‘Okul’ Dediğimiz Camdan Kuleyi Yerle Bir Eden Dizi Türkiye’de: Öğretmen!

Aileler İçin
Aileler İçin
‘Okul’ Dediğimiz Camdan Kuleyi Yerle Bir Eden Dizi Türkiye’de: Öğretmen!

 

Japonya’da yayınlandığı dönemde izlenme oranlarını altüst eden ve bir öğretmenin intihar eden öğrencisi için adalet aramasından yola çıkarak, modern toplum değerlerine, gençliğin sosyal medyaya teslim oluşuna ve çoğumuzun değerine hala inandığımız ‘okul’larda ahlaki, toplumsal ve insani değerlerinin yitirilişine ayna tutan Öğretmen dizisi  Fox’ta yayınlanmaya başladı.

öğretmen dizisi ilker kalelii
Eğitimciler olarak dizi ile birlikte gündeme gelmesini umduğumuz akran zorbalığı son yılların güncel kavramlarından.

 

Orijinal ismi Mr. Hiiragi’s Homeroom olan ve yazarlığını Shogo Muto’nun, yönetmenliğini ise  Naoko Komuro, Yuma Suzuki ve Itaru Mizuno’nun yaptığı dizi,  gerilim filmleriyle tanınan Japon sinemasında dahi içerdiği şiddet dolu sahnelerle uzun tartışmalara yol açmış ve izlenme oranlarını alt üst etmiş bir çalışma olarak tanınıyor.

“Şu andan itibaren benim rehinelerimsiniz!”

Dizinin başrol karakteri Fizik öğretmeni Akif Erdem, Küçükkapı Lisesinde ikinci yılını çalışmasına rağmen sessiz, içine dönük ve okul idarecilerinin bile hakkında çok az şey bildiği genç bir öğretmendir.

Akif Erdem, son sınıfların mezuniyetine sadece günler kala öğrenciler iki yıldır çalıştığı okulda, 29 öğrencisinin bulunduğu sınıfa girer ve onlara bir ödev verir. Mezuniyetin ve yaşlarının hafifliğiyle dersten kopmuş olan ve öğretmenlerini pek de ‘ciddiye’ almayan gençler, henüz hayatlarının en önemli ödeviyle karşı karşıya olduklarının farkında değillerdir.

Oysa öğretmenleri ciddidir ve onlara eğitim yılı içinde intihar eden arkadaşları Rüya Örnek’in ölümüne aralarından kimlerin neden olduğunu itiraf etmelerini ister? Rehin alınan gençlerin bu durumdan kurtulmalarının tek bir yolu vardır; doğruyu söylemek!

O güne kadar sesini çok az yükseltmiş olan öğretmenleri, bu ölümün ardından gerekli sorgulamayı yapamayan öğrencilerine ‘ödevin’ ciddiyetini gösterebilmek ve onların dikkatini toplayabilmek için küçük çaplı bir şiddete başvuracaktır.

Günümüzde akran zorbalığı çok katmanlı psikolojik bir saldırı!
Günümüzde akran zorbalığı çok katmanlı psikolojik bir saldırı!

Akran Zorbalığı Türkiye’de Çok Yaygın!

Eğitimciler olarak dizi ile birlikte gündeme gelmesini ve tartışılmasını umduğumuz akran zorbalığı son dönemlerin güncel kavramlarından. Zorbalık kavramı küçük yaş arası öğrenciler arasında da görülebilmekle birlikte özellikle lise öğrencileri arasında giderek artan oranlarda gözleniyor.

Uzmanlar, son dönemlerde yaşanan zorbalık örneklerinin geleneksel zorbalıktan da farklı olduğunun altını çiziyorlar. Çünkü zorbalık bir zamanlar olduğu gibi bir öğrenciyle alay etmek şeklinde yaşanmıyor.

Günümüz zorbalığında hedef çoğu zaman çok katmanlı psikolojik bir saldırı. Gençler,  hedef seçtiklerin kişinin cesaretini kırmak, onu başkalarının önünde küçük düşürmek ya da güvenini sarsmak için çok farklı ve organize bir şekilde saldırılarda bulunabiliyorlar.

Akran zorbalığında asıl tehlike bu saldırıya maruz kalan genç insanın yaşadığının bir saldırı olduğunu fark edememesi ve suçlamaları üzerine giymesi.

Kurban Suçlamalara Kendisini İnandırıyor!

Öte yandan böyle bir zorbalık –tahmin edebileceğiniz gibi-  ardında  neredeyse hiç iz bırakmayan, olası bir şikayette varlığı kolayca kanıtlanmayan bir saldırı.  Kendisine zorbalık uygulanan genç, çoğu zaman kırgınlık için sessizliğe gömülüyor.

Bununla birlikte akran zorbalığında asıl tehlike olan  bu saldırıya maruz kalan genç insanın  bile yaşadığının bir saldırı olduğunu fark edememesi hatta suçlamaları üzerine giymesi ve gerçek olduğuna inanmaya başlaması.

Bir başka deyişle, saldırıya uğrayan çocuk, yaşadığının adını koyamadan duygusal bir yükle baş etmek zorunda kalıyor. Bu şekliyle günümüzün zorbalığı farkedilmesi , önlenmesi ve kurbanının korunması çok daha zor bir saldırı haline geliyor.

Öğretmenler de Zorbalığa Maruz Kalıyorlar

Peki  öğrenciler arasında yaşanan zorbalığı ilk elden fark  edip engelleyebilecek olan öğretmenler ya da okul psikolojik danışmanları neden akran zorbalığına dur diyemiyor, neden kurban seçilen öğrencileri koruyamıyorlar? Bunun nedenlerinden biri yukarıda da belirttiğimiz gibi zorbalığın ustaca üstü örtülerek yapılması ve zor durumda kalan öğrencinin yardım isteme cesaretinin yok edilmiş olması.

Ancak eğitimcilerin tepkisizliğinin  bir başka nedeni daha var: Son yıllarda öğretmenler kadrolarının giderek daha bir  oranını oluşturan sözleşmeli ve ücretli öğretmenler,  yasal statülerindeki belirsizlik ve mesleki tanımlarının tam yapılmamış olması nedeniyle ‘ders anlatmak’ dışındaki alanlara tepki verecek cesareti gösteremiyorlar. Öğretmenliğin mesleği etkisinin yasal olarak törpülenmesi, okullardaki tutum sorunlarının önemli nedenlerinden biri.

Yeri gelmişken yazalım: Bir öğretmenin iş statüsünün belirsizliği, iş tanımının yapılmamış olması ve mesleğine devam edebilmesi hakkının verilmemiş olması da öğretmenlere yapılan bir zorbalık .  Kendisi zorbalığa maruz kalan birinin bir başka kurbana destek olması her zaman kolay olmuyor!

 Toplumda Linç Kültürünün Gelişiminin Etkisi Büyük!

Ancak asıl sorulması gereken soru ise şu: Okulların gençlere öğretebileceği belki de en büyük kazanım olan birliktelik ve dayanışma duygusu nasıl bu kadar derinden zedelendi?  Kolaylıkla tahmin edebileceğiniz gibi bu kaybın kökeninde giderek  büyüyen ve normalleşen toplumsal linç kültürümüz yatıyor.  Peki öğretmen dizisi bu kadar derinlere inip bizi kendimizle yüzleştirebilecek mi?  Bunu da diziyi izlerken yaşayarak öğreneceğiz.

Etiketler: akran zorbalığı, homeroom, ilker kaleli, öğretmen dizi, türkiyede okul zorbalığı

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
konaktakiler karin karakışlı kitap

Konaktakiler

Orijinal fiyat: 22 ₺.Şu andaki fiyat: 18 ₺.

Karin Karakaşlı
Günışığı Kitaplığı
öz kitap ken robinson

Öz

Orijinal fiyat: 36 ₺.Şu andaki fiyat: 29 ₺.

Ken Robinson
Sola Unitas
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam