerek öğrenirler. Anne babaları ya da öğretmenleri kayıp karşısında büyük tepkilerle hareket ederlerse çocukların şaşkınlık ve korkuları ikiye katlanır.

Çocukların değişken tavırları ya da oyun oynamaları üzgün olmadıkları ya da acı çekmedikleri anlamına gelmez.

Çocuklar farklı biçimde acı çekerler

Çocukların tepkisi yetişkinlerinkinden farklıdır. Sevdiği birini kaybettikten sonra çocuk bir an ağlayıp sonrasında uzun uzun, hiç bir şey olmamış gibi oyun oynayabilir. Değişken tavırları üzgün olmadığı ya da acı çekişinin bittiği anlamına gelmez; çocuklar yetişkinlerden farklı biçimde çare bulurlar ve oyun oynamak, çocuğun kendini kaybetmesini engelleyecek bir savunma mekanizması yaratabilirler.  Sıkıntılı, suçlu, endişeli veya ölen kişiye ya da tamamıyla başka birisine karşı kızgın hissetmeleri olağandır.

Acı çeken çocuğu hislerini anlatmaya teşvik edin

Çocukların duygularını ifade etmeleri önemlidir.  Oysa pek çok çocuk duygularını kelimelerle ifade edemez. Böyle durumlarda resim çizmek, albüm oluşturmak, fotoğraf albümlerine bakmak ya da hikayeler anlatmak gibi yollarla çocuğun iletişime geçmesi sağlanabilir.

Gelişimine Uygun Bilgi Paylaşın

Ölümü anlasa bile bir çocuğun yaşananı tam olarak kavraması zordur.  Çocuğunuza ölümün ne olduğunu çok basit bir dille ve 1-2 cümleyle anlatın. Çok detaylı bilgi paylaşmayın; çocuğa çarpıcı gelebilir. Bunun yerine onun sorularını yanıtlamaya çalışın. Çok küçük çocuklar genellikle ölümün sürekli olduğunu kavrayamaz ve işlerini yapıp sebzelerini yerlerse sevdikleri ölü kişinin geri geleceğini düşünürler.

Okul çağındaki çocuklar ölümün sürekliliğini anlar ama onların da soruları vardır.  Soruları içtenlikle ve netlikle yanıtlayın. Her şeyi yanıtlamanız mümkün olamaz; önemli olan çocuğunuzun size ulaşabilmesi, aranızda duygusal bir bağ olduğunu hissetmesidir.

Doğrudan Konuşun

Ölümden sözderken fantastik, masalsı bir dil kullanmayın. Çocuklar son derece “düz anlamlı” anlarlar ve sevdikleri birinin “uyuduğunu” duymak korkutucu gelebilir. Çocuğunuzu uyumaktan korkutmanın yanında bu tür güzellemeler ileride ihtiyacı olacak başa çıkma becerileri geliştirmesini engelleyecektir.

Çok küçük çocuklar genellikle ölümün sürekli olduğunu kavrayamaz ve işlerini yapıp sebzelerini yerlerse sevdikleri ölü kişinin geri geleceğini düşünürler.

Cenazeye Katılım

Cenazeye katılıp katılmamak tamamıyla size ve çocuğunuza bağlı bir karardır. Cenazeler bitiş sağlamaları açısından faydalıdırlar ama bazı çocuklar bu kadar yoğun bir deneyime hazır olmayabilirler. Çocuğunuzu asla cenazeye katılmaya zorlamayın. Eğer çocuğunuz gitmek isterse ne göreceğini ona anlatın. Cenazelerin üzücü olaylar olduğunu, bazı insanların ağladığını göreceğini açıklayın. Eğer bir tabut olacaksa, çocuğunuzu buna da hazırlamanız gerekir.

Unutmayın ki en iyi biçimde hazırlanmış çocuk bile üzülebilir ve beklenmedik davranışlar sergileyebilir. Nörolog Dr. Saltz “Çocuklar isteyeceğiniz ya da umduğunuz biçimde davranmayacaklardır.” diye uyarmaktadır. “Eğer cenazenin en iyi yol olmadığına karar verirseniz, hoşça kal demek için başka yollar da mevcut.” Bir ağaç dikmek, hikayeler anlatmak ya da balon uçurmak bir çocuk için alternatif bitişler olabilir.

Sonraki hayatı konuşmak

Bir bakış açısına göre sonraki hayat fikri acı çeken bir çocuk için çok yardımcı olabilir. Eğer sonraki hayatla ilgili dini inançlarınız varsa onları paylaşmanın tam zamanıdır. Dindar biri değilseniz bile bir kişinin başkalarının kalbinde ve aklında yaşamaya devam ettiği fikriyle çocuğunuzu rahatlatabilirsiniz. Ayrıca kaybettiğiniz kişiyi temsilen bir albüm oluşturabilir ya da bir şeyler dikebilirsiniz.

Bir ebeveyni kaybettikten sonra çocuklar doğal olarak geride kalan diğer ebeveyn ya da kendilerine bakanlar için endişelenirler.

Kendi Acınızı Görmezden Gelmeyin

Çocuklar genellikle ebeveynlerinin acı çekme davranışlarını taklit ederler. Üzgün hissetmenin normal olduğunu çocuğa göstermesi açısından duygularınızı ifade etmeniz önemlidir. Ancak fevri ya da kontrolsüz biçimde tepki vermek çocuğa acıyla başa çıkmanın sağlıksız yollarını öğretir.

Rutine Bağlı Kalın

Çocuklar rutinlerle son derece rahatlarlar. O nedenle yalnız kalmaya ihtiyacınız varsa çocuğun hayatını olabildiğince normal şekilde devam ettirecek akrabalar ya da arkadaşlar bulmaya çalışın. Sevilen kişinin ölümüne üzülmek önemli olsa da çocuğunuzun hayatın devam ettiğini de anlaması gereklidir.

Bazı Özel Durumlar

Birçok çocuk için evcil hayvanlarının ölümü ölümle ilk karşılaşmaları olacaktır. Çocukların evcil hayvanlarıyla kurduğu bağ çok güçlü olduğundan ölümleri son derece üzücü olacaktır. Bu durumun önemini azımsamayın ya da hemen başka bir hayvan almayın. Aksine, çocuğunuzun köpeği ya da kedisi için üzülmesine fırsat verin. Bu, ölümü ve ölümün sağlıklı ve duygusal açıdan destekleyici biçimde üstesinden gelmeyi öğretmek için bir fırsattır ayrıca.

Çocuklar açısından büyükanne-babanın ölümü de sıklıkla karşılaşılan bir durumdur ve “Sırada annem mi var?” gibi çeşitli sorulara yol açar. Çocuğunuza muhtemelen daha uzun yıllar yaşayacağınızı anlatmanız gerekir.

Bir ebeveyni kaybettikten sonra çocuklar doğal olarak geride kalan diğer ebeveyn ya da kendilerine bakanlar için endişelenirler. Çocuğa sevildiğinin ve kendisiyle hep ilgilenileceğinin garantisini verin. Bu süre zarfında diğer aile üyelerinden fazladan bakım yardımı almak, iyi bir fikirdir. Dr. Saltz da bir ebeveyn ya da kardeş ölümü gibi dikkat edilmesi gereken ölümlerde terapiyi önermektedir. “Diğer aile üyeleri de acı çektiği için çocuklar onlarla konuşamadıklarını hissettiklerinde terapi bir çıkış yolu olmaktadır.”

Ciddi sorunları ele alma

Eğer çocuğunuz aşırı derecede üzgünse ve üzüntüyle, kayıpla başa çıkamıyorsa uyum bozukluğu yaşıyor olabilir. Uyum bozukluğu, acı verici ya da sarsıcı bir olay yaşadıktan sonra bazı çocuklarda gelişen ciddi ve sıkıntılı bir durumdur. Bir kaybın ardından çocuğunuzun sağlıklı biçimde iyileştiğini düşünmüyorsanız çocuğunuzun doktoruna danışmanızda fayda olacaktır.

Çeviren: Burcu Yalçınkaya

Kaynak: childmind.org

Dosya | Çocuk ve Travma yazı dizimizin diğer konusu olan Öğrencinizin Travma Yaşadığına Dair Beş İpucu başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Google Reklam
Eğitim Kolektifi

Leave a Comment

Yeni Yazılar

Kızların İlk Kahramanı ya da “Uçak Babama Selam Söyle!”

Annesiyle geliştirdiği ilişki ne kadar sıcak olursa olsun bir kız çocuğunun babasıyla geliştirdiği ilişki vazgeçilmezdir.…

1 hafta önce

Babalık Etkisi Nedir? Babalar Neden Önemlidir?

Ebeveynlik tarzları, çocukların gelecekteki mutluluğunu ve başarısını derinden etkiler. Bu hepimizin hemfikir olduğu bir bilgidir.…

1 hafta önce

eğitimde bir yıl daha biterken…

ve 21-22 öğretim yılı da kapanıyor. her öğretim yılı başında yeni yıla dair planlama ve…

2 hafta önce

“Müziksiz Bir Hayat Hatadır*” Çünkü…

  Başlamadan önce: Ait olma arzusu temel bir insan motivasyonudur. Oksitosin, başkalarıyla sosyal olarak bağlı…

3 hafta önce

Eğitim Yılını Bitirirken Kalpleri Yumuşatacak 4 Anlamlı Etkinlik

  Eğitim yılı sona eriyor. Dönemin son günlerinde öğrencilerinizle sadece sohbet etmek yerine uygulayabileceğiniz ve…

3 hafta önce

Okullar Değişiyor: İşte Dünyanın En Güzel 7 Okulu

  Eğitim zihnin ve çocukların sınırlarının zorlanmasıdır. Ancak nedense bu önemli işi, yüzyıllardır hiç değişmemiş…

3 hafta önce