Öğrenci Merkezli Sınıf Tasarımları Eğitimi Değiştiriyor !

Eğitimciler İçin
Öğrenci Merkezli Sınıflar Eğitimi Değiştiriyor.

Bir öğretmen olarak mesleğe bakışımın sonsuza kadar değiştiğini anı çok iyi hatırlıyorum. Bizim semtteki Starbucks’ta oturmuş sunuşum üzerinde çalışıyordum. Bir an için etrafıma baktım; herkes rahat, huzurlu bir şekilde kendi işine dalmış görünüyordu. Bazı müşteriler klasik ahşap sandalyelerde otururken ben kucağımdaki bigisayarımla pencere kenarındaki geniş, konforlu koltuklardan birine yerleşmiştim. Kısık sesli müzik, yumuşak ışıklar, içerideki tasarım pek çok kişiyi cezbetmiş gibi gözüküyordu. Eğer canım rahat koltuğumdan kalkıp başka bir koltuğa oturmak isterse bunu yapmakta da serbesttim. İşte okuldaki sınıfımı baştan aşağıya değiştirmeye böyle karar verdim.

Artık sınıflarımızı öğrencilerimizin daha fazla iletişim kurabileceği, yaratıcı ve eleştirel düşünebileceği şekilde tasarlamalıyız
Artık sınıflarımızı öğrencilerimizin daha fazla iletişim kurabileceği, yaratıcı ve eleştirel düşünebileceği şekilde tasarlamalıyız

70 Yıldır Değişmeyen Sınıflarda Yeni Dünyaya Hazırlanabilecek miyiz?

Bir öğretmen olarak dikkatimi benim için gerçekten önemli olan şeyden uzaklaştırmamaya dikkat ederim: Öğrencilerimden. Eğer öğrencilerimizin motivasyonu ve sınıflarına hissettikleri aidiyet duygusu bizim için önemliyse, o zaman biz de öğretmenler olarak gereken şeyleri yapmakla yükümlüyüz.

Öğrencilerimize dışarıdaki hızla değişen dünyayı anlatmaya çalıştığımız sınıfların son 70 yıldır hiç değişmemiş olması sizce de biraz garip değil mi? Bugünlerde sınıflarımızı paylaştığımız genç kuşaklar on-line olmadıkları ve dünyadaki her çeşit bilgiye bir parmak darbesiyle uğraşamadıkları bir dünyanın varlığından haberdar bile değiller. Sınıfın dışındaki dünya onlara seçeneklerle dolu, heyecanlı bir dünya sunarken biz nasıl öğrencilerimizin sadece bizim çizdiğimiz yolda, bizim yaptığımız tercihlerle yaşamalarını umabiliriz?

Artık sınıflarımızı öğrencilerimizin daha fazla iletişim kurabileceği, yaratıcı ve eleştirel düşünebileceği şekilde tasarlamalıyız; ve öğrencileri o eski sıralarda, birbirlerinin yüzüne bakmadan, hareket etmeden, yerlerinden kaldırmadan yapabilmemiz mümkün değil.

Sınıfın dışındaki dünya onlara seçeneklerle dolu, heyecanlı bir dünya sunarken biz öğrencilerimizin sadece bizim yaptığımız tercihlerle mutlu olmalarını umabilir miyiz?
Sınıfın dışındaki dünya onlara seçeneklerle dolu, heyecanlı bir dünya sunarken biz öğrencilerimizin sadece bizim yaptığımız tercihlerle mutlu olmalarını umabilir miyiz?

Araştırmalar Ne Söylüyor?

Şunu belirtmek isterim: Sınıfta uyguladığım her şeyi son dönemlerdeki araştırmaların sonuçlarına göre yapıyorum. Sınıfımı yeniden tasarlarken de onlara artık hep aynı sırada oturmak zorunda olmadıklarını söylerken de yine araştırma sonuçlarından faydalandım.

Sınıfta yarattığımız değişikliğin bazı faydalarını anında görmeye başladık. Örneğin öğrencilerin istedikleri yerde oturabileceklerine dair yeni kuralımız kısa zamanda öğrencilerin daha mutlu ve neşeli olmalarıyla, beyne daha fazla oksijen gitmesiyle, öğrencilerin fazla enerjilerinin bir bölümünü kullanabilmeleriyle sonuçlandı. Çocuklar sınıftaki değişiklikleri öyle sevdiler ki okul devamlarında gözle görülür iyileşmeler oldu. En önemlisi sanırım öğrencilerim kendilerini daha önemli hissetmeye başladılar ki bu bütün duruşlarını değiştirdi.

Doğal olarak akademik sonuçlarımızda da ciddi bir yükselme yaşadık. Çünkü fiziksel faaliyetlerin akademik performansla, sağlıkla ve tutum değişikliğiyle bağlantılı olduğunu gösteren pek çok araştırma sonucu var. Örneğin Matthew T. Mahar’a göre sınıf içindeki basit aktiviteler bile öğrencilerin performansını arttırmaya yetiyor. Araştırmalara göre sınıf içinde kısa süreli fiziksel faaliyetler için molalar vermek öğrencilerin konuya odaklanma süresini ve konsantrasyonunu arttırıyor. Bu artış özellikle de derse ilgisi en az olan öğrencilerde gözlemleniyor.

Öğrenci Merkezli Sınıflar Eğitimi Değiştiriyor.
Çocuklar sınıftaki değişiklikleri öyle sevdiler ki akademik sonuçlardan, okul devamlarında kadar gözle görülür iyileşmeler yaşandı.

Pahalı Olmak Zorunda Değil

Sınıfınızda yapacağınız fiziksel değişikliklerin mutlaka çok pahalı olmasına gerek yok. Bununla birlikte Hokki Stool adlı sandalyelere bütçemizin önemli bölümünü ayırdığımızı söylemeliyim. Bunun dışındakiler sizin yaratıcılığınıza kalmış. Hatta kullanacağınız rengarenk  şilteler, yoga matleri, alçak masalar,  elma sandıkları,  farklı büyüklüklerde kullanılmış çerçeveler ve posterler  için velilerinizden de yardım isteyebilirsiniz. Pek çok velinizin bu fikre nasıl heyecanla yaklaştığını görünce şaşıracaksınız.

Sınıfınızda yapacağınız fiziksel değişikliklerin mutlaka çok pahalı olmasına gerek yok.
Sınıfınızda yapacağınız fiziksel değişikliklerin mutlaka çok pahalı olmasına gerek yok.

Sınıfınızı Daha İyi Yöneteceksiniz!

Peki bütün bu işlemlerden sonra nasıl sonuçlar aldık? Şundan eminim ki sadece eski sıralarımızı dışarıya çıkartıp yerine masalar yerleştirmek bile sınıftaki öğrencilerimizin motivasyonunu,sınıfa olan bağlılığını ve davranışlarındaki tutarlılığı önemli miktarda arttırdı.

Bir sınıf yeniden tasarlamak ve öğrencilere istedikleri yere istedikleri zaman oturma izni vermek eğitim felsefemizde deyim yerindeyse kökten bir değişiklik yarattı. Öncelikle ben öğretmen olarak görevlerimin değiştiğinin hemen fark ettim. Örneğin dikkatimin büyük kısmını hangi öğrencimin nerede oturduğu ve önündeki projeyle ne kadar ilgilendiğine vermeye başladım. Benim bu konuda farkındalığım arttıkça onlara ‘nasıl bir öğrenme ortamında, nasıl bir oturma  biçimiyle daha verimli olabilecekleri’  konusunda küçük bilgiler vermeye ve kendi eğilimlerini farketmelerini sağlamaya başladım. Öte yandan öğrencilerime daha fazla tercih ve karar alma fırsatı verdikçe sınıf  yönetimi açısından kendimi çok daha yetkin hissetmeye başladım.

Sadece eski sıralarımızı dışarıya çıkartıp yerine masalar yerleştirmek bile sınıftaki motivasyonu ve bağlılığını önemli miktarda arttırdı.
Sadece eski sıralarımızı dışarıya çıkartıp yerine masalar yerleştirmek bile sınıftaki motivasyonu ve bağlılığını önemli miktarda arttırdı.

Uygulamak İsteyenlere Küçük Öneriler:

  • Bütün sınıfı yeniden tasarlarken kendi büyük öğretmen masamı ya da dolabımı bu değişimin dışında tutamazdım. Benim eşyalarım ve eski öğretmen pozisyonum da bu değişime ayak uydurmalıydı. Kendim için sadece eşyalarımı yerleştireceğim küçük bir dolap seçtim.
  • Eşyalarımızı grup çalışmalarını kolaylaştıracak şekilde tasarladığımız için sınıfın ortasında ortak çalışmalar için büyük bir alan bıraktık. Sınıf toplantılarımız ve ders başlangıçlarımızı hala burada yapıyoruz.
  • Her öğrencinin kişisel öğrenme malzemeleri için (dergiler, kitaplar) sınıfın girişinde ortak bir kutu kullanma kararı aldık.
  • Öğrencilerinizin nerede oturacaklarına karar vermesinden önce bütün bir gün boyunca farklı sandalyelerde oturarak kendileri için en uygun yeri seçmelerine izin verin.
  • Sınıfta öğrenci sayısından daha fazla oturma düzenlemesi yapmak önemli.  Yapılacak çalışmaya göre öğrenciler farklı yerlerde oturmaya ihtiyaç duyabiliyorlar.
  • Öğrencilerim kendi seçtikleri oturma alanında derse yeterince katılmamaları durumunda yerlerini değiştireceğimi biliyorlar.

Kaynak:
Bu yazı sınıf tasarımları ve öğrencilere esnek oturma modelinin öncülüğünü yapan Kayla Delzer’in TEDx konuşmasından ve 22 Nisan 2016 tarihli Flexible Seating and Student-Centered Classroom Redesign adlı makalesinden Ayşe Kayar tarafından çevrilmiştir. Makalede kullanılan görseller Kayla Denzer’in tasarladığı sınıfa aittir.

Etiketler: çocuk, eğitim, eğitimde üçüncü öğretmen, sınıf tasarımı, yeni sınıflar

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
sevdalı bulut nazım hikmet kitap

Sevdalı Bulut

Orijinal fiyat: 115 ₺.Şu andaki fiyat: 100 ₺.

Nazım Hikmet
Yapı Kredi Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam