Pandeminin Gizli Yüzü: Özel Gereksinimli Çocuklar

Aileler İçinEğitimciler İçin
Pandeminin Gizli Yüzü Özel Gereksinimli Çocuklar
Reklam
A+ A-

Okulların uzaktan eğitimle devam etmesi, karantina, izolasyon ve sosyal mesafe kavramlarının hayatımızda yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte özel gereksinimli çocukların yaşadığı zorluklar çok daha görünür hale geldi.

Yaklaşık 7 aydır dünya üzerindeki milyarlarca insan alışık olduğu düzeni değiştirmek ve Covid-19 pandemisine göre hayatını yeniden düzenlemek durumunda kaldı. Neredeyse bir gecede uzaktan eğitim dili öğrenildi. Uzaktan eğitim süreci, herkesin eğitimde fırsat eşitliği ilkesinin ne kadar kıymetli ve ne kadar da uygulanması zor bir ilke olduğunu fark etmesini sağladı. Anne babalar, öğretmenler ve öğrenciler uzaktan eğitim isimli evrenin içinde yer bulmaya çalışırken bir grup öğrenci bu evrenin sınırında kaldı; özel gereksinimli çocuklar.

Onlar, farklı gelişim gösteren çocuklar.. Kimileri için “kaloriferli evdeki baca deliği”, kimileri için “cennet kapısının anahtarı”… Çoğunluk için ise biraz daha özen isteyen, benzerliklerimizin farklılıklarımızdan çok daha fazla olduğu özel gereksinimli çocuklar…

Başarının Anahtarı: Rutin ve Disiplin

Yolu özel eğitimden geçen herkesin bildiği gibi özel eğitimde çocukların duygusal ve psikolojik gelişimlerine destek sağlamak için rutin ve disiplin çok önemlidir. Pandemi koşullarında, dünyanın her köşesinde özel gereksinimli çocuğu olan aileler bu rutin ve disiplini çeşitli şekillerde sürdürüyorlar. Kimi ülkelerde sokağa çıkma yasağı özel gereksinimli çocuklar için geçerli olmazken, kimi ülkelerde özel eğitim okulları azaltılmış kontenjanlar ile eğitim vermeye devam ediyor. Kimi ülkeler ise yeni normal sürecinde önceliği özel gereksinimli çocukların okullarına veriyor.

Sosyal Beceriler ve Etkileşim Geriliyor

Öte yandan, Covid-19 pandemisinin sadece akademik gelişimde değil psikososyal gelişim sürecinde de bıraktığı iz olukça büyük. Rutini bozulan özel gereksinimli çocuklar, hızlı değişim gösteren duygu durumlarına uyum sağlamakta zorlanıyor ve beceri kayıpları yaşıyorlar. Bu kayıplar,  özellikle yaygın gelişimsel bozukluğu olan öğrencilerin sosyal beceriler ve sosyal etkileşimleri konusunda kat ettikleri yolda ciddi duraksamalar ve hatta gerilemelere neden oluyor.

Ebeveynlerin Yükü Çok Arttı !

Pandemi sürecinde tüm ebeveynlerin yükü çok arttı. Ancak özel gereksinimli çocukların ebeveynlerinin sorumluluklarının daha fazla olması onları özel bir konuma getiriyor. Ev ortamında bir yandan işlerini tamamlamaya çalışan bir yandan da çocukları ile yeterince ilgilenme şansları olmayan anne babaların kaygı seviyelerinin arttığı gözlemlenmektedir. Evdeki yeni düzene uyum sağlamaya çalışan özel gereksinimli çocuklar için zaman yönetimine anne babaların çok daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir.

‘Duygu Yönetimi’ Önem Kazanıyor

Dijital teknolojinin hayatımızdaki yeri ne kadar hızlı artarsa artsın, Covid-19 pandemisinin özel gereksinimli çocuklar üzerindeki parmak izinin normal gelişim gösteren çocuklara göre daha kalıcı olacağı konusundaki endişelerini uzmanlar sıklıkla dile getirmektedir. Bu süreçte en önemli kriterin “duygu yönetimi” olduğunu dile getiren Mom’s Belief’in kurucusu Nitin Bindlish,  kendi kaygı seviyesini kontrol etmeyi başaran ebeveynlerin çocuklarının da kaygı seviyesinin daha kontrol edilebilir seviyede tutarak onların psikososyal gelişimlerine daha sağlıklı destek olabileceklerini dile getirmektedir.

Etiketler: , ,
Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

3 Kitap Sana 1 Kitap Ona

Eğitim Kolektifi’nden aldığınız her 3 kitap, bir köy okulu kütüphanesine kitap armağan ediyor.

Bunlar da Var

En Yeniler

En Popüler

Narsist Ebeveynler Öfkeli ve Kırgın Çocuklar Yetiştirir

Narsistik Kişilik Bozukluğunun Masum İşaretleri

Son zamanlarda toplumda narsizmin yükselişiyle ilgili yazılar okuyor, çevrenizdeki insanların eskisine göre çok daha kendilerine dönük olduğunu fark ediyor ve belki de kendi kendinize soruyorsunuz: ‘Yoksa ben de biraz narsist…
çocuğumun hiç arkadaşı yok

Çocuğumun Hiç Arkadaşı Yok!

Çocuğunuzun okulda arkadaşı yok mu? Çocuğunuz yalnız ve mutsuz mu? Çocuğunuz arkadaşı olmadığı için okula gitmekte zorlanıyor mu? Çocuğum arkadaşları tarafından dışlanıyor mu diyorsunuz? Çocuğunuzun arkadaşlık kuramama nedenleri nelerdir ve…

Dosyalar

Reklam
Menü