Okumayı Sökenlere 10 Eğlenceli Başlangıç Kitabı

Aileler İçinGenel
Okumayı Sökenlere 10 Eğlenceli Başlangıç Kitabı

İlkokul birinci sınıfa başlayan çocuklar okumaya başladılar bile. Bugüne kadar heceleyerek Ela’nın, Lale’nin maceralarını okuyan çocuklarınızın okuma alışkanlığını geliştirmek, okuma becerilerini pekiştirmek ve onlara kitapların büyülü dünyasının kapısını açmak için güzel görsellerle zenginleşmiş, kahramanlarının duygularını masalsı bir dille anlatan birbirinden güzel kitaplarla tanıştırmaya başlamanın tam zamanı.

İşte dilerseniz okuma bilmeyen çocuğunuza sizin okuyacağınız dilerseniz de ilkokul birinci sınıftaki çocuğunuza vereceğiniz güzel kitaplar..

Mutlu Olmak İçin Neye İhtiyacım Var? – Oscar Brenfier Çeviren:Mine Olgun

Ben neden varım? Büyürken neler öğrenmem gerekir? Mutlu olmak için neye ihtiyacım var? Hayat neden böyle? Özgürlük ne işe yarar? Hepimiz eşit miyiz? gibi büyük sorulara çocuklarla birlikte yanıt aramak için yola çıkan tanınmış filozof Oscar Brenifier’in 18 kitaplık serisinden bir kitap.

Brenifier, her sorusuyla çocukları fikirlerle ‘oynamaya’, sorular sormaya ve görünenin ardındaki gerçeği keşfetmeye çağırıyor. Hayatı, ucu bucağı olmayan büyük bir oyun alanına benzeten yazar, çocuklara, yaşama dair ufuk açıcı sorular yöneltirken yanıt vermekten kaçınarak, sürekli soru sorma yoluyla genç beyinleri doğru düşünmeye yönlendiriyor.

Mutlu Olmak İçin Neye İhtiyacım Var? – Oscar Brenfier Çeviren:Mine Olgun

Vapurları Seven Çocuk- Behiç Ak

Kardeşi Emre ve sıradışı masallar anlatmak konusunda usta olan annesiyle birlikte bir Boğaziçi mahallesinde yaşayan Fırat, tatil günlerinde o çok sevdiği minik Boğaz vapuruna binip karşıya geçer, balon satardı.

Mahallede yüz yıllık ahşap bir yalıda oturan Meliha Hanım ise komşularını sık sık evine davet eder, hep birlikte gülüp söylerlerdi. Ama Meliha Hanım’ın bir gün yalıdan taşınmak zorunda kalmasıyla mahalle değişmeye, güzelliklerini teker teker yitirmeye başladı. Minik Boğaz vapuru da seferden kaldırılınca, Fırat kolları sıvaması gerektiğini anladı…

Vapurları Seven Çocuk- Behiç Ak
Vapurları Seven Çocuk- Behiç Ak

Benim Müzem – Emma Lewis – Çeviren: Oğuzhan Aydın

Müzelerde sadece eski koleksiyonlar mı olur, yoksa yepyeni nesneler de sergilenebilir mi? Yaşayan ve her gün büyüyen bir müze neye benzer? Tarihi Eserler Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi, Sanat Müzesi ya da Uzay Müzesi’nde acaba neler sergilenir?

Emma Lewis’in yazıp resimlediği Benim Müzem’in son bölümde yer alan eğlenceli etkinlikler, çocuklara hem kendi koleksiyonlarını yapmaları için ilham verecek hem de müzede gördüklerini daha farklı bir gözle incelemelerini sağlayacak.

Benim Müzem- Emma Lewis – Çeviren: Oğuzhan Aydın
Benim Müzem- Emma Lewis – Çeviren: Oğuzhan Aydın

Balaban- Şiirsel Taş

Veteriner olan annesinin sayesinde, hayvanlar ve özellikle de kuşlarla güzel bir iletişim kurmayı başaran Bennu’nun en sık gördüğü rüya göç eden kuş sürüleri hakkındaydı.  Bu kez gördüğü rüyada, o sürüde kendisi de var… Uyandıktan sonra yine kuşların peşine düşen Bennu, yolda annesiyle birlikte bir balaban yavrusuna rastlıyor. Elleriyle “dokunmadan”, bir eldivenle yakaladıkları balaban yavrusunun yaralı olmadığını anladıktan sonra yaşam alanına geri bırakıyorlar. Bennu başta annesinin neden böyle yaptığını anlamıyor ama sonra en önemli noktayı kavrıyor. “Bazen en iyisi budur: Hiçbir şey yapmamak!’’

Balaban - Şiirsel Taş
Balaban- Şiirsel Taş

Bu Benim Dansım- Luciano Lozano – Çeviren: Sima Özkan

Bea okulda çok sıkılan, ders çalışmayı sevmeyen ve matematikten nefret eden bir çocuk. Bir gün annesi, okuldan, çarpım tablosunu ezberleyemezse Bea’nın o yıl sınıfta kalacağını söyleyen bir mektup alır. Bu mektuptan sonra da acaba Bea’nın sorunu ne diye doktor doktor gezmeye başlarlar. Nihayet bir psikoloğun ofisinde, radyodan yayılan tatlı melodi sayesinde iş açıklığa kavuşur: Bea’nın hiçbir sorunu yoktur. O bir balerindir. Böylece Bea, onun gibi başka çocukların olduğu bir dans okuluna gitmeye başlar ve çarpım tablosunu da ezberler. Bea, dans ederken dikkatini daha iyi topluyor ve daha kolay düşünebiliyordur.

Bu Benim Dansım- Luciano Lozano – Çeviren: Sima Özkan
Bu Benim Dansım – Luciano Lozano – Çeviren: Sima Özkan

Ayı Olmayan Ayı – Frank Tashlin – Çeviren: Şiirsel Taş

Kış uykusundaki Ayı, bahar gelip uyandığında kendini devasa bir fabrikanın ortasında bulur! Ağaçlar, çimen, çiçekler, hepsi gitmiş, yerine harıl harıl çalışan makineler ve taş yığını binalar gelmiştir. Daha da kötüsü, herkes ona bir ayı olmadığını söyleyip durmaktadır! Ayı Olmayan Ayı, komik, çarpıcı, benzersiz bir klasik. Öyküsü, resimleri ve uzun uzun konuşmayı hak ediyor.

Ayı Olmayan Ayı – Frank Tashlin – Çeviren: Şiirsel Taş
Ayı Olmayan Ayı – Frank Tashlin – Çeviren: Şiirsel Taş

Eyvah Kalbim Kırıldı! – Elif Yemenici

Kalben zeytin dallarıyla dolu, mavi beyaz bir Ege kasabasında yaşayan küçük bir kızdır. Bir gün arkadaşları oyun oynarken onu aralarına almayınca minik kalbi kırılıverir. Elif Yemenici’nin yazıp resimlediği bu kitapta Kalben’in kitap boyunca kalbini tamir etmek için aradığı farklı yollar, esprili bir şekilde okura anlatılıyor. Sanatçının bu ilk kitabında zengin Ege manzaraları hem içinizi ısıtacak hem de size yazı özletecek.

Yaşanılan üzüntüler, arkadaşlar arası kırgınlık ve kalp kırılması gibi konular küçük yaştaki çocuklar için kafa karıştırıcı olabilir. Bu öyküyle birlikte çocuklar hem bu duyguları daha yakından tanıyacak hem de paylaşmanın önemini keşfedecekler.

Eyvah Kalbim Kırıldı! – Elif Yemenici
Ayı Olmayan Ayı – Frank Tashlin – Çeviren: Şiirsel Taş

Nokta –  Peter H. Reynolds – Çeviren: Oya Alpar

“Bir nokta yap. Bakalım seni nereye götürecek.” Vashti’nin öğretmeni onu incitmeden, resim çizerek duygularını anlatabileceğini söyledi. Ama Vashti resim yapamıyordu, o bir ressam değildi. Bunu kanıtlamak için Vashti boş bir kâğıda öfkeyle bir nokta yaptı.
“İşte!” Bu minicik nokta Vashti’nin yeteneğini keşfetme yolculuğunun ilk adımı oldu.
Peter H. Reynolds bu minicik nokta masalıyla hepimizin içinde varolan yaratıcı gücümüzü dışa vurmamızı sağladı. Minicik nokta bir başlangıçtır…

Nokta – Peter H. Reynolds – Çeviren: Oya Alpar
Nokta – Peter H. Reynolds – Çeviren: Oya Alpar

Petra – Marianna Coppo Çeviren: Zeynep Zuhal Göçmen

Petra’nın yolculuğu bulunduğu yerde, kendini kocaman bir dağ olarak hayal ederken yanına bir ağaç dalının düşüvermesiyle başlıyor. Ağaç dalının peşi sıra gelen bir köpek, dalı değil de Petra’yı ağzına alıp gidiyor. İşte bu noktadan itibaren artık önceden durduğu yerde bulunmayan Petra’yı, hayat maceradan maceraya taşıyor. Kah kendini kuş yuvasında bir yumurta olarak buluyor küçük çakıl taşı kah yuvadan düştüğü su birikintisinde bir adacık…. Petra neyse o, ama hep de bir başka şey. Petra’nın kim olduğu, hayatın getirdiklerine, onun kendine bakışına ve başkalarının Petra’ya bakışına göre değişiyor. Hayat devam ettikçe hepimiz gibi Petra da yuvarlanmaya devam ediyor. Petra’nın yolculuğu hiç bitmeyecek bir yolculuk.

Petra – Marianna Coppo Çeviren: Zeynep Zuhal Göçmen
Petra – Marianna Coppo Çeviren: Zeynep Zuhal Göçmen

Küçük İnsanlar Büyük Hayaller

Rosa Parks Alabama’da bir siyahi olarak büyürken çevresinde akıp giden hayatı gözlemlemeye ve yaşanan eşitsizlikleri fark etmeye başlamıştı. Herşey bir gün otobüste seyahat ederken, şoförün ayağa kalkmasını istemesiyle başladı. Rosa, hayatının geri kalanını insanların eşitliğini sağlamak için cesaret savaşarak geçirecekti.

Küçük İnsanlar Büyük Hayaller
Küçük İnsanlar Büyük Hayaller

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

90 

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam