Sanat Eğitiminin Çocuklara Sanat Dışında Kazandıracağı 8 Beceri

Aileler İçin
Aileler İçin
Sanat ağırlıklı dersler öğrencilerin sadece yaratıcılıklarını geliştirmekle kalmaz aynı zamanda akademik başarılarına da katkıda bulunur.

Çoğumuz resim, müzik gibi dersleri ‘gerçek’ derslerden yorulmuş çocuklarımıza nefes aldıran, biraz dinlendiren ve yeniden matematik ve fen derslerine konsantre olmalarına yardımcı olan eğlenceli dersler olarak düşünürüz.

Okullarda ‘ciddi’ derslerle ilgilenen öğretmenler ders saatleri yetmeyince müzik derslerinde matematik anlatmaya devam eder; öğrencilerin karne ortalamalarını resim, beden eğitimi derslerine verdikleri tam notlarla yükseltir; kendilerine sanat alanlarında kariyer seçen öğrencilerine çoğu zaman dudak bükerek izlerler. Özellikle de sınıflar ilerlediğinde bu dersler kariyer hedefleri, sınavlar, dershaneler, özel derslerle meşgul öğrencilerin ajandalarındaki gereksiz elemandır.

Peki o zaman neden dünyanın geri kalanında sanat derslerine bu kadar çok önem verilir? Sanat eğitimi almak çocuklarımızın kişiliğine nasıl boyutlar kazandırır? Yok eğer ille de resim, edebiyat, müzik benim için önemli değil diyorsanız bir sanat formuyla azda olsa haşır neşir olmak çocuğumuza hangi sosyal ve kişisel becerileri kazandırır?

İşte size sanat odaklı derslerin çocuklarımızın hayatlarına kazandırabileceği anlam,  değer ve tutumların bir bölümü.

Herhangi bir alanda emek vermek ve ustalaşmaya başlamak çocuğun özgüvenini yükseltebilecek en önemli deneyimlerden biridir.
Herhangi bir alanda emek vermek ve ustalaşmaya başlamak çocuğun özgüvenini yükseltebilecek en önemli deneyimlerden biridir.

Yaratıcılık

Ee doğal olarak dediğinizi duyar gibiyiz. Sanat dersi tabi ki çocukların yaratıcılıklarını geliştirir. Ancak yaratıcılık sadece renkleri farklı şekilde bir araya getirmek, objelerin formları değiştirmek değildir. İyi bir sanat eğitimiyle çocuklar kendilerini ifade etmenin, çevrelerini daha iyi anlamanın ve bunun alışılmış yolların dışında yapabilmenin eğitimini alırlar. Sanat aynı zamanda çevrelerindeki dünyayı ve kendilerini kavrayışlarını geliştirecek; sıradanlığı aşmalarına yardımcı olacaktır.

Yükselen Akademik Başarı

Sanat ağırlıklı dersler öğrencilerin sadece yaratıcılıklarını geliştirmekle kalmaz aynı zamanda akademik başarılarına da katkıda bulunur. Düzenli olarak–müzik, resim, drama- gibi sanat faaliyetlerinde bulunan öğrencilerin matematik, fen alanlarında başarılı olma, bu derslerde bir sunuş yapma, kompozisyon yazma, ödül alma, konuşma yapma olasılıkları –sanatla ilgilenmeyen öğrencilere göre- dört kat daha yüksektir.

Özgüven

Herhangi bir alanda emek vermek, ilerlemek sonra da ustalaşmaya başlamak çocuğun özgüvenini yükseltebilecek en önemli deneyimlerden biridir. Sanatta kazanılan ilerleme çocuğun toplumsal görünürlüğünü de arttırır. Bir müzik aleti çalan, şarkı söyleyen, resim sergisine katılan çocuk yaşadığı gelişim sürecini de kavrayacak ve özgüveni çok daha yükselecektir.

Özellikle küçük yaştaki çocuklar kalem tutarak, fırçayı farklı açılarda  kullanarak oyun hamurlarını kullanarak, makas kullanarak, basit müzik aletleriyle ritim tutmayı öğrenerek ince motor becerilerinde yaşıtlarından daha hızlı bir gelişim sağlarlar.
Özellikle küçük yaştaki çocuklar kalem tutarak, fırçayı farklı açılarda  kullanarak oyun hamurlarını kullanarak, makas kullanarak, basit müzik aletleriyle ritim tutmayı öğrenerek ince motor becerilerinde yaşıtlarından daha hızlı bir gelişim sağlarlar.

Motor Becerileri

Özellikle küçük yaştaki çocuklar kalem tutarak, fırçayı farklı açılarda  kullanarak oyun hamurlarını kullanarak, makas kullanarak, basit müzik aletleriyle ritim tutmayı öğrenerek ince motor becerilerinde yaşıtlarından daha hızlı bir gelişim sağlarlar. Bu erken gelişim kümüle ederek çocuğun ilerideki gelişimine katkıda bulunacaktır.  

Görsel Öğrenme

Sanat eğitimi çocuklara dünyayı farklı şekilde tasarlama ve yorumlama becerisi kazandırır. Sanat eğitimi alan çocuk dünyaya eleştirel bakabilmeyi, görsel bilgiyi doğru yorumlamayı, farklı görsel formları farketmeyi  ve bunların arasında tercihler yapabilmeyi öğretir. Bu başlı başına büyük bir gelişimdir.

Bireysel gibi gözüken performans alanlarında da öğrenme süreci büyük oranda takım çalışmasına, işbirliğine ve birlikte öğrenmeye dayanır.
Bireysel gibi gözüken performans alanlarında da öğrenme süreci büyük oranda takım çalışmasına, işbirliğine ve birlikte öğrenmeye dayanır.

Karar Alma

Sanat uygulamaları öğrencilerin karar alma becerileri güçlendirir. Çünkü her uygulama gibi sanat uygulamaları da içinde pek çok karar barındırır. Bu karar, öğrencinin diğer alanlardaki karar etkinliğini de geliştirecektir. Dil, sözcükler, renkler, melodiler, formlar gibi konulardaki kararlar size basit gözükse de öğrencinin tercihler yapma, karşılaştırma, eleştirel düşünme, kararlarının sonuçlarını düşünme gibi becerilerini geliştirecektir.

Azim

Dışarıdan bakıldığında öyle gözükmese de bir konuda deneyim kazanmak sadece çok düzenli tekrarlarla, çalışmayla elde edilir. Sanat uygulamaları çocuğunuza düzenli çalışmayı, sonuç alıncaya kadar vazgeçmemeyi ve azimli olmayı öğretecektir.

Pekçok sanat formu çocukların hep birlikte çalışmasını gerektirir.
Pekçok sanat formu çocukların hep birlikte çalışmasını gerektirir.

İşbirliği

Pekçok sanat formu çocukların hep birlikte çalışmasını gerektirir. Bireysel gibi gözüken performans alanlarında da öğrenme süreci büyük oranda takım çalışmasına, işbirliğine ve birlikte öğrenmeye dayanır. Sorumlulukların paylaşılması ve ortak bir hedef için çalışmak tıpkı grup sporlarında olduğu gibi çocuklarımıza iyi birere ekip oyuncusu olmayı öğretecektir.

Etiketler: çocuk eğitimi, çocuk ve sanat, çocuk yetiştirme, karne, not

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam