Eğitimciler İçin

TEDed-x Eğitimcileri Öğrenmenin Geleceğini Anlatıyor

Google Reklam

Eğitimin geleceği nasıl olacak? Öğrenciler, hangi bilgileri, nasıl tekniklerle öğrenecekler? Geleceğin okullarında neler farklı olacak? TEDed-x Yaratıcı Eğitimcilerine eğitimin geleceğine dair fikirlerini sorduk. Yanıtları sarsıcı, şaşırtıcıydı; öğrenmenin geleceğinde ‘Kendi Maceranızı Seçmeye’ Hoşgeldiniz!

Rivera’ya göre öğrenciler ezber bilgi yerine yaratıcılık ve sorun çözmeye odaklanacak.

Sınıflarda Daha Fazla Yaratıcılık Olacak

‘Geleceğin sınıflarında bir çeşit ‘kendi maceranı belirle’ tarzı çeşitlilik hakim olacak. Çünkü meslek ve kariyerler bu çeşitliliği istiyor olacak. Bilginin sadece sunulduğu sınıf ortamları –ilkokullarda bile- kalmayacak. Öğrenciler bilgiyi değil bu bilgiyle ne yapmaları gerektiğini öğrenecekler.’

# Josefino Rivera, Öğretmen, Buenos Airos,Arjantin

Prevanzano sınıfların en iyi öğrenmeyi hedefleyen atölyelere dönüşeceğini söylüyor.

Sınıflar Atölyelere Dönüşecek

Sınıflar bilginin tahtada anlatıldığı ve kitaplardan takip edildiği pasif öğrenme merkezlerinden, öğrencilerin süreçte sorumluluk aldıkları aktif öğrenme merkezlerine dönüşecek. Edebiyat ve matematik hala müfredatta olacak ancak bugüne kadar anlatıldığından daha farklı bir şekilde anlatılacak. Matematik bir çeşit problem çözme, daha iyi düşünebilme becerisi haline gelecek. Edebiyatta öğrenciler, okudukları öykülerin hayatları için ne anlam ifade ettiğini düşünecekler.

Şimdiki gibi ezberi ölçen sınavlar kalmayacak. Öğrenciler öğrendiklerini uygulamalı projelerle gösterecekler. Eleştirel düşünme, farklı sorunları çözebilme, farklı düşünebilme en çok istenen becerilerden olacak.

Öğretmen ise eski yargılayıcı, yönetici pozisyonu yerine ihtiyaç duyulan yerlerde, gerekli yönlendirmeleri yapan bir lidere dönüşecek. Amaç çocukların yaratıcı, tasarımcı kişiler olarak eğitilmesi. Bunu nasıl sağlarsınız? Yollarından çekilip, özgürce ilerlemelerine izin vererek!

# Nicholas Provenzano, Öğretmen, Michigan, ABD.

Jung’a göre sabit sınıflar ortadan kalkacak, öğrenciler hareket halinde olacak.

Sabit sınıflar, Fiziksel Kampüsler Ortadan Kalkacak

Bunun yerine, öğrenciler sınıftan sınıfa gezecek, özellikle de gerçek hayattaki öğrenme ortamlarından faydalanacaklar. Öğrenme sadece okulun fiziksel sınırlarına bağımlı kalmayacak. Özellikle lise ve üniversite öğrencileri, gruplar halinde yaşayıp, projelerini gerçekleştirmek için farklı öğrenme ortamlarından faydalanacaklar. Hatta size bunun için bir örnek de verebilirim. Minerva Okulları’nı inceleyebilirsiniz.

# Hyuk Jang, Eğitimci, Busan, Güney Kore.

Kristine Sargyan’a göre öğrencilere sınırlar ve imkansızlıklar yerine olasılıklar ve çözümler öğretilecek.

Öğrencilere Hiçbirşeyin İmkansız Olmadığı Öğretilecek.

Eğitimdeki öğrenme engelleri, bazı durumlarda öğrenciye dayatılan imkansızlık durumları ortadan kalkacak, gelecekte daha çok olasılıktan, cesaretten söz edeceğiz. Hatta bunu eğitimin bir parçası yapmaya hemen başlayabiliriz.

# Kristine Sargyan, eğitimci, Erivan, Ermenistan.

Godoy’a göre eğitim farklı disiplinleri bir araya getirirken, gündelik hayata ve sosyal sorunlara da ağırlık verecek.

Eğitim Şimdikinden Çok Daha FarklıBir İşlev Üstlenecek

Bir bütün olarak eğitim pek çok disiplini içerecek ve sosyal adalet konusunda bir önceliği olacak. Eğer dünyayı değiştirmek istiyorsak, önce sınıfları değiştirmek zorundayız. Hatta bunu hemen yapmalıyız çünkü zenginle yoksul arasında büyük bir uçurum var.

# Eduardo Godoy, eğitimci, Sao Paulo, Brezilya.

Hadar gelecekte okulların daha farklı deneyimler sunan, esnek öğrenme merkezleri olacağını belirtiyor.

2050’de Okullar Hala Var Olacak mı?

Öğretmenlik ölmek üzere olan bir meslek mi? Eğer değilse ve öğretmenlere hala ihtiyacımız varsa o zaman sınıfları kökten değiştirmek zorundayız. Okulların bugün olduğu  şekliyle  sürdürülebileceğini zannetmiyorum; eskisi gibi sıralar, tahtalar, sıralanmış öğrenciler. Onun yerine sanal gerçekliğin yardımıyla farklı deneyim ve bilgilere ulaşılabilecek,  öğrenciler bilgiyi yorumsuz, tartışmasız kabul eden bir konumdan , fikir değişimi, tartışmalar yapabilen aktif pozisyonlara geçecekler.

# Sharon Hadar, Educator in Raanana, Israel

David Miyashiro, okulların teknolojinin hızına ayak uyduramamasından endişe duyuyor.

2050’deki iş hayatının bugün yaşadıklarımızla çok küçük bir benzerliği kalacak. Umarım aynı dönüşümü okullarda da yaşarız. Örneğin geleceğin okulları öğrencilerin güçlü yönlerini, ilgilerini, değerlerini fark etmelerine; sonra da bu becerilerle olabileceklerinin en iyisi olabilmelerini sağlamalıdır. Teknoloji açısından ise, okulların şimdiki gibi eskilerle yetinen değil, en son bilgi teknolojilerinin kullanıldığı yerler olacağını ummak istiyorum.

David Miyashiro, İdareci, Cajon Valley Union School District, California, ABD

Yılın öğretmeni de seçilen Albritton okulların büyük bir değişim geçireceğine inanmıyor

Alternatifleri düşünelim; bence okul tasarımı çok fazla değişmeyecektir.

“Gerçekçi olalım. Okul yapıları son 50 yıl içinde öyle büyük değişimler geçirmedi. Hatta ders bittiğinde zil çalmaktan bile vazgeçmedik. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda da çok köklü değişimler olabileceğine inanmıyorum.”

# Vicki Albritton, educator in Georgia, United States

Google Reklam
Eğitim Kolektifi

Leave a Comment

Yeni Yazılar

Kızların İlk Kahramanı ya da “Uçak Babama Selam Söyle!”

Annesiyle geliştirdiği ilişki ne kadar sıcak olursa olsun bir kız çocuğunun babasıyla geliştirdiği ilişki vazgeçilmezdir.…

1 hafta önce

Babalık Etkisi Nedir? Babalar Neden Önemlidir?

Ebeveynlik tarzları, çocukların gelecekteki mutluluğunu ve başarısını derinden etkiler. Bu hepimizin hemfikir olduğu bir bilgidir.…

1 hafta önce

eğitimde bir yıl daha biterken…

ve 21-22 öğretim yılı da kapanıyor. her öğretim yılı başında yeni yıla dair planlama ve…

2 hafta önce

“Müziksiz Bir Hayat Hatadır*” Çünkü…

  Başlamadan önce: Ait olma arzusu temel bir insan motivasyonudur. Oksitosin, başkalarıyla sosyal olarak bağlı…

3 hafta önce

Eğitim Yılını Bitirirken Kalpleri Yumuşatacak 4 Anlamlı Etkinlik

  Eğitim yılı sona eriyor. Dönemin son günlerinde öğrencilerinizle sadece sohbet etmek yerine uygulayabileceğiniz ve…

3 hafta önce

Okullar Değişiyor: İşte Dünyanın En Güzel 7 Okulu

  Eğitim zihnin ve çocukların sınırlarının zorlanmasıdır. Ancak nedense bu önemli işi, yüzyıllardır hiç değişmemiş…

3 hafta önce