Unicef’ten Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde Salgın Sınıfı

Eğitim PolitikalarıEğitimciler İçin
Unicef’ten Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde Salgın Sınıfı

68 boş sıra. 168 kullanılmayan sırt çantası. 168 milyon çocuğun askıya alınmış gelecekleri.  UNICEF, hükümetlere okulların yeniden açılmasına öncelik vermeleri gerektiğine dikkat çekmek amacıyla New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde kurduğu “Salgın Sınıfı”nı tanıttı.

Dünya Genelinde 888 Milyon Çocuk Etkilendi

UNICEF’in yeni yayımladığı verilere göre, dünya genelinde 168 milyondan fazla çocuğun okulu COVID-19 kaynaklı önlemler  nedeniyle neredeyse  bir yıldır kapalı.  Ayrıca, dünya genelinde yaklaşık 214 milyon çocuk, diğer bir deyişle her 7 çocuktan 1’i, yüz yüze eğitimlerin dörtte üçünden fazlasını kaçırdı.

Okulların Kapatılmasına İlişkin İnceleme raporunda, Mart 2020 ile Şubat 2021 tarihleri arasında 14 ülkedeki okulların büyük ölçüde kapalı kaldığı belirtiliyor. Bu ülkelerin üçte ikisi Latin Amerika ve Karayipler’de bulunuyor. Bu durum okul çağındaki yaklaşık 98 milyon çocuğu etkiledi. Bu 14 ülke arasında okulların en çok kapalı kaldığı ülke ise Panama oldu. Onu El Salvador, Bangladeş ve Bolivya izledi.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore, “COVID-19 salgınının ikinci yılına girmek üzereyken, dünya genelinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarının eğitim açısından yarattığı kriz ve acil durum bir kez daha kendini hatırlatıyor. Yüz yüze eğitimden uzak kalan çocuklar her geçen gün daha da geride kalırken en ağır bedeli de en savunmasız durumda olanlar ödüyor. Bu çocukların bir yıl daha yüz yüze eğitime sınırlı biçimde ya da hiç erişememeleri riskini göze alabilecek durumda değiliz. . Okulları açık tutma ve normale dönüş planları arasında bu hususa  öncelik verme konusunda hiçbir çabadan kaçınılmamalı,” dedi.

Unicef’ten Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde Salgın Sınıfı

Okulların kapatılması, çocukların eğitimi ve iyi olma halleri üzerinde yıkıcı etkilere yol açtı. En savunmasız gruplardaki çocukların ve uzaktan eğitime erişim imkânı olmayan çocukların bir daha okula dönmeme ve hatta çocuk evliliğine ve çocuk işçiliğine zorlanma riski arttı. UNESCO’nun son verilerine göre, dünya genelinde 888 milyonu aşkın çocuk, okulların tamamen veya kısmen kapalı olması nedeniyle eğitimlerinde aksamalar yaşamaya devam ediyor.

Okullar dünya genelinde okul çağındaki çocukların büyük çoğunluğunun akranlarıyla etkileşimde olup destek alabildiği, sağlık ve bağışıklama hizmetlerine, ayrıca besleyici gıdalara erişim sağlayabildiği temel kurumların başında geliyor. Okulların kapalı kalma süresi ne kadar uzarsa, çocuklar çocukluk dönemi için kritik önem taşıyan bu unsurlardan o denli yoksun kalacak.

UNICEF eğitimin taşıdığı aciliyete dikkat çekmek ve devletlerin okulları açık tutması ya da normale dönüş planlarında bu konuya öncelik vermelerine olan ihtiyaç konusundaki farkındalığı artırmak amacıyla bugün “Salgın Sınıfı”nı tanıttı. Salgın Sınıfı , dünyanın her köşesinde boş kalan sınıfları hatırlatmak amacıyla 168 boş sıradan oluşuyor ve her sıra, okulların neredeyse bir yıl boyunca kapalı kaldığı ülkelerde yaşayan bir milyon çocuğu temsil ediyor. .

Henrietta Fore, “Bu sınıf, çoğunluğu neredeyse tam bir yıl boyunca boş kalan milyonlarca eğitim merkezini temsil ediyor. Her boş sıranın arkasında çocukların askıya alınan olanaklarını simgelemek üzere boş bir sırt çantası asılı. Bu kilitli kapılar ve kapalı binalar çocuklarımızın geleceğinin belirsiz bir süreyle askıya alındığını gösteriyor, bu gerçeği gözardı edemeyiz. Bu  durum devletlere şu mesajı veriyor: Okulların yeniden ve eskiye kıyasla daha iyi bir şekilde açılmasına öncelik vermemiz şart”, dedi.

Öğrenciler sınıflarına döndükçe eğitime yeniden adapte olmaları ve kaçırdıkları konulara yetişmeleri için desteklenmeleri gerekecek. Okulları yeniden açma planlarına, çocukların geri kaldıkları konuların telafi edilmesine yönelik çalışmalar da dahil edilmeli. UNICEF, devletlere, çocukların ve ergenlerin gelişimine ve iyi olma haline katkıda bulunmak için kapsamlı hizmetler sunmaları yönünde çağrıda bulunuyor. Bu bağlamda, her öğrencinin kendine özgü ihtiyaçlarına öncelik verilerek okullarda telafi dersleri, sağlık ve beslenme, ruh sağlığı ve koruma tedbirleri vb. konularda hizmetler sunulmalı. UNICEF’in UNESCO, UNHCR, WFP ve Dünya Bankası’yla birlikte hazırladığı Okulların Yeniden Açılmasına Yönelik Çerçeve isimli belgede ulusal ve yerel yetkililer için uygulamaya yönelik tavsiyeler sunuluyor.

UNIQUE IDENTIFIER: UN0423727 görsel Unicef izniyle kullanılmıştır.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
kalemler yaşar kemal kitap

Kalemler

Orijinal fiyat: 30 ₺.Şu andaki fiyat: 25 ₺.

Yaşar Kemal
Yapı Kredi Yayınları
öz kitap ken robinson

Öz

Orijinal fiyat: 36 ₺.Şu andaki fiyat: 29 ₺.

Ken Robinson
Sola Unitas
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam