Türkiye 10 Yaşındaki Atakan’ı Konuşuyor: 5 Ayda 250 Kitap Okudum!

Aileler İçin
Aileler İçin
atakan kayalar kimdir

Türkiye 10 yaşındaki Atakan Kayalar’ı sosyal medyada paylaşılan bir video ile tanıdı. Avcılar Mustafa Kemal Paşa Ortaokulu beşinci sınıf öğrencisi Atakan Kayalar, son 5 ayda 250’den fazla kitap okuduğunu söyledi. Peki Atakan Kayalar kimdir?

Kitap fuarında rastlantı sonucu bir okuyucunun videosuyla tanıştığımız 10 yaşındaki Atakan Kayalar, okuduğu kitaplarla gündemin baş köşesine oturdu. Okumayı çok sevdiğini ve son 5 yada 250 kitap okuduğunu söyleyen genç öğrenci, aynı zamanda okuduğu kitapların niteliğiyle de herkesin dikkatini çekti. Atakan’ın okuduğu kitaplar arasında Jean Jacques Rousseau’nun Toplum Sözleşmesi, Spinoza’nın Etica’sı, Palton’un Devlet’i, Richard Dawkins’in Tanrı Yanılgısı, Gen Bencildir gibi kitaplar olan ve  Avcılar Mustafa Kemal Paşa Ortaokulu beşinci sınıf öğrencisi olan Atakan Kayalar kendisini şöyle tanıtıyor:

“Çoğu insan ‘seni görünce kitaplığımın sadece sayfalardan oluşan bir yığın olduğunu fark ettim’ demiş. Yapmayın. Olmaz."
“Çoğu insan ‘seni görünce kitaplığımın sadece sayfalardan oluşan bir yığın olduğunu fark ettim’ demiş. Yapmayın. Olmaz.”

“Adım Atakan. Bu kadar. Fazla anlatabilecek hayat hikayem yok. Metafor uzmanıyım desem olmaz, beyin cerrahıyım desem olmaz, cumhurbaşkanıyım desem olmaz. Felsefeyle ilgilisin galiba dedim. Eğitim ve bireysel haklar üzerine konuşuyorduk. Tam olarak hatırlamıyorum. Okuduğum kitaplara bakacak olursak. Kayı serisinin tamamını okudum. Nutuk okudum. Homeros İlyada okudum. Böyle Buyurdu Zerdüşt okudum”

"Adım Atakan. Bu kadar. Fazla anlatabilecek hayat hikayem yok!"
“Adım Atakan. Bu kadar. Fazla anlatabilecek hayat hikayem yok!”

“Önce Ahlak Eğitimi Verilmeli”

Okul öncesi felsefe eğitimi verilmesi gerektiğini ifade eden Atakan Kayalar, “Okuldan önce ayrıca bir ahlak eğitimi, ahlak, terbiye ve saygı eğitimi verilmesi gerekiyor. Ondan sonra ise felsefe eğitimi verilmesi gerekiyor. Eskiden felsefe ve psikoloji derdim ama artık sadece felsefe diyorum. Küçük çocuklara psikoloji öğretmekte büyük bir sıkıntı vardır. İnsan hep kendinde bir şeyler arar. Gider şizofreniye bakar. Ben böyle miyim, ben şöyle miyim, ben öyle olacak mıyım, ben böyle olacak mıyım, benim düşüncelerim nasıl, ya ben şizofreniysem diye düşünmeye başlar. O yüzden ilk önce felsefe ondan sonra ise tarih öğretilmelidir” ifadelerini kullandı.

"Okuldan önce ahlak eğitimi, ahlak, terbiye ve saygı eğitimi verilmesi gerekiyor. Sonra da felsefe..."
“Okuldan önce ahlak eğitimi, ahlak, terbiye ve saygı eğitimi verilmesi gerekiyor. Sonra da felsefe…”

“Cumhurbaşkanı Olursam Eğitim Sistemini Değiştireceğim”

İleride psikiyatrist olmayı istediğini ifade eden Kayalar, “Mesleki hedefin dışında başka bir hedefim daha var: Cumhurbaşkanlığı.” dedi. Cumhurbaşkanı olunca eğitim sistemini değiştirmeyi istediğini dile getiren Kayalar, “Eğitim sisteminin problemi ne?” sorusuna, ” ‘Problem var’ demedim. İlk olarak okul öncesinde saygı ve terbiye eğitimi almalı insanlar. Çünkü görüyoruz örneklerini.” diye konuştu.

“Lütfen Kitap Okuyun”

Sosyal medyada kendisiyle ilgili yorum yapanlara çağrı yapan Atakan Kayalar, “Çoğu insan ‘seni görünce kitaplığımın sadece sayfalardan oluşan bir yığın olduğunu fark ettim’ demiş. Yapmayın. Olmaz lütfen. Kitap okuyun” şeklinde seslendi. 10 yaşındaki Atakan’ın öncelikli kitap önerileri ise Hayvan Çiftliği – George Orwell ve Küçük Prens – Antoine De Saint Exupery.

Etiketler: 5 ayda 250 kitap, filozof atakan, küçük felsefeci

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam