PISA Koordinatörü: Geleceğin Okulunda Kodlama Değil Sayısal Beceri Öne Çıkacak!

Aileler İçinEğitimciler İçin
Geleceğin Okullarında Kodlama Değil Sayısal Beceri Öne Çıkacak!

Son dönemlerde eğitimle ilgili en çok tartışılan konuların başında eğitimin geleceği geliyor. Pek çok uzman yakın zaman içinde yaşanacak teknoloji devriminin altını çizerken okulların da buna uyum sağlaması gerektiğini belirtiyor.  Peki geleceğin eğitimi nasıl olacak? Teknolojinin şekillendireceği toplumlarda sınıflarda hangi uygulamalar ön plana çıkacak?  Çocuklarımıza hangi becerileri öğretmemiz gerekiyor?

Bu yazıda bu sorulara eğitim dünyasının tanınmış isimlerinden OECD Eğitim ve Beceriler Başkanlığı Direktörü  Andreas Schlecher’in açıklamalarıyla yanıtlamak istiyoruz. Ülkelerin eğitim yatırımlarını ve eğitim politikalarına dair kararlarını yakından izleyen Schlecher’a göre geleceğin okullarında daha paylaşımcı, proje odaklı ve kişiselleştirilmiş müfredatların öne çıkacak ve bu temaları doğru uygulayan ülkelerin daha başarılı hale gelecek.

Öğrencilere dijital okuryazarlık kazandırmalı ve modern dijital dünyanın aktif bir katılımcısı olmalarını sağlamalıyız.
Öğrencilere dijital okuryazarlık kazandırmalı ve modern dijital dünyanın aktif bir katılımcısı olmalarını sağlamalıyız.

Teknolojiyi Doğru Yorumlamalıyız!

Geleceğin dijital dünyasında başarılı olmak için gerekli bilgi ve becerileri geliştirmek önemli. Ancak Schlecher’a göre pek çoğumuz bilişim devrimini sadece kodlama ya da yazılım olarak algılıyoruz. Oysa kodlama günümüz teknolojilerinde yolumuzu bulmak için kullanılan belli bir teknik. Günümüzde çok popüler olsa da gelecekte de aynı önemi koruyacağının bir garantisi yok. Hatta büyük olasılıkla şu anki öğrenciler mezun olduklarında kodlama büyük ihtimalle modası geçmiş bir araç olacak.

Geçmişte öğrenciler alıcı konumundayken, öğretmenler baskın bilgi kaynağıydı. Gelecekte buna yer yok.
Geçmişte öğrenciler alıcı konumundayken, öğretmenler baskın bilgi kaynağıydı. Gelecekte buna yer yok.

Önemli Olan Dijital Okur Yazarlık!

Bu nedenle okullarda verilecek eğitimde de sadece bir tekniğe odaklanmak yerine sayısal düşünme ve veri bilimini öne çıkarması gerekiyor. Öğretimin odağında düşünme ve neden-sonuç ilişkisi kurabilme becerileri olmalı. Yüksek kalitede bir programlama eğitimi için geniş ve dengeli bir müfredata ihtiyacımız var. Öğrencilere dijital okuryazarlık kazandırmalı, bir düzeyde geleceğin iş dünyasına hazır kılmalı ve modern dijital dünyanın aktif bir katılımcısı olmalarını sağlamalıyız ve öğretimde sayısal düşünme becerileri ve veri biliminin öne çıkarmalıyız.

Artık neyi bildiğimiz önemli değil. Önemli olan bu bildiklerimizle neler yaptığımız.
Artık neyi bildiğimiz önemli değil. Önemli olan bu bildiklerimizle neler yaptığımız.

Eğitimde Proje Temelli Yaklaşım Bizi Bekliyor!

Schlecher’a göre şimdiye kadar öğretim programları ders odaklıydı, gelecekte proje temelli olacak. Geçmişte eğitim hiyerarşikti. Öğrenciler alıcı konumundayken, öğretmenler baskın bilgi kaynağıydı. Fakat gelecekte buna yer yok. Öğrenciler de kaynakların hazırlanmasında söz sahibi olacak. Bu daha iş birliğine dayalı bir çalışma anlayışı da demek. Yani alışılageldik çalışma normlarında da bir değişiklik ortaya çıkacak.

Çocuklarımıza Düşünme Becerisi Kazandırmalıyız!

Eskiden sınıflarda öğrendiğimiz bilgilerin hayatımız boyunca kalacağını farz ediyorduk. Ancak artık neyi bildiğimiz önemli değil; çünkü zaten bilgi parmaklarımızın ucunda. Google zaten her şeyi biliyor. Önemli olan bu bildiklerimizle neler yaptığımız.

Çocuklarımıza bildiklerimizi öğretirsek, onlar da bizim adımlarımızı takip etmek için bunları belki yeterince hatırlayabilir. Fakat onlara, güvenilir yön bulma becerileri kazanmalarında yardımcı olabilirsek, çocuklarımız da karmaşık, değişken ve belirsiz gelecekte kendi yönlerini bulabilirler.

Geleceğin okulları teknolojinin potansiyelini kullanarak bilginin daha özgür bir şekilde yayılmasında görev alacak.

Sırada Kişiselleştirilmiş Eğitimler Var

Geçmişte eğitimin temel amacı, standartlaşma ve itaatti. Öğrenciler, belli yaş gruplarına göre dağılarak, aynı standart müfredatta eğitim alıyordu. Fakat gelecekte buna yer yok; kişiselleşmiş bir eğitim deneyimden bahsediyoruz. Öğrencilerin kişisel tutku ve kapasitelerine göre şekillendirilen öğretim programlarını daha çok konuşacağız. Geçmişte okullar, teknolojik adalardı. Gelecekte teknolojinin potansiyelini kullanarak bilginin daha özgür bir şekilde yayılmasına görev alacak. Geçmiş interaktifti, gelecek ise paylaşımcı. Öğrenmenin bir yer değil, bir aktivite olduğunu bilmeliyiz. Gelecek, inovatif işbirliklerine kapı aralayacak. Karmaşık öğrenme sistemlerinin dışında kalmak bizi sınırlar. Güçlü öğrenme ortamları sürekli sinerji yaratarak, profesyonel, sosyal ve kültürel birikimlerimizi zenginleştirecek. Bunu okullarda, üniversitelerde ve iş dünyasında görüyoruz. Bu bakış açısının etkisi artacak.

Kaynak:
Hürriyet gazetesinde 19.03.2019 tarihinde yayınlanmış olan Andreas Schleicher’dan eğitim dünyasına uyarı adlı makaleden özetlenmiştir.

Etiketler: andreas schleicher, çocuklar için gelecek becerileri, eğitim politikaları, eğitimde analitik beceriler, eğitimde başarı nasıl sağlanır, eğitimde eşitsizlik, geleceğin eğitimi, PISA Direktörü, PISA sonuçları, sayısal eğitim, sınav baskısı

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
öz kitap ken robinson

Öz

Orijinal fiyat: 36 ₺.Şu andaki fiyat: 29 ₺.

Ken Robinson
Sola Unitas
kalemler yaşar kemal kitap

Kalemler

Orijinal fiyat: 30 ₺.Şu andaki fiyat: 25 ₺.

Yaşar Kemal
Yapı Kredi Yayınları
Boş Ayna kitap , Karyl McBride

Boş Ayna

Orijinal fiyat: 149 ₺.Şu andaki fiyat: 120 ₺.

Karyl McBride
Okuyan Us Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam