Okullar Eylül’e Kadar Açılmayacak mı?

Eğitim Politikaları
okullar ne zaman açılacak
Reklam
A+ A-

Korona tatili ne zaman sona erecek? Okullar ne zaman açılacak? Mayıs ayı sonunda okullar yeniden açılacak mı? Okullarda yaz dönemi boyunca telafi eğitim yapılacak mı? Bu eğitim öğretim yılı EBA ile sağlanan uzaktan eğitimlerle mi tamamlanacak? yoksa okullar artık 2020 Eylül’e kadar açılmayacak mı? gibi sorular velilerin kendi aralarında en çok konuştukları konuların başında geliyor.

Yazın Telafi Eğitimi Olacak mı?

Mart ayının 3. haftası ile beraber Korona virüsün yayılımını engellemek ve çocukları korumak amacıyla başlatılan zorunlu tatil, geçtiğimiz hafta 5 hafta daha uzatılmıştı.  Veliler okulların ne aman açılacağı ve eğitimin nasıl devam edeceği sorunun yanıtını bulmaya çalışırken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yaptığı “En kısa sürede yüz yüze eğitimle telafi yapma çalışmalarımız devam ediyor” açıklaması okulların yaz dönemi boyunca açık olabileceği olasılığını akıllara getirmişti.

Dersler Eylül Ayına Kadar Durduruldu

Ancak Mart ayının sonunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından il milli eğitim müdürlüklerine gönderilen ve rutin ders görevlerinin dışındaki ders görevleri uygulamalarının, 1 Eylül 2020’ye kadar durdurulduğu ve ek ders ödemelerinin yapılmayacağını belirten genelge, bu konudaki soru işaretlerine yanıt veriyor.

Uzmanlar bu genelgenin -çok büyük olasılıkla-okulların 2020 Eylül’e kadar açılmayacağı ve derslerin EBA kayıtlı dersleri ve canlı dersleriyle sürdürüleceği anlamına geldiğini belirtiyorlar.  Aynı genelge, yaz dönemi boyunca  telafi eğitimleri için de bir çalışma olmadığını gösteriyor.

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Normal Takvimi Şöyleydi

2019 – 2020 Eğitim öğretim yılı bir dizi yeni uygulamayla başlamıştı. Bu yeniliklerden birisi tatil süreleri ve zamanlarında yapılan değişiklikti.  Okullar daha erken açılacak daha geç kapanacak ve ara tatiller eğitim öğretime eklenecekti.

Hem veliler hem de öğrenciler 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında iki ara tatil yapacak, bu eğitim öğretim döneminde başlayan bu tatil sistemi ilk kez uygulanacaktı.

Ayrıca okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5’inci sınıf öğrencileri, ortaöğretim kurumlarında eğitim ve öğretime başlayacak hazırlık sınıfı ve 9’uncu sınıf öğrencileri ile pansiyonda kalacak öğrencilerin, eğitim görecekleri okul hakkında bilgilendirilmesi, akademik ve mesleki gelişimlerinin desteklenmesi, öğrencilerin yeni girdikleri eğitim ortamına kısa sürede uyum sağlamalarına katkıda bulunulması amacıyla uyum eğitimleri alınacaktı. Bu sebeple bu sınıflar okula eylül ayında diğer sınıflardan bir hafta önce başlayacaktı.

Etiketler:
Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

3 Kitap Sana 1 Kitap Ona

Eğitim Kolektifi’nden aldığınız her 3 kitap, bir köy okulu kütüphanesine kitap armağan ediyor.

Bunlar da Var

En Yeniler

En Popüler

Okudu Yazdı Demeyin! İşte 1. Sınıfların Eğitim Hayatını Değiştirecek 5 Taktik

İşte 1. Sınıfları Başarıya Taşıyacak 5 Alışkanlık

İlkokula başlamak hem çocukların hem de ailelerinin hayatlarındaki en önemli dönemeçlerden biridir. Okuma yazma öğrenmek küçük çocuklarınızın hayatlarını kökten değiştirir. Bilgiye doğrudan ulaşabilmek –okuldaki sosyal deneyimlerle birleştiğinde- çocuğunuzu eskisinden çok…
öğrencilerimize not verirken ne kadar adiliz

Öğrencilerimize Not Verirken Ne Kadar Adiliz?

Öğrencilerin öğrenme performanslarının adil bir şekilde değerlendirilmesi ve sonucun doğru amaçlarla kullanılması bir başka deyişle öğrencinin hak ettiği notu alabilmesi eğitimin önemli basamaklarındandır. Bununla birlikte pek çok eğitimcinin ölçme ve…
Sınavlar aynı zamanda öğrencilerin geldiği ve gelecekte içine gireceği sosyo-ekonomik sınıfın da bir göstergesi.

21. Yüzyıl Okulunu 19. Yüzyıl Teknikleriyle mi Yaratacağız?

Bu makaleyi dinleyebilirsiniz Son günlerde eğitimle ilgili en çok tartışılan konuların başında okulların yakın gelecekte yaşayacağımız teknolojik, ekonomik ve toplumsal dönüşüme uyum sağlayıp sayılayamayacağı geliyor. Uzmanlara göre okullar ayak sesleri…

Dosyalar

Reklam
Menü