Rüzgar Telefonu: Yas Tutmanın Evrensel Yolu

Aileler İçinGenel

İnsanlar yaslarını nasıl yaşar? Yitirdiklerinin ardından acılarını nasıl paylaşır, hayata tekrar nasıl tutunur? Bizimki gibi acısını içine gömerek yaşamayı çok iyi bilen toplumlar bile gün gelir öyle büyük kayıplar yaşarlar ki bu soruyla yüzleşiverirler. Çünkü bazen acılarımız öyle derin hale gelir ki; yeniden nefes alabilmek için acıyla bir arada yaşayabilmek için yeni çözümler bulmak gerekir.

Tıpkı yaşlı bahçıvan Itaru Sasaki gibi..

Kimdir Itaru Sasaki?

Kuzeninin ölümcül bir kansere yakalandığını öğrendiğinde derin bir acıyla sarsılan Japon bir bahçıvandır. Sasaki, kuzeninin ölümünden ardından ona seslenmek, duygularını anlatmak için bir yol arar ve bahçesine bir telefon kulubesi yerleştirmeye karar verir. Böylelikle kuzenini hissedebilir.

Sasaki’nin deyimiyle bu bir rüzgar telefonudur. Anlatılanları rüzgarın kanatlarında cennete taşıyacak; kaybettiği kuzeni dışında hiç kimseye ulaşmayan, hiçbir yere bağlı olmayan bir ankesörlü telefondur.

Ancak hayat dünyanın her köşesinde zorluklarla doludur. Sadece bir yıl sonra Sasaki’nin yaşadığı kasaba olan Ötsuchi’de büyük bir tsunami meydana gelir. Ötsuchi’de 1200, bölgenin tamamında ise 15000 kişi hayatını kaybeder. Sasaki, rüzgar telefonunu bölgesindeki insanların paylaşımına açmaya karar verir. Yaşanan felakette aile üyelerini, arkadaşlarını kaybedenlere sevdiklerine rüzgar telefonuyla seslenebileceklerini söyler. O günden bu güne otuz binden fazla kişi bu telefonu kullanmıştır.

7 Ocak 2017’de bölgede gerçekleşen büyük bir fırtına, Sasaki’nin telefon kulübesine zarar verir. Kasabalılar kulübeyi el birliğiyle bir gece içinde onarırlar. 2018’de kulübenin çok eskidiğini söyler Sasaki. Kasabalılar bir milyon yenden fazla bağış toplarlar, daha sağlam bir alüminyum kulübe kurulur.

Oakland, ABD'de Japonya'dan sonra dünyanın ikinci rüzgar telefonu açıldı.

Rüzgar Telefonu Yayılmaya Başlar..

Zaman içerisinde rüzgar telefonu dünyada başka kayıplarda da kullanılan bir yöntem haline gelir. Kaliforniya Oakland’da Jordan Stern adlı bir sanatçı, Ghost Ship adlı sanat deposunda çıkan yangında hayatlarını haybeden 36 kişiyi anmak üzere bir rüzgar telefonu inşa eder.

rüzgar telefonu

Deniz Meltemi Telefonu…

2018 yılında Japonya’nın Aichi kentinde yaşayan bir karı koca, bu sefer kırmızıya boyanmış bir telefon kulübesi inşa eder. “Deniz meltemi telefonu”  -shiokaze no denwa- adı verilen bu telefon 2009 yılında, 18 yaşında intihar ederek hayatını kaybeden Kazuko’nun anısına yapılmıştır.

Evinizdeki bir rüzgar telefonuyla siz de yitirdiklerinize seslenmeyi düşünebilirsiniz.
Evinizdeki bir rüzgar telefonuyla siz de yitirdiklerinize seslenmeyi düşünebilirsiniz.

Bildiğimiz Anlamda Dünya Yıkıldığında..

Büyük doğal afetlerden sonra bildiğimiz dünya paramparça olur. Dünyanın güvenli bir yer olduğuna dair inancımız sarsılır. Normallik algımız kaybolur. Konfor alanımızdan çıkmak ve hiç istemesek de yeni bir yaşam öyküsü inşa etmek durumunda kalırız.

rüzgar telefonu

Hayat hikayemizi yaşadığımız kayıplar karşısında yeniden uyarlamak ve bu süreçte birçok stres yaratan etken ile mücadele ederek yas tutarız. Rüzgar telefonu tam da bu noktada hem bize hem de çocuklara destek olabilecek terapotik bir nesnedir.

Depremde kaybettiklerimiz ile rüzgar telefonu aracılığıyla yapılandırılmış bir şekilde iletişim kurduğumuzu düşünmek, onlara veda etmemizi sağlayacak ve yeni hayat öykümüzü yazma konusunda bize destek olacaktır.

Sonra da Tüm Dünya..

Dönelim Sasaki’nin telefonuna… 2020’den itibaren dünyanın pek çok ülkesinde ama özellikle Kuzey Amerika’da çok sayıda rüzgar telefonu kurulur. İnsanların kaybettiği kişilere duydukları özlemi ifade etmelerinin bir yolu olmaya başlar.

İlginizi çektiyse rüzgar telefonlarının dünya üzerindeki konularını mywindphone.com adlı web sitesinden izleyebilirsiniz.

Etiketler: deprem, rüzgar telefonu, wind phone, yas süreci

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
kalemler yaşar kemal kitap

Kalemler

Orijinal fiyat: 30 ₺.Şu andaki fiyat: 25 ₺.

Yaşar Kemal
Yapı Kredi Yayınları
Boş Ayna kitap , Karyl McBride

Boş Ayna

Orijinal fiyat: 149 ₺.Şu andaki fiyat: 120 ₺.

Karyl McBride
Okuyan Us Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam