Okullar Eylül’e Kadar Açılmayacak mı?

Eğitim Politikaları
okullar ne zaman açılacak

Korona tatili ne zaman sona erecek? Okullar ne zaman açılacak? Mayıs ayı sonunda okullar yeniden açılacak mı? Okullarda yaz dönemi boyunca telafi eğitim yapılacak mı? Bu eğitim öğretim yılı EBA ile sağlanan uzaktan eğitimlerle mi tamamlanacak? yoksa okullar artık 2020 Eylül’e kadar açılmayacak mı? gibi sorular velilerin kendi aralarında en çok konuştukları konuların başında geliyor.

Yazın Telafi Eğitimi Olacak mı?

Mart ayının 3. haftası ile beraber Korona virüsün yayılımını engellemek ve çocukları korumak amacıyla başlatılan zorunlu tatil, geçtiğimiz hafta 5 hafta daha uzatılmıştı.  Veliler okulların ne aman açılacağı ve eğitimin nasıl devam edeceği sorunun yanıtını bulmaya çalışırken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yaptığı “En kısa sürede yüz yüze eğitimle telafi yapma çalışmalarımız devam ediyor” açıklaması okulların yaz dönemi boyunca açık olabileceği olasılığını akıllara getirmişti.

Dersler Eylül Ayına Kadar Durduruldu

Ancak Mart ayının sonunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından il milli eğitim müdürlüklerine gönderilen ve rutin ders görevlerinin dışındaki ders görevleri uygulamalarının, 1 Eylül 2020’ye kadar durdurulduğu ve ek ders ödemelerinin yapılmayacağını belirten genelge, bu konudaki soru işaretlerine yanıt veriyor.

Uzmanlar bu genelgenin -çok büyük olasılıkla-okulların 2020 Eylül’e kadar açılmayacağı ve derslerin EBA kayıtlı dersleri ve canlı dersleriyle sürdürüleceği anlamına geldiğini belirtiyorlar.  Aynı genelge, yaz dönemi boyunca  telafi eğitimleri için de bir çalışma olmadığını gösteriyor.

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Normal Takvimi Şöyleydi

2019 – 2020 Eğitim öğretim yılı bir dizi yeni uygulamayla başlamıştı. Bu yeniliklerden birisi tatil süreleri ve zamanlarında yapılan değişiklikti.  Okullar daha erken açılacak daha geç kapanacak ve ara tatiller eğitim öğretime eklenecekti.

Hem veliler hem de öğrenciler 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında iki ara tatil yapacak, bu eğitim öğretim döneminde başlayan bu tatil sistemi ilk kez uygulanacaktı.

Ayrıca okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5’inci sınıf öğrencileri, ortaöğretim kurumlarında eğitim ve öğretime başlayacak hazırlık sınıfı ve 9’uncu sınıf öğrencileri ile pansiyonda kalacak öğrencilerin, eğitim görecekleri okul hakkında bilgilendirilmesi, akademik ve mesleki gelişimlerinin desteklenmesi, öğrencilerin yeni girdikleri eğitim ortamına kısa sürede uyum sağlamalarına katkıda bulunulması amacıyla uyum eğitimleri alınacaktı. Bu sebeple bu sınıflar okula eylül ayında diğer sınıflardan bir hafta önce başlayacaktı.

Etiketler: okullar ne zaman açılacak

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
konaktakiler karin karakışlı kitap

Konaktakiler

Orijinal fiyat: 22 ₺.Şu andaki fiyat: 18 ₺.

Karin Karakaşlı
Günışığı Kitaplığı
öz kitap ken robinson

Öz

Orijinal fiyat: 36 ₺.Şu andaki fiyat: 29 ₺.

Ken Robinson
Sola Unitas
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam