Kategoriler: Aileler İçinGenel

Psikopatların Empati Kurma Yeteneği Vardır, Sadece Kullanmazlar

Google Reklam

Günlük hayatta psikopat, narsist ya da makyevalist olarak nitelendirilen insanların empati yeteneğine sahip olmadıkları sıkça dile getirilir. Bu insanların kendilerini başkalarının yerine koyamadıkları, başka insanların duygularını anlayamadıkları düşünülür. Yapılan yeni bir araştırma bu konudaki düşüncelerini değiştirecek gibi gözüküyor.

Narsistler Empati Kuramıyor mu?

Kişilik ve Bireysel Farklılıklar dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre karanlık özellikler üçlemesi olarak bilinen psikopati, narsisizm ve makyevalizm seviyeleri yüksek kişilerin empati kurma becerisinin olduğu, sadece kullanmayı tercih etmedikleri ortaya konmuştur. İsveç’teki West Üniversitesi’nin psikoloji biriminde çalışan Doç. Dr. Petri Kajonius’a göre normal psikopatlar hakkında doğru bildiğimiz birçok yanlış var.

Toplumdaki psikopatlar, narsistler, makyevalistler diğer insanların duygularını tanırlar ama önemsemezler.

Araştırma Farklı Bir Gerçeğin Altını Çiziyor

Toplumda genel olarak psikopatların bazı zamanlarda duygusuz olduğu, başkalarıyla empati kurma becerisinin olmadığı, diğer zamanlarda ise tam anlamıyla işlevsel davranabildikleri düşünülmektedir. İnsan Kaynakları-topluluk örneklemi kullanılarak yapılan çalışmada bu durumun gerçekliği araştırılmıştır.

278 katılımcının katıldığı çalışmanın sonucuna göre karanlık özellikler üçlemesi ile empati kurma eğilimi arasında negatif bir ilişki varken empati kurma becerisi ile hiçbir ilişkisi yoktur.

Duyguları Tanır ama Önemsemezler

Karanlık özellikler üçlemesi ölçeğinden yüksek puan alan kişiler şu cümlelerle aynı fikirde olmuşlardır; “bazen sorun yaşayan insanlar için kendimi üzgün hissetmiyorum.”,”başka insanların talihsizlikleri beni ciddi anlamda rahatsız etmiyor.” Ama aynı kişilerin farklı duyguları yaşayan kişilerin resimleri gösterilip duygu tanımlaması yapılmasının istendiği çok yönlü empati ölçeğinden aldığı puanlar yüksektir.

İnsan Kaynakları alanında çalışan ve karanlık özellikler üçlemesi seviyesi yüksek olan kişiler empati kurabilme becerisine sahiptir sadece empati kurmayı tercih etmemektedir. Bir başka deyişle toplumdaki psikopatlar, narsistler, makyevalistler diğer insanların duygularını tanırlar ama önemsemezler.

Araştırmada aynı zamanda bilişsel beceri ile empati kurma becerisi arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Ancak her araştırmada olduğu gibi bu araştırmanın da sınırlılıkları vardır. Bu çalışma klinik örneklemde (psikopat ya da narsist olarak tanımlanan kişilerde) gerçekleştirilmemiş, küçük bir örneklem kullanılmış ve katılımcıların kendilerini değerlendirmeleri istenmiştir.

Kaynak:
Bu makale “Individuals with dark traits have the ability but not the disposition to empathize“ by Petri J. Kajoniusa and Therese Björkmana adlı makaleden uzman psikolojik danışman Bingül Kemiksiz Uzel tarafından çevrilmiştir.
Google Reklam
Eğitim Kolektifi

Leave a Comment

Yeni Yazılar

25 Milyar Harcayarak 17 Bin Okulu Kapattık!

Hani bazen Japonya’nın küçücük bir istasyonuna "sadece" tek bir öğrenci için her sabah giden trenin…

3 hafta önce

Neden Köy Okulları Yeniden Açmalıyız?

  Türkiye'de 1989 yılından bu yana köy okulları kapatılıyor ve milyonlarca köy öğrencisi yıllardır uzaklardaki…

3 hafta önce

“Kendi Okulunu Kendin Yap” Kampanyalarından Kemal Sunal Filmlerine Eğitim Hakkı Kavramını Yitirmek

Bu dosyamızda 70’li yılların en önemli eğitim kavramlarından birini, Eğitim Hakkı kavramını yeniden düşünecek ve…

1 ay önce

Çocuklar Satın Alma Kararımızı Nasıl Etkiliyor? Çocuk Etkisi Üzerine Şaşırtıcı Gerçekler

Bir markette ya da alışveriş merkezinde istediği alınmadığı için bağırarak ağlayan ya da kendisini yere…

1 ay önce

Eğitim Hakkı: Kendi Dilini Bulamamış Bir Söylem – Seçkin Özsoy

  Bu makaledeki amacım, eğitime ilişkin bütün tikel durumlara uygulanabilir bir eğitim hakkı kuramı taslağı…

1 ay önce

Eğitim Hakkı ve Eğitim Ekonomisi – Yakup Kepenek

  Ekonomik ve sosyal haklar ve bunların içinde eğitim hakkı, kapitalist üretim biçimine geçişin ve…

2 ay önce