Yüz Yüze Zorbalık Siber Zorbalıktan Çok Daha Yaygın!

Ayın DosyasıAileler İçin
Yüz Yüze Zorbalık Siber Zorbalıktan Çok Daha Yaygın!

İngiltere’de gerçekleştirilen bir araştırma, sosyal medya kullanımının yükselen yaygınlığına ve internetin günümüz çocukların hayatlarındaki merkez rolüne rağmen yüzyüze zorbalığın siber zorbalıktan çok daha yaygın olduğunu ortaya koydu.

İngiltere’de yaşayan 15 yaşında 110 bin genç ile iki ayı aşkın sürede gerçekleştirilen araştırma 15 yaşındaki gençlerin %27’sinin  geleneksel zorbalığa maruz kaldığını ancak aynı yaş grubunda siber zorbalık şikayetlerinin ‘1in altına kaldığı gösteriyor.

Siber Saldırı Geleneksel Zorbalığın Yeni Aracı

Aynı araştırmaya göre, online olarak zorbalık yaşayan her 10 gençten 9’u aynı zamanda yüzyüze zorbalığa da maruz kalıyor. Bu bilgi, siber zorbalığın tek başına bir saldırı aracı olarak kullanılmak yerine geleneksel zorbalığın alanını genişleten bir başka saldırı aracı haline geldiğini ortaya koyuyor.

Bu veri, son dönemlerde saldırıya şahit olan sayısının fazlalığı ve yapanın gizli kalması nedeniyle geleneksel zorbalıktan daha yaralayıcı etkileri olmasından korkulan siber zorbalığın, ergenlerin iyi olma hali üzerinde daha az etkisi olduğu da kanıtlıyor. Araştırmayı yürüten Oxford Üniversitesi’ne bağlı Oxford Internet Enstitüsü’nden Dr. Andrew Przybylski ‘genel algının ve ergenlerin internet düşkünlüğünün düşündürdüğünün tersine siber zorbalık oranlarının beklentinin çok altında  kaldığını’ belirtiyor.

Hangi Zorbalık Türleri Yaşanıyor?

Peki araştırmaya katılan ergenler hangi tür zorbalıklardan şikayet ediyorlar? İngiltere’de yaşayan 15 yaşında 110 bin genç ile iki ayı aşkın sürede gerçekleştirilen araştırmada, deneklere son iki ay içinde maruz kaldıkları zorbalık türleri soruldu. Bu zorbalık davranışları arasında kötü isimler takma, alay edilme, kırıcı bir şekilde anlatılma, arkadaş grubunun dışında bırakılma, bütünüyle gözardı edilme, dövülme, ittirilme, bir odaya kilitlenme, başkalarının onunla ilişkisini etkileyecek şekilde hakkında söylentiler çıkarma, kilosuyla alay etme, cinsel şakalara maruz kalma, telefonuna yakışıksız mesajlar gönderilmesi, bir sosyal medya platformunda fotoğraflarının izinsiz paylaşılması gibi davranışları içeriyordu.

%27 Son İki Ayda Zorbalık Yaşadı!

Araştırmayı yanıtlayan gençlerin %30’u (33363kişi) son iki aylık dönemde yukarıda sayılan zorbalık türlerinden en az birini yaşadıklarını belirttiler. Bu oran kızlar için %36 iken erkekler için %24 oranında gerçekleşti.

Araştırma aynı zamanda deneklerin %27sinin (29302 kişi) geleneksel yüz yüze zorbalıkları yaşadıklarını , deneklerin %1’inden 406 kişi azının ise siber zorbalık deneyimlediklerini , % 3’ünün 3655 kişi ise hem geleneksel hem de siber zorbalığa maruz kaldıklarını gösterdi.

Buna göre gençler arasında en yaygın zorbalık metodları şöyle sıralanıyor: %12 (12740kişi) rahatsız edici isim takma, %9 (10305 kişi)  haklarında yalan ya da yanlış dedikodunun yayılması , %2 (2404 kişi) fiziksel olarak saldırıya uğrama, %2 (2225 kişi)  online olarak rahatsız edici mesajlar alma, %2 (2404 kişi) fotoğraflarının izinsiz ve rahatsız edici bir şekilde paylaşılması .

Bu verilerden de görüldüğü üzere zorbalık ergenler arasındaki iyi olma halinin etkileyen en temel faktörlerden birisi.  Zorbalığa zamanında uygun şekilde müdahale edilmediğinde çocuğun yetişkinlik hayatı da etkileniyor. Yaşanan zorbalık miktarı arttıkça ergenin iyi olma hali beş kata kadar kötüleşebiliyor. Bu nedenle çocuğunuzun yakından izlenmesi ve sorunlarına destek bulabilmesi çok önemli bir aile sorumluluğu.

Kaynak:

Cyberbullying and adolescent well-being in England;a population-based cross sectional stud. The Lancet Child and Adolescent journal adlı makaleden çevirilmiştir.

Etiketler: aile, aylin göçmen, çocuk, çocuk eğitimi, çocuk yetiştirme, çocuklarla iletişim, eğitim, zorbalık

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
konaktakiler karin karakışlı kitap

Konaktakiler

Orijinal fiyat: 22 ₺.Şu andaki fiyat: 18 ₺.

Karin Karakaşlı
Günışığı Kitaplığı
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam