Kategoriler: Aileler İçinGenel

Psikopatların Empati Kurma Yeteneği Vardır, Sadece Kullanmazlar

Google Reklam

Günlük hayatta psikopat, narsist ya da makyevalist olarak nitelendirilen insanların empati yeteneğine sahip olmadıkları sıkça dile getirilir. Bu insanların kendilerini başkalarının yerine koyamadıkları, başka insanların duygularını anlayamadıkları düşünülür. Yapılan yeni bir araştırma bu konudaki düşüncelerini değiştirecek gibi gözüküyor.

Narsistler Empati Kuramıyor mu?

Kişilik ve Bireysel Farklılıklar dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre karanlık özellikler üçlemesi olarak bilinen psikopati, narsisizm ve makyevalizm seviyeleri yüksek kişilerin empati kurma becerisinin olduğu, sadece kullanmayı tercih etmedikleri ortaya konmuştur. İsveç’teki West Üniversitesi’nin psikoloji biriminde çalışan Doç. Dr. Petri Kajonius’a göre normal psikopatlar hakkında doğru bildiğimiz birçok yanlış var.

Toplumdaki psikopatlar, narsistler, makyevalistler diğer insanların duygularını tanırlar ama önemsemezler.

Araştırma Farklı Bir Gerçeğin Altını Çiziyor

Toplumda genel olarak psikopatların bazı zamanlarda duygusuz olduğu, başkalarıyla empati kurma becerisinin olmadığı, diğer zamanlarda ise tam anlamıyla işlevsel davranabildikleri düşünülmektedir. İnsan Kaynakları-topluluk örneklemi kullanılarak yapılan çalışmada bu durumun gerçekliği araştırılmıştır.

278 katılımcının katıldığı çalışmanın sonucuna göre karanlık özellikler üçlemesi ile empati kurma eğilimi arasında negatif bir ilişki varken empati kurma becerisi ile hiçbir ilişkisi yoktur.

Duyguları Tanır ama Önemsemezler

Karanlık özellikler üçlemesi ölçeğinden yüksek puan alan kişiler şu cümlelerle aynı fikirde olmuşlardır; “bazen sorun yaşayan insanlar için kendimi üzgün hissetmiyorum.”,”başka insanların talihsizlikleri beni ciddi anlamda rahatsız etmiyor.” Ama aynı kişilerin farklı duyguları yaşayan kişilerin resimleri gösterilip duygu tanımlaması yapılmasının istendiği çok yönlü empati ölçeğinden aldığı puanlar yüksektir.

İnsan Kaynakları alanında çalışan ve karanlık özellikler üçlemesi seviyesi yüksek olan kişiler empati kurabilme becerisine sahiptir sadece empati kurmayı tercih etmemektedir. Bir başka deyişle toplumdaki psikopatlar, narsistler, makyevalistler diğer insanların duygularını tanırlar ama önemsemezler.

Araştırmada aynı zamanda bilişsel beceri ile empati kurma becerisi arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Ancak her araştırmada olduğu gibi bu araştırmanın da sınırlılıkları vardır. Bu çalışma klinik örneklemde (psikopat ya da narsist olarak tanımlanan kişilerde) gerçekleştirilmemiş, küçük bir örneklem kullanılmış ve katılımcıların kendilerini değerlendirmeleri istenmiştir.

Kaynak:
Bu makale “Individuals with dark traits have the ability but not the disposition to empathize“ by Petri J. Kajoniusa and Therese Björkmana adlı makaleden uzman psikolojik danışman Bingül Kemiksiz Uzel tarafından çevrilmiştir.
Google Reklam
Eğitim Kolektifi

Leave a Comment

Yeni Yazılar

Köy Okulları Açılıyor mu? Yeni Karar Neler İçeriyor?

  Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim Kolektifi olarak da gündemde tutmaya çaba gösterdiğimiz bir konuda önemli…

2 gün önce

Leonardo Da Vinci’den Çocuklara 7 Ders

Da Vinci insanlık tarihinin şüphesiz  en sıra dışı kişiliklerinin başında gelir; bir rönesans dâhisidir; ressam,…

1 hafta önce

Neden 2-7 Yaş Beyin Gelişiminin En Önemli Dönemidir?

Albert Einstein’ın çocukluğunu bilenler, büyüdüğünde bilim dünyasına büyük katkılarda bulunacak bir bilim insanı olacağını tahmin…

1 hafta önce

Ölçme ve Değerlendirme: Not Verirken Ne Kadar Adiliz?

  Ölçme ve değerlendirmenin adil bir şekilde yapılması ve sonucun doğru amaçlarla kullanılması bir başka…

1 hafta önce

Daha Uzun ve Akıllı Çocukların Sırrı, Genetik Olarak Farklı Ebeveynler‏!

Çocuklarınıza bir üstünlük vermek istiyor musunuz? O halde eşinizi okyanus ötesinden bulun. Daha uzun ve…

2 hafta önce

İki Sınav, İki Sistem: Fransa’daki Lise Bitirme Sınavı Bizi Kendi Eğitim Sistemimizle Yüzleştiriyor!

Dünyanın hemen hemen her ülkesinde öğrenciler lise eğitimlerini bitirirken sınavlara girer ve bu sınavlardaki başarılarına…

4 hafta önce