Kategoriler: Eğitimciler İçin

Tükenmişlik Sendromu: Son Çıkıştan Öncesi İçin Stratejiler

Google Reklam

Kendinizi hiç yapılacaklar listenize bakarken, yapılması gereken işlerin çokluğundan korkmuş, ancak listeyi hafifletmek için harekete geçme konusunda da bir o kadar bunalmış olarak buldunuz mu?

İşaretleri fark edilmemiş bir tükenmişlik durumu bizi sadece çalışma alışkanlıklarımızı değil hayatımızı da değiştirmeye zorlayabilir. Çalışma hayatımızla ilgili zorlanmakla kalmaz, sosyal ilişkilerimizde ve özel hayatımızda da zorlanabiliriz.  Peki ya buraya gelmeden yapılabilecek şeyler yok mu? Tabi ki var. Hadi gelin, tükenmişlik hissetmeye başladığınızda son çıkışı beraber bulalım…

İlk Adım Durumu Fark Etmek

Yaklaşan tükenmişliğin en önemli iki belirtisi, düşük enerjiye sahip olmak ve çalışmaktan korkmaktır.  Durup bedeninizi dinlemek için kendinize zamana ayırın ve kendinizi dinlemeyi deneyin.   Vücudunuz size ne söylüyor? Zihninizin durumu nedir? Ruhunuz genişliyor mu yoksa daralıyor mu?

Dikkat: Çöküşün Bir Öncesi Enerji Patlamasıdır

Zihinsel, fiziksel veya duygusal bir çöküşten önce çoğumuz çok enerjik hissederiz.  Bedenimiz, bizi bir maratonun bitiş çizgisine ulaştıran enerji patlaması gibi, yüksek düzeyde stresi yönetmemize yardım edecek geçici bir başa çıkma enerjisi oluşturabilir. Sağlıklı, sürdürülebilir enerji ile sonunda tükenmişliğe yol açan stresten beslenen enerjiyi ayırt etmek önemlidir.

Bu arada küçük bir not: Enerjinizi korumak için kafeine güvenmekten kaçının. Kafein ve diğer uyarıcılar, tükendiğimiz zamanlarda bile aldatıcı bir enerji duygusu verir ve bedenimizin sinyallerini duymamızı engeller.

Söz Vermekten Kaçınmak Kontrolün İlk Adımı

Tükenmişlik sendromunun öncesinde daha fazla iş üstlenmek için istek duyarız. Bu süreçte sizi fazla zorlayabilecek sözler vermemek konusunda dikkatli olun. Sizden gerçekte ne isteneceğini ve bu noktada akıllıca bir seçim olup olmadığını düşünün.

Tükenmişliğe yol açan yaygın bir başka hata ise, hafta sonları veya tatilleri daha fazla iş için kullanmaktır. Hafta sonu ve tatiller gerçekten dinlenmek içindir. Sürdürülebilir bir stres yönetimi stratejisi için hafta sonu ve tatillere iş içerikli çalışmalar eklemeyin.

Kendinizi Koruyacak İlkeler Geliştirin

Kendinizi tükenmekten kurtarmak için faydalı kurallar belirleyin; her gün öğle yemeği molası vermek, işi 17:00’de bırakmak, bir gündeki toplantı sayısını sınırlamak gibi… Sizin için neyin işe yaradığını bulun. Yapabileceğinizden daha fazlasını yapma eğilimine karşı kendinizi koruyun.

Kendinize Değer Vermekten Korkmayın

Çoğumuz yaptığımız işin kendimizden daha değerli olduğuna düşünürüz. Bu nedenle de sadece işimizde iyi sonuçlar elde ettiğimizde takdir göreceğimize inanırız. Tükenmişlik sendromunu ve sonrasını yönetmenin yollarından biri kişinin kendisiyle iyi bir ilişki geliştirmesinden geçer. Kendisini düşünmek, kendisini nelerin  mutlu edeceğini fark etmek; hayatın gerçek değerlerini, ödüllerini anlamak ve bunların ardından gitmek kişiyi çok daha doğru bir hayata yönlendirecektir.

Google Reklam
Bingül Kemiksiz Uzel

1986 Ankara doğumludur. İlkokulu Ankara ve İstanbul’ da, Ortaokul ve Liseyi Tekirdağ Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır. 2004 yılında Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’ ne girmiş, 2010 yılında yüksek onur derecesiyle mezun olmuş ve Prof. Dr. Turhan Oğuzkan ödülüne layık görülmüştür. Üniversite eğitimi sırasında Erasmus programı ile İsveç-Stockholm Üniversite’ sine gitmeye hak kazanarak 6 ay boyunca “Early Childhood Education” alanında eğitim almış ve bir İngiliz okulunda staj yapmıştır. Mezun olduktan sonra 9 ay süre ile özel bir dershanede sınava hazırlanan öğrencilerle çalışmıştır. 2010-2015 yılları arasında Tekirdağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde görev yapmıştır. Maltepe Üniversitesi Gelişim Psikolojisi tezli yüksek lisans eğitimini 2012 yılında bitirmiştir. 450 saatlik MEB onaylı Aile ve Çift Terapisi eğitimi, Terapötik Kartlar Eğitimi, Kriz Müdahale Eğitimi, Çözüm Odaklı Terapi eğitimi, Mülteci Çocukların Topluma Uyumu Eğitimi, Özel Eğitimde Alternatif Öğretim Teknikleri, Çocuk Değerlendirme Testleri, Sanat Terapisinin Erken Çocukluk Döneminde Kullanımı, Çocuk ve Ergenlerle Klinik Görüşme Teknikleri, İhmal ve İstismarda Aile ve Çocuğa Yaklaşım Eğitimi, Proje Döngüsü Yönetimi, Siber Zorbalık Eğitimi, Çocuk ve Ergenlerde Psikiyatrik Rahatsızlıkların Genel Tanımı Eğitimi, Yaratıcı Dramayla Grup Rehberliği Eğitimi, EMDR 1. düzey eğitimi katıldığı eğitimlerden bazılarıdır.

Leave a Comment

Yeni Yazılar

Anaokulu Müfredatı: Artık Daha Az Oyun, Daha Çok Ezber

Anaokulu müfredatı değişti. Bir zamanlar çocuklarımızı makas kullanmayı, şarkı söylemeyi öğrensinler, arkadaş edinsinler diye gönderdiğimiz…

6 gün önce

Çocuğum Okula Gitmek İstemiyor! Okul Reddi Nedir?

Okul reddi nedir? Neden bazı çocuklar okula gitmek istemez? Bu isteksizliğin ardında nasıl süreçleri vardır?…

2 hafta önce

Birinci Sınıfa Başlamak: İşte 14 Etkili Öneri

Birinci sınıfa başlamak küçük bir çocuğun hayatındaki en büyük ve zorlu adımlardan biridir. Çocuğunuz anne…

2 hafta önce

Okulda Başarı: İşte 1. Sınıfları Başarıya Taşıyacak 5 Alışkanlık

Okulda başarı sağlamak uzun ve iyi sonuçlar verecek bir eğitim hayatının ilk işaretlerinden biridir. İlkokula…

2 hafta önce

Okulda Arkadaş Edinme: Çocuğumun Hiç Arkadaşı Yok!

Çocuğunuzun okulda arkadaşı yok mu? Çocuğunuz yalnız ve mutsuz mu? Çocuğunuz arkadaşı olmadığı için okula…

2 hafta önce

Okul Kaygısıyla Başetmenizi Sağlayacak 5 Kitap

Okula başlamak çocukların hayatındaki en büyük değişikliklerden biridir.  Çocuklar bazen anne babasından ayrılmak, yeni arkadaşlarla…

2 hafta önce