Eğitimciler İçin

Özgürlük Yazarları: Her Şeye Rağmen Hayatı Seçmek!

Google Reklam

Bu yazı bir film yazısı değil. Öyle olsa işimiz çok kolay olacaktı. Eğer bu yazı bir film yazısı olsa Özgürlük Yazarları filminde de diğer tüm Hollywood yapımı öğretmen filmlerinde olduğu gibi kırgın, yalnız ama yüreğini gençlere adamış bir öğretmenin herkesin yüz çevirdiği yoksul Amerikalılardan oluşan bir sınıfa girip mucize yarattığı anlatırdık size.

Sonra da uzun uzun ders yılının ilk günlerde öğrencilerin bu yeni öğretmene nasıl tepkisiz kaldıklarını; kimi suça karışmış, kimi sorunlu ailelerden gelen siyahi, Asyalı ya da Latin çocukların öğrenmeye karşı nasıl öfke kustuklarını yazardık.

Sonra da Erin Gruwell adlı öğretmenin nasıl inatla ve inançla o genç hayatları değiştirdiğini; eğitimin nasıl büyük bir mucize olduğunun altını çizer;  üstelik öğretmenin bu mucizeyi herkesin çok iyi bildiği bir araçla,  edebiyatla gerçekleştirdiğini ve 150 çocuğun hayatını kökten değiştirdiğini söylerdik.

Özgürlük Yazarları filminde Erin’i başarılı aktrist Hilary Swank canlandırdı.

Ama dedik ya bu yazı bir film tanıtım yazısı değil ve size bu filmi anlatmayacağız. Çünkü ne kadar iyi yazılmış olsa da Erin Gruwell’in hikayesi bir film senaryosu değil. Biz bu yazıda sizlere Erin Gruwell’in gerçek hikayesini anlatacağız!

Erin, sınıfında Sharaud adlı bir öğrencinin, büyük dudaklarıyla alay eden bir karikatür buldu ve onlara, ırkçılık hakkında daha fazla şey anlatmaya başladı, savaşların nasıl başladığını… soykırımların nasıl olduğunu…

Erin Gruwell Kimdir?

Erin Gruwell, 15 Ağustos 1969’da doğumludur.  Bonita Lisesinden ve  Californiya Devlet Üniversitesi’nden Laurels Seçkin Mezun Ödülü alarak mezun olmuştur.

1994 yılında, Long Beach Woodrow Lisesi’nde ders vermeye başlar.  Erin,  deneyimsiz bir öğretmen olarak çalışmaya başladığı okulun, en düşük performanslı ve davranış sorunları olan  sınıfa öğretmen olarak atanır.  Tıpkı filmde olduğu gibi, Erin’in ilk haftaları anlaşmazlıklarla dolu geçer.

Bir gün ders sırasında, “Sharaud” isimli bir öğrencinin, büyük dudaklarıyla alay eden bir karikatür bulur ve derste ırkçılık hakkında daha fazla şey anlatmaya başlar: Konu konuyu açar böylece savaşların nasıl başladığından, soykırımların nasıl yaşadığına kadar konuşmaya başlarlar.

Erin Gruwell sıra dışı bir öğretim tekniğiyle, ırkçı, çetelerle dolu bir dünyada, yepyeni bir değişim hareketi başlattı.

Dersler Teoriden Çok Gerçek Hayata Temas Edince…

Gruwell, böylece ders işleme biçimini değiştirir; öğrencilerin hayat gerçeklerine daha uygun kavramları anlatıp, onların sorunlarına çözüm arar. Bunu yaparken öğrencilerini gerçek hayat kahramanlarıyla tanıştırır.  Öğretmenlik dışında üç farklı ek işi daha yaparak kazandığı parayla öğrencilere kitaplar alır, konuk konuşmacılar getirir.  Böylece Erin Gruwell sıra dışı bir öğretim tekniğiyle, ırkçı, çetelerle dolu bir dünyada, yepyeni bir değişim hareketi başlatır.

İkinci öğretim yılından sonra, Gruwell artık öğrencileri için tam anlamıyla bir öğretmen olmuştur. Gençler, artık farklı ırklardan, kocaman bir aile olmuşlardır.

Erin’in yüzbinlerce satan ve filmin senaryosuna da kaynaklık eden Özgürlük Yazarları kitabı Türkçe’ye çevrilmedi.

‘Kimse Bitiremez’ Denen Sınıftan 150 Mezun!

1995 sonbaharında, Gruwell, öğrencilerine, okumaları için yepyeni kitaplarla dolu birer çanta verir ve değişimleri şerefine bir kutlama yapar. Erin’in 150 öğrencisinin büyük çoğu, ailelerinde liseden mezun olan ilk bireyler olur; pek çoğu da üniversitede eğitim görme şansı olan ilk kişilerhaline gelirler.

1998’de, öğrencilerinin mezun olması üzerine, Wilson Lisesi’nden ayrılır ve Long Beach’de California State University’e öğretmen olarak geçer. Gruwell, bir süre sonra Freedom Writers Foundation’ı kurar ve sıra dışı eğitim metodunu çevredeki okullara yaymak üzere çalışmalara başlar.

Erin, Aynı Dersi Vermeye Devam Ediyor!

Yazımızın başında Özgürlük Yazarları filminden görüntüler paylaştık. Bu videoda sınıfta uygulanan ve filmin en etkili sahnelerinden birini oluşturan ‘Birbirimizi Anlayalım’ oyunu senaryonun bir parçası değil, Erin’in sınıflarında uyguladığı bir eğitim tekniğiydi.  Erin Gruwell, aynı oyunu uygulamaya hala devam ediyor. Bu nedenle yazımızı, Erin Gruwell’i 28 Kasım 2019 yılında ABD’deki Cohoes Lisesi’ndeki konuşmasını ve birbirimizi anlayalım uygulamasını paylaşarak bitirmek istiyoruz.

Google Reklam
Aylin Göçmen

90lı yıllardan bu yana eğitim sektöründe yönetici, araştırmacı ve yazar olarak çalışmıştır. 2008-2013 yılları arasında Birgün Gazetesi Eğitim Sayfasında köşe yazıları yazmış; ‘Yeniden Öğrenme’ (Nobel), Aileye Rağmen (Asi Kitap) adlı kitapları kaleme almıştır.

Leave a Comment

Yeni Yazılar

Öğretmen ve Ebeveyn İnançları Matematik Başarısını Nasıl Etkiler?

Matematik başarısı bazılarımız için ulaşılması güç bir hedeftir. Matematik pek çok öğrencinin korkulu rüyası; eğitim…

1 hafta önce

Matematikte Başarılı Olanlarla Olmayanlar Arasındaki En Temel Fark!

"Öğretmenim, ben matematikte başarılı olamam. Ben matematikçi değilim." Bu sözü okullarda ne çok duyarız! Oysa…

1 hafta önce

Eğitim ve Zeka: İyi Okullar Toplumların Zekasını Yükseltebilir mi?

Eğitim ve zeka arasındaki bağlantı gerek eğitim hayatında gerekse günlük hayatta çoğumuzun ilgisini çeken güncel…

1 hafta önce

Tükenmişlik Sendromu: Son Çıkıştan Öncesi İçin Stratejiler

Kendinizi hiç yapılacaklar listenize bakarken, yapılması gereken işlerin çokluğundan korkmuş, ancak listeyi hafifletmek için harekete…

1 hafta önce

80. Yılında Köy Enstitüleri: Deneyimin Klonlanması Mümkün mü?

Son yıllarda köy enstitüleri üzerine düzenlenen sempozyum, panel ve çalıştay sayısı artıyor; köşe yazarları enstitülerden…

1 hafta önce

Eğitim Kolektifi Soruyor: Müfredatımıza Hangi Çağdaş Türk Eserinin Eklenmesini Önerirsiniz?

  Edebiyat ve müfredat üzerine hiç düşündünüz mü? Geçtiğimiz yıllarda New York Times'in Amerikalı edebiyatçılara…

4 hafta önce