Okula Başlama Yaşı 69 Aya Yükseltildi!

Aileler İçinEğitimciler İçin
ilk okula başlama yaşı 69 ay olarak değiştirildi
Reklam
A+ A-

Son dönemlerin en çok eleştirilen ve velilerin aklını karıştıran uygulaması olan okula başlama yaşında Milli Eğitim Bakanlığı değişikliğe gitti. Buna göre artık 66 değil 69 ayını doldurmuş çocuklar ilkokula başlayacaklar.

Peki MEB tarafından belirlenen 2019 kaç oldu? Okula başlama yaşı ile ilgili yeni yasa ne zaman uygulanmaya başlayacak? 2019-2020 eğitim öğretim yılında ilk okula gidecek çocuklar kaç yaşında okula başlayacak? Detaylar haberimizde..

Eski Uygulama Nasıldı?

11 Nisan 2012 tarihinde yürürlüğe giren yeni eğitim yasası doğrultusunda okula başlama yaşı bir yaş erkene alınmış ve 66 ayını dolduran çocukların okula başlaması kararlaştırılmıştı. Buna göre 66 aylık çocuklar otomatik olarak ilkokula kaydediliyor, dileyen veliler uzman onaylı bir dilekçe vererek çocuklarının okul başlamasını bir yıl erteliyordu. Ancak bu uygulama çocuğun okula hazır olma durumu açısından pek çok sorunu da beraberinde getirmişti.

60 Ay Deneyimi Aileler ve Çocukları Zorlamıştı!

Bu karar pek çok aile ve öğrenci açısından zorlu bir deneyim olarak yaşandı. Çocukların okula ortalama 10-12 ay erken başlamaları aynı yasa ile uygulamaya başlanan el yazısı ile okuma yazma öğrenme kararıyla birleştiğinde ortaya büyük bir kaos çıkmış, çocukların sadece ilkokul birinci sınıfta değil izleyen yıllardaki akademik başarıları da etkilenmişti.

MEB, yeni düzenlemenin 2019-20 eğitim öğretim yılında uygulanacağını duyurdu.

MEB, yeni düzenlemenin 2019-20 eğitim öğretim yılında uygulanacağını duyurdu.

Değişiklikle ilgili 5 Mart tarihinde bir açıklama yapan Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler okula başlama yaşı ile ilgili şu bilgileri verdi;

“Şu an ki uygulamada 66 aydan küçük, 60 ayını dolduran çocukların velileri genelde çocuklarını okula vermiyor, bunun için de rapor getiriyordu. Bu raporlar, (Milli Eğitim Bakanlığının hazırlayacağı) yeni yönetmelikle kaldırılacak, tamamen velinin izni ve talebine bağlı olacak”

Amaç Çocukların Akademik Uyumunu Kolaylaştırmak

TBMM’ye sunulan teklifle bu yaş farkının azaltılarak çocukların okula uyumu ve akademik gelişiminin olumlu etkilenmesi amaçlanıyor. Süreç içerisinde yaşanılan ilkokula kayıt erteleme taleplerinin de azaltılması hedefleniyor.

Değişiklik Yasalaştı

Bu doğrultuda Geçtiğimiz Mart ayında okula başlamanın büyütüleceğini açıklayan Milli Eğitim Bakanlığı, 26 Haziran itibariyle uygulamayı yasalaştırdı ve okula başlama yaşıyla ilgili yeni detayları açıkladı.

Yeni dönemde okula başlama yaşı 69 ay oluyor. Buna göre, 69, 70, 71 aylık çocukların ilkokul 1. sınıfa kaydı zorunlu olacak. Ancak veli isteğiyle 1 yıl erteleme yapılabilecek. 66, 67, 68 aylık çocuklar okul öncesi eğitim kurumu aday kaydına alınacak fakat veli isteğiyle ilkokula 1 yıl erken başlayabilecek.

Uygulama Bu Yıl Başlıyor

MEB, yeni düzenlemenin 2019-2020 eğitim öğretim yılında uygulanacağını duyurdu. Şu anki uygulamada 66 aylık çocuklar otomatik olarak ilkokula kaydediliyor, veliler dilekçe vererek bir yıl erteliyordu.

Etiketler: , ,
Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Bunlar da Var

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

BÜLTENE KATILIN

E-posta listemize kayıt olarak yeni makalelerimizden haberdar olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkürler.

Bir hata oluştu.

Reklam
Menü